Killington visszasodorta a győztesek útjára Worleyt
McDave 2016.11.27. 10:17
Csaknem 3 év elteltével nyert újra Világkupát Tessa Worley. A franciák óriás-műlesiklója mögött az első futam után még vezető Nina Löseth végzett a második helyen. A dobogó harmadik fokára Sofia Goggia állhatott fel, tette mindezt úgy, hogy csupán a 14. helyről indult neki a második körnek. Az olasz csapat megint kitett magáért, öten végeztek a TOP-10-ben. Sölden győztese, Lara Gut kiesett az első futamban, így az ötödikként végzett Mikaela Shiffrin megerősítette vezető helyét az összetett pontverseny élén.
November végén Észak-Amerikába teszik át székhelyüket az alpesi sízők. A hölgyek hagyományosan Aspenben vetélkednek ilyenkor, ám minthogy a patinás sícentrum ad otthont idén a Világkupa-döntőnek, új helyszínt kellett keresni az illetékeseknek. A döntés a kanadai határtól nem messze található, keleti partvidéken fekvő Killington mellett született, ahol idén először rendeztek VK- viadalt. (Észak-Amerikai Kupából persze ismeretes helyszínről van szó.)
Foghíjas mezőny gyűlt össze szombaton, s ez nem a 61 fős létszámnak szólt, inkább a minőségi hiányzóknak. Különösen az osztrákok sínylik meg a szezonkezdetet, a vártnál hosszabb rehabilitációját töltő ászuk, Anna Veith mellett (ő december végén elvileg érkezik) egy teljes idényre kidőlt a szakági címvédő Eva-Maria Brem is.
Technikai problémák miatt jó háromnegyed órás késéssel vehette csak kezdetét a női óriás-műlesiklók első futama. A gond azzal az antennával volt, ami arra volt hivatott, hogy élő jelekkel lássa el a világ sportadóit a helyszínről. Ennyi időbe telt, míg kicserélték egy használhatóra.
A holtidőben mind lejjebb, s lejjebb szállt a köd, s bár rendkívüli méreteket nem öltött a kilátástalanság, a hó keménysége sem volt megfelelő, a sízők némelyikét érezhetően hátráltatták a körülmények.
Nina Løseth (1.) nem tartozott közéjük, a norvégok ásza remek alapidővel nyitott, mint később kiderült, egy kivétellel senki nem tudta őt igazán megközelíteni. A combsérüléséből visszatérő Viktoria Rebensburg (5.) példának okáért rögtön beszedett egy kerek másodpercet. Várható módon, végig bizonytalanul tartotta léceit íven. Federica Brignone (3.) sokat vesztett a pálya alsó szakaszán, bő 6 tizednyi hátránnyal várhatta a folytatást.
Lara Gut Sölden győzteseként keményen odatette magát, lendületes kezdéssel érdemi előnyre tett szert. Majd jött egy durva túlfordulás, amiből már nem tudott kikecmeregni, végül pályán kívül rekedt. Marta Bassino (6.) valamivel visszafogottabban kezdett, másodpercen túl találta magát, viszont legalább célba ért, dacára túlmozgásos kanyarvételeinek. Szinte szó szerint ugyanezt írhatjuk le Ana Drev (7.) kapcsán, s a stopper sem jelzett érdemi különbséget. Tina Weirathernek (10.) végig gondjai voltak a lendületesre tűzött pályával, vérmes reményeinek búcsút intett.
Tessa Worley (2.) kihasználta az egykoron remek óriás-műlesiklónak számító Joel Chenal pályáját. Szűk rádiusszal, Gut ívein, de sokkal magabiztosabban síelt. Az utolsó részidőnél még vezetett, hogy aztán a végén 9 pici századdal a norvég mögött érjen célba. A csúszás miatt gyorsan pörögtek az események, alig telt el 10 perc, s már Marie-Michéle Gagnont (11.) láthattuk, mihelyst hibát hibára halmozva két másodpercen túl találta magát.
A hazaiak kedvence volt soros, Mikaela Shiffrin (8.) sízése azonban nem volt oly acélos, és lendületes, mint azt tőle megszokhattuk. Tetejében a lenti részt kifejezetten elrontotta, bőven másodpercen túli hátrányból mondhatni sansztalannak tűnt a dobogó. Frida Hansdotter (9.) középszerűen síelte végig a pályát, Michaela Kirchgasser (15.) a szükséges rizikóvállalás híján még tőle is jócskán elmaradt. Ketten búcsúztak a folytatástól egymás után: Taïna Barioznak előre lendült súlypontja a letörésnél, menthetetlen volt a helyzet; Maria Pietilä-Holmnernek pedig egyszerűen lecsatoltak lécei. Manuela Mölgg (23.) a mezőny végére sorolódott, izgulnia kellett a folytatásért.
A hátralévők közt Stephanie Brunnert (4.) kell kiemelnünk, ő mentette meg ugyanis az osztrákok becsületét, bevállalós stílusa 9 tizednyi hátrányt, s egy potenciális dobogóesélyt eredményezett. Harmincon túlról elmaradt a nagy áttörés, így elsőre, térjünk inkább rá a második futam boncolgatására.
...........................................................................................................................
Eszkalálódott a helyzet látásügyileg, a pálya bizonyos szakaszait nem nagyon lehetett átlátni. Legalábbis TV-n keresztül, a versenyzők – feltételezzük – jobb helyzetben voltak.
Hármas holtverseny alakult ki a legjobb harmincas végén, s érdemi előrelépésről szó nem lehetett. Haszegava Emi (26.) harmatos nyitómenete nem jelentett valódi mércét, Candace Crawford (27.) is csak azok után vette el tőle az utolsó helyet, hogy a lehető legrosszabb helyen, a felső lankás rész előtt fékezetett méreteset. Valerie Grénier (24.) azért beárazta a feltűnően jó hangulatban lévő japán idejét, más kérdés, hogy egy szem osztrákot kivéve senki mást nem bírt megelőzni. De ne legyünk negatívak, két kanadai pontszerző óriás-műlesiklásban (meg úgy általában alpesi síben). Ennek is örülni kell! Nem, nem számoltuk el magunkat, részletekről később.
Az idény meglepetésembere Svájcból érkezett. Melanie Meillard újabb nagy durranásra készült, fékevesztett menetének egy huppanó vetett véget, nem bírta egyenesben tartani léceit. Alexandra Tilley (21.) révén már női vonalon is akad potens brit versenyző a Világkupában; a délutáni futamában csak még tovább építgette előnyét a kanadai tandemmel szemben. Világverő menetről persze nem beszélhettünk. Anne-Sophie Barthet (22.) röviddel a cél előtt bukta el az elsőséget, Nadia Fanchini (23.) másodjára sem tudott összerakni egy épkézláb menetet. Mölgg (20.) relatíve szűken tartotta az íveket, jó ritmust talált, így egy tiszavirág életéhez fogható időtartamra az ő nevével kezdődött a lista.
A fentiekben emlegetett osztrákot Katharina Truppének (25.) hívták, pár jókora keresztléccel nézőközönsége előtt nehezen vállalható menettel jelentkezett. (A többi osztrák fiatal ugyebár tovább sem került az első futamból.) S hogy továbbfokozódjék a letargia a sógorok háza táján, arról gondoskodtak a szomszédok, Wendy Holdener (18.) összeszedett és Simona Wild (15.) ügyes korrigálásokat tartalmazó menetet után kettős svájci vezetést jelzett a tabella. S eleve, két TOP