Ez már bombaforma! Vonn egy héten belül három szakágban aratta le a babért!
McDave 2015.12.12. 15:33
Nem várt fordulatot tartogatott a nézőknek Åre. Egy amerikai, Mikaela Shiffrin bemelegítés közben a hírek szerint csúnyán bevágta térdét, egy másik jenki, Lindsey Vonn két rezzenéstelenül kivitelezett csúszással zsinórban negyedszerre győzött idén. Mindezt 16-os rajtszámmal tette. A szakági legjobbak két embert kivéve nem remekeltek ma, Eva-Maria Brem és a vonatkozó pontversenyt vezető Federica Brignone azért felfért ma is a dobogóra.
Hol enyhe, hol sűrűbb hóesésben került megrendezésre a szezon harmadik óriás-műlesiklása a hölgyeknél. Az időjárás szeszélye miatt mintegy fél órás késéssel rajtolhatott csak el a nyitó futam.
Sara Hector nyithatta a mai versenyt, ám hiába volt a hazai hó, a pálya közepén sorozatos hibák után nagyot mentett, a térde bánta. Továbbment, de pár kapu után inkább kiállt. Tina Weirather (13.) adta így meg az alapidőt, nem tűnt elégedettnek a célban. Nem is csoda: az első szektorban majd egy másodpercet eldobó Federica Brignone (6.) majd 7 tizedet vert rá. Nadia Fanchini az első szektort sem élte túl, látványos elcsúszással jelezte, hogy brutálisra sikeredett a pálya. Furcsa egy nap: Mikaela Shiffrin nem volt ott a rajtban, a bemelegítésnél esett és a hírek szerint megsérült a jobb térde, kórházba is szállították (diagnózis csak jövő hét elejére várható); helyette azt nézhettük, ahogy a láthatóan megsérült Sara Hectorhoz végül hordágyat kell vinni, miután nem tud elmenni a pálya mellől. Hosszú kényszerszünet után Eva-Maria Brem (3.) volt az első, aki nagyjából elfogadható menetet produkált, a felső részen azért ő is rengeteget benn hagyott. Viktoria Rebensburg (17.) végig lassabb volt, a pálya alján pedig csak keresgélte a cél felé vezető utat, másodpercen túli hátrány lett a vége. Nina Løseth (4.) a pálya tetejét jól síelte, kétharmad másodperces előnyt szerzett, ám a pálya alján megtorpanva végül századokkal kikapott Bremtől.
Michaela Kirchgasser (16.) egész jó menet után a pálya alján hibázott nagyot, lelassulva neki is másodperc feletti hátrány jött össze. Tessa Worley (5.) fél másodperces előnyt fordított hátrányra a pálya második kétharmadán, Brem így lassacskán kezdhetett bízni a futamgyőzelemben. Maria Pietilä-Holmner (9.) a középső szektorát bánhatja, így is egész biztató idővel ért célba, majd Manuela Mölgg (18.) rengeteg hibával megkaparintotta a pillanatnyi utolsó helyet. A svédek örömére Frida Hansdotter (2.) fél másodperces előnyével jobban gazdálkodott, mint a többiek: 2 századot megőrzött belőle. Irene Curtoni (22.) senkire nem jelentett veszélyt, másfél másodperc feletti hátránnyal küzdötte el magát a célig, majd Lara Gut (12.) erősen közepes menetével zárult a top-15. A reklámszünet után az egyetlen megmaradt amerikai, Lindsey Vonn (1.) gondoskodott róla, hogy a vezető nemzetet tekintve most se legyen változatosság: kihasználta Hansdotter vérszegény utolsó szektorát, és harmad másodperccel átvette a vezetést.
Folytatódott Marie-Pier Préfontaine (24.) idei gyengélkedése, ha nem láttuk volna előbbiekben, azt is mondhatnánk, nem érzett rá a pályára. Ragnhild Mowinckel agyában elszaladt a ló, választott tempójával nem bírta sokáig. Marta Bassino (10.) és a frissen megházasodott Adéline Baud Mugnier (11.) közt egyetlen századnyi differencia adódott a célban. A folytatásban Marie-Michéle Gagnon (7.) a szlovén színeket képviselő Ana Drev (8.) csatlakozott még a közvetlen elithez.
Többen igen magas rajtszámmal alkottak maradandót. Simone Wild (45-össel a 15.) életében először síelhetett második futamot, Tina Robnik (53-assal a 21.) újabb reménysugarat jelentett Szlovéniának, Stephanie Brunner (42-essel a 25.) igazolta, nem a véletlen műve volt aspeni szereplése. Az utolsó három továbbjutó helyre fért be a francia Coralie Frasse Sombet (43-assal a 28.), a svájci Rahel Kopp (49-essel a 29.), s végül a svéd Nathalie Eklund (51-essel a 30.). 2,34-es lemaradás kellett ma a második futamhoz.
...........................................................................................................................
Német után amerikai edző állította össze a délutáni futam pályáját, erősen kérdés tárgya volt, mennyire találja meg a fonalat Lindsey Vonn egy eredetileg nyilván Shiffrin specialitásaira kihegyezett nyomvonalon. A választ már tudjuk.
Finoman szólva sem sikerült élni a szűz pálya nyújtotta előnnyel. Eklund (22.) a hazai közönség nyújtotta ovációval megtámogatva még csak-csak odatette magát, Klopp (29.), Frasse Sombet (25.) és Barthet (23.) azonban érezhetően csak a túlélésre játszott. Wendy Holdener (18.) csúszása már mértékadóbbnak tűnt, már olyan értelemben, hogy választott tempóját komolyabb fennakadás nélkül végig tudta síelni. Brunner (26.) lelkességével ezúttal nem váltotta meg a világot, egy nagy hiba következtében elvesztette sebességét. Préfontaine délután sem lépte át árnyékát, Irene Curtoni (23.) eredménytelenül vadászta az ideális ívet, míg a szebb napokat is látott Anémone Marmottan (20.) lassan már annak is örülhetett, hogy valahogy végre célba ért. Ma sem ment valami könnyen…
Tina Robnik (15.) személyében szlovén lány állt a tabella élére, lám, talán a ma Val d’Isére-ben kommentáló Tina Maze hiányában is lesz kiknek szurkolnia délnyugati szomszédjainknak. Marsaglia (27.) sízése éles kontrasztként hatott ezek után, s Manuela Mölgg (14.) előtt. A veterán olasz sokadik virágzását éli újabban, ma is egészen vagány csúszással rukkolt elő, mi több, aránylag kevés hibát vétett csak közben. A tartós elsőséghez ez sem volt elegendő, Taïna Barioz (10.) rögtön letaszította onnan, tűpontos, végletekig kimért menettel közel fél másodpercet adott az őt üldözőknek. Sofia Goggia (21.) nem kímélte sem a vállait, sem a kapukat, üti-vágta mindet, a szektoridők tanúsága szerint nem valami hatékonyan. Kirchgasser (16.) előnye egy szektorig tartott ki, tokkal-vonóval ugyanott maradt, mint ahova besorolt délelőtt.
Az első reklámszünet meghozta az első klasszis szintű óriás-műlesiklást. Mindezt általános elképedésre Simone Wild (8.) szolgáltatta. A 22 esztendős, svájci B- keretben szereplő sportoló hetedik Világkupáján robbant be a köztudatba. (Minap behúzott egy ezüstös helyet az EK-ban, előszele azért volt jó formájának.) Akárhogyan is, ma nem törekedett biztonságra, egy sor szakági világnagyságot utasított maga mögé. Mint például a délutánra amúgy egészen megtáltosodó Rebensburgot (11.), a kínjában a berendezést csapkodó Weirathert (17.), vagy épp Lara Gutot (13.), akinél érezhetően megszakadt valami a múlt hétvégén. Vagyis ma a névtelenségből érkező Wild lett a legjobb svájci!
Adéline Baud (19.) oly mértékben enerváltan síelt, hogy annak rendje, s módja szerint eltűnt a süllyesztőben. Marta Bassino (9.) már élesebben támadta Wild idejét, a tavalyi junior-világbajnok egyetlen tizeddel kapott ki tőle. Ha kevéssel is, de Maria Pietilä-Holmner (7.) már érvényesítette a papírformát, a pálya végi hibával együtt is.
Újabb reklámszünet, s újabb szlovén lány következett. Ana Drev (12.) némi megilletődöttséggel vágott neki a pályának, sízésén a letörésnél elkövetett mélyre kerülésén túl ez nem nagyon látszott. Más kérdés, hogy a szoros küzdelemben nem neki kedveztek a tizedek. Gagnon túlontúl akarta az eredményt, vehemenciája egy szektorig tartott ki, egy szűkre tűzött jobbos előtt túlfordult.
Federica Brignone (3.) önbizalma újabban nem ismer határokat, délelőtti rontása ellenére irtózatos tempót vállalt. A pálya utolsó harmadán került csak késésbe, a legrosszabb helyen vesztett sebességet – annak ellenére, hogy hamar lereagálta a helyzetet. Tessa Worley (4.) jóval tisztább íveket síelt, valamivel visszafogottabban, a végén mégis fogott rajta valamicskét. Nina Løseth (5.) a franciával konkurált, pár századdal szorult csak mögéje. Eva-Maria Brem (2.) osztrák hidegvérrel abszolválta a pályát. Fent ugyan eladta csaknem minden előnyét, középen erőre kapott, hogy aztán lent jó alaposan rá is tegyen a fórra. Alaposan feladta a leckét a többieknek.
Frida Hansdotter (6.) bár keményen tette léceit a kanyarokba, a sebességét nem tudta úgy átmenteni, mint a vérbeli óriás-műlesiklóktól azt tapasztaltuk. Lindsey Vonn (1.) kapcsán meg jelzőket is felesleges keresnünk. Fent önkívületi kezdéssel 5 tizedre tornázta előnyét, s bár a technikásabb részeknél szinte mindet leadott, a végén bírta sebességgel, így 7 századdal befért Brem elé. A második futam rangosra: Brignone, Brem, Vonn. Abszolút reális végeredmény született a látottak fényében.
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el!
Negyedik alkalommal nyert óriás-műlesiklásban Világkupát Lindsey Vonn, a legutóbbihoz lassan 3 évet kellene visszaugornunk. 71. győzelem, 117. dobogó, zsinórban a negyedik siker, fölényes vezetés összetettben. Holnap esetleg egy szlalomos pontszerzés? A söldeni mérsékelt szereplés után új erőre kapott Eva-Maria Brem, kilencedjére állhatott VK- dobogóra. Federica Brignone elérte a 10-es számot, s ami különösen említésre méltó, mindhárom versenyen pódiumon zárt. Megérdemelten vezeti a szakági pontversenyt. Összetettben 104 pontra növelte előnyét Vonn Shiffrinnel szemben.
Holnap szlalom szerepel a programon.