Ifjúsági Téli Olimpia: Reményteljes magyar szereplés Szuper-G-ben
McDave 2016.02.14. 00:43
Pénteken vette kezdetét a 14 és 18 év közötti fiatalok számára kiírt Ifjúsági Téli Olimpiai Játékok küzdelemsorozata. A második naptól, az alpesi síeléssel mi is bekapcsolódunk a történtekbe, köszönhetően leginkább a magyar indulók remek szereplésének. A Szuper-G- versenyeken Archam Chiara a 24., míg Szőllős Barnabás a 16. helyen végzett.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság 2007-es döntése, miszerint az ifjúsági korú versenyzőkkel is megismerteti az olimpiai szellemiséget, egyike azon kevés határozatának, mely teljes egészében respektálható. Azóta két nyári és egy téli olimpia került megrendezésre, a beszámolók szerint jó hangulatban, s az ötkarikás játékoknak megfelelő körítés mellett. S nem mellékesen jelentőségteljes magyar szerepléssel: a nyári seregszemléken 12 arannyal és 38 medáliával egyformán az éremtáblázat 8. helyén végeztünk.
A mindeddig egyedülálló innsbrucki téli olimpián sem vallottunk szégyent, két jégkorongosunknak, Gasparics Fanni és Kovács Attila ezüstjének hála felkerültünk ott is a térképre. Emlékezhetünk mindemellett Kékesi Márton bevállalós sízésére, minek hála két 21. (szlalom és óriás-műlesiklás), egy 24. (alpesi összetett), s egy 34. hellyel (Szuper-G) gazdagodott. Úri Zsuzsanna tisztességesen helytállt a lányok mezőnyében.
A sportág szenzációját okozva marokkói olimpiai bajnokot köszönthettünk Adam Lamhamedi személyében a nyitó versenyszámban, a későbbiekben aztán nagyrészt érvényesült a papírforma. Az eljövendő esztendők krémjének első szárnyalásait követhettük figyelemmel, hogy mást ne mondjunk, az olimpiai bajnokok közül ketten, Marco Schwarz és Petra Vlhová azóta Világkupa-dobogóit vitte, Jasmina Suter idén robbant be a nemzetközi elitbe, de a francia és a svéd válogatott gazdagodott azóta néhány itt felbukkant fiatal tehetséggel.
Illik tehát komolyan venni ezt a világversenyt is, melynek első alpesi síversenye újra a Szuper-G volt. Helyszínül egy Európa Kupás vonatkozásban többszörösen bizonyított terepet, Hafjellt jelölték, a hírek szerint gyakorlatilag tökéletes, Világkupa-színvonalúra kimunkált, de nyilván kevésbé meredek lejtőn csaphattak össze a fiúk, s lányok.
Előzetes norvég fölényt ígért a lányok versenye, elvégre a korosztályt tekintve ők adták a ranglista legjobb négy helyezettjéből hármat. A valóság ezzel szemben az osztrákok szája íze szerint alakult.
Az első mértékadó idő az 5-ös rajtszámmal érkező svájci Melanie Meillard (4.) nevéhez volt köthető, ami annyira nem volt meglepő, tekintve a korosztályos ranglista második helyezettjéről van szó. Sokáig ő sem örülhetett, Nadine Fest (1.) ugyanis hatalmasat síelve másodperces túli előnnyel állt a tabella élére, s maradt is ott a verseny végéig. A norvégok csúnyát betliztek, Kajsa Vickhoff Lie a célig sem ért el, a mezőnyből egyedüliként az abszolút lista TOP-10-át erősítő Kristiane Bekkestad (6.) pedig csupán a pillanatnyi dobogó legaljára volt elegendő. Ennyi rontással többen nem nagyon bízhatott.
A folytatásban még hárman veszélyeztették az élen álló hármast, kettő közülük meg sem állt a dobogóig. A rettenetesen hosszú nevű németnek, Katrin Hirtl-Stanggassingernek (5.) még meg kellett elégednie egy jófajta helyezéssel, a hárommal utána következő Aline Danioth (3.) ugyanakkor épp honfitársát lökte eggyel hátrébb, hogy aztán Julia Scheib (2.) megvalósítsa a kettős osztrák győzelem álmát. Mindezt téve totális outsiderként, korosztályában a legjobb 30 közt sem volt eddig számon tartva.
A 44 indulóból a vége felé, 42-es rajtszámmal Archam Chiara is elstartolhatott végre. A 17 esztendős síző szépen helytállt, bátor sízéssel végül a 24. helyen fejezte be a versenyt.
A verseny részletes statisztikája a linkre kattintással érhető el!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A fiúknál, mint utóbb kiderült, nagyon korán, már a legelején eldőlt a győztes kiléte. River Radamus (1.) szemre is meggyőző menettel sokkolta a többieket. Ezután nem volt egyéb teendője, mint kiszurkolnia 55 további siklást. A legközelebb a 7-es rajtszámmal érkező olasz Pietro Canzio (2.) állt hozzá, ő mindösszesen 3 századdal szorult az amerikai mögé. A verseny toronymagas esélyese ez esetben sem bírta el a nyomást. Csakhogy itt fordult a kocka, mert ez osztrák bánatot jelentett, már amennyiben Manuel Traninger (3.) bronzérme annak számít nyugati szomszédunknál. (Igen, az esetek többségében annak.)
Szőllős Barnabás (16.) 30-ikként síelhette le a pályát, méghozzá a tőle idén megszokott eredményességgel. Helyezése a Téli Ifjúsági Olimpiai Játékok eddigi legjobb síeredménye. A Magyar Sí Szövetség beszámolója szerint a pálya első időmérő pontjánál, az élmezőnyt megközelítve a 9. legjobb időt érte el, ami biztató a folytatást illetően.
A verseny részletes statisztikája a linkre kattintással érhető el!
Magyar szempontból ez persze csak a kezdet. Vasárnap kombinációban, a jövő héten pedig óriásműlesiklásban és szlalomban is bizonyíthat Chiara és Barnabás.
A rend kedvéért még egy magyar érdekeltség:
A mai versenynapon egyetlen sífutónk is érdekelt volt. Gyallai Máté a szabadstílusú krossz kvalifikációjában versenyzett, és 45. helyezésével nem jutott tovább a középdöntőbe.
A videókat Szőllős Péter YouTube-csatornájáról csórtuk el!