Feuzé a verseny, Fillé a kristálygömb a lesiklók VK-döntőjén
gabesz19 2016.03.16. 16:20
Beat Feuz hazai közönség előtt nyert több mint négy év után a Sankt Moritz-i lesikláson, a dobogóra két észak-amerikai síző fért még fel: Steven Nyman és Erik Guay. A mai nap azonban a győztes személye kissé eltörpült a szakági elsőségért folytatott verseny fényében: Peter Fill a szezon utolsó lesikló menetével végül megszerezte Olaszország első lesikló kristálygömbjét.
Sankt Moritzban a férfiak lesiklásával megkezdődött a 2016-os szezont lezáró világkupadöntő. A tét nem kisebb volt, mint a szakági világkupa: Peter Fill és Dominik Paris volt a legnagyobb esélyes, de Kjetil Jansrud és Adrian Théaux is még bizakodhatott a körülmények szerencsés összjátékában. Aksel Lund Svindal, bár nem volt a rajtban kitzbüheli sérülése miatt, szerencsés (és szinte valószínűtlen) esetben még ő is örülhetett volna a kis kristálygömbenk.
A referenciaidőt Andrew Weibrecht (21.) síelte, de a pálya közepén egy komoly rontás miatt nagy eredményben nem bízhatott. Otmar Striedinger (18.) valamivel lassabb tempóban, de lekopírozta az amerikai menetét, csak a hibát „hagyta el”, így fél másodperc feletti előnnyel vette át a vezetést. Giruad-Moine (7.) teljesen új íveket választott, ahogy Vincent Kriechmayr (9.) sem maradt a járat úton, így folyamatosan váltakoztak a piros-zöld időmérő pontok, végül a Giraud-Moine – Kriechmayr sorrendet jegyezhettünk az élen. A korábban még szakági kis kristálygömböt nyerő Klaus Kröll (20.) igencsak megküzdött a pályával, pontszerzése így elmaradt. Andreas Sander (17.) is folyamatosan halmozta hátrányát a célig. Osborne-Paradis (14.) az élen álló kettőssel nem tudta felvenni a kesztyűt, de az aktuális harmadik hely nem igazán volt kérdés.
Az idei év egyik felfedezettje Aleksander Aamodt Kilde (22.), de a mai nap az eredmény ezt nem tükrözi. Egy rövid ideig sansza volt a vezetésre, de egy komoly hiba két másodpercébe került, így senkit nem előzött meg a célban. Romed Baumann (12.) is folytatta a vezető hely ostromlását, de ő a pálya végére elfogyott az elán, a dobogó alsó fokát éppen elcsípte. Hannes Reichelt (13.) volt a szezon utolsó osztrák lesiklója, így az utolsó esély egy lesikló győzelemre a sógorok számára, ami azt is jelentette, hogy jelenleg nincs osztrák a világ hét legjobb szakági specialistája között. Reichelt menete nem volt elég összeszedett, így még két honfitárs is megelőzte a végelszámolásnál.
Johan Clarey (5.) élt a lehetőséggel, hogy a vezető Giraud-Moinetól már kapott információkat rádión. A kulcsfontosságú utolsóelőtti szakaszon alig maradt el, így búcsúztatta honfitársát a vezető helyről. Innerhofer (15.) ideje, sokáig jobb eredményre engedett következtetni, de egy rontott ugrató komoly tizedeket pakolt rá meglévő hátrányára. Bostjan Klinén (11.) is a pálya alsó szakasza fogott ki, de ezzel együtt is borítékolható volt a pontszerzés. Trevis Ganong (6.) is megkapta a kötelező hátrányt az ötödik időmérőig, de a célig ennek nagy részét visszavette nagy tempójának köszönhetően. Az amerikai sokáig nem örülhetett, Erik Guay (3.) a pálya tetején is komolyan szorongatta Clareyt, majd a kulcsfontosságú részen is alig vesztett addigra már tetemes előnyéből, így a legjobb hét versenyzőt az élről várhatta.
A szagági világkupa sorsának szempontjából az egyik legfontosabb menet következett: Dominik Paris (19.) sajtóhírek szerint combizom-szakadással állt rajthoz. Bíztató kezdés után hamar hátrányba került, melyet a célig majd’ két másodpercig halmozott, így az már szinte biztos volt, hogy nem ő lesz a kristálygömb birtokosa.
Steven Nyman (2.) már Kvitfjellben is mutatta, hogy jó formában van, amit precíz és egyben tempós sízése is bizonyított. A pálya minden pontján előnyben volt, szűk fél másodperccel vette át a vezetést. Az amerikai azonban sokáig nem örülhetett: Beat Feuz (1.) egy ugrató után messzire került az ideális ívtől, de a pálya aljára végül előnyt sikerült kicsikarnia – a hazai közönség hangos üdvrivalgását kiváltva.
Adrian Théaux-nak (16.) csak matematikai esélye volt a szakági elsőségre, de élni ezzel sem tudott, a pontszerzés sem sikerült neki. Kjetil Jansrudnak (4.) már van tapasztalata tavalyról, hogyan kell megnyerni a kristálygömböt, de a pálya végén begyűjtött hátrányával még a virtuális vezetést sem tudta átvenni a ponttáblázaton. Carlo Janka (8.) személyében olyan versenyző következett, aki tét nélkül síelhetett, de így sem tudta felvenni a versenyt Beat Feuz-cal, csak a középmezőnybe volt elég a menete.
Peter Fill (10.) menete volt az utolsó, és egyben a legfontosabb is az idei lesikló szezonban. A szakági elsőséghez pontszerzésre volt szüksége a sérülés miatt a szezon második felét kihagyó Aksel Lund Svindallal szemben. Bíztató kezdés után komolyan kezdte begyűjteni a hátrányt, így szurkolói izgulhattak még az utolsó húsz másodpercben. Végül a 10. helyért járó 26 pont elég volt neki az elsőséghez.
Beat Feuz több mint négy év után nyert ismét világkupa versenyt. A mai volt 6. győzelme, 4. lesiklásban. A szezont Wengenben nyitotta sérülése után, négy dobogós helyével viszont 48 pontra megközelítette a szakágit megnyerő Peter Fillt. Steven Nyman is februárban kezdte hozni az eredményeket, az év utolsó négy lesiklásán minden alkalommal dobogóra állhatott, két-két második és harmadik hellyel. Erik Guay idei legjobb eredményét szerezte, ugyanis eddig még nem sikerült dobogóra állnia.
Hihetetlen, de kis híján úgy is megnyerte a szakágit, hogy január végén műtötték, Aksel Lund Svindalt a szerencséje is elhagyta a végére. Dominik Paris sorsa nem különben kegyetlen, na de mit szóljon a mezőny egyik legnagyobb pechvogeleként számon tartott Peter Fill?
Peter Fill élt élete lehetőségével és megszerezte a szakági elsőséget. Kétszer állhatott dobogóra lesiklásban, Lake Louise-ban második hellyel nyitotta a szezont, Kitzbühelben pedig sikerült megszerezni a győzelmet a Hahnenkammrennenen. Sikere kulcsa a két kiemelkedő eredménye mellett az egész szezonon át tartó kiegyensúlyozott versenyzés, mindössze Santa Caterinén esett ki, többi versenyén pedig nem végzett a 11 helynél rosszabb pozícióban.
A Világkupa-győztes portréja
Született: 1982. november 12., Kastelruth
Versenyszámai: lesiklás, Szuper-G, alpesi összetett
Olimpia: olimpiai hetedik helyezett (lesiklás, Szocsi 2014), nyolcadik helyezett (Szuper-G, Szocsi 2014), kilencedik helyezett (kombináció, Torino 2006)
Világbajnokság: világbajnoki ezüstérmes (Szuper-G, Val d’Isére 2009), világbajnoki bronzérmes (szuper-kombináció, Garmisch-Partenkirchen 2011), 5. helyezett (szuper-kombináció, Val d’Isére 2009), további 11 TOP-15 helyezés
Junior-világbajnokság: aranyérmes (Szuper-G, Tarvisio 2002), bronzérmes (óriás-műlesiklás, Verbier 2001)
Világkupa-debütálás: 2002, Altenmarkt- Zauchensee
Világkupa-rajt: 310
Vk- futamgyőzelem: 2 (mindkettő lesiklásban, Lake Louise 2008 és Kitzbühel 2016)
Vk- dobogó: 15 (8 lesiklás, 4 Szuper-G, 2 szuper-kombináció)
Vk- összetett: hatodik helyezett (2006/2007)
Vk- szakági: a lesiklás győztese (2015/2016), a lesiklás 4. helyezettje (2006/2007), a kombináció 6. helyezettje (2005/2006), a Szuper-G 8. helyezettje (2005/2006)
Európa Kupa: 1 futamgyőzelem (lesiklás)
Egyéb: nyolcszoros olasz bajnok (4x kombináció, 2x óriás-műlesiklás, 1x-1x lesiklás és Szuper-G)
A világkupadöntők programja csütörtök délelőtt szuper-G-vel folytatódik.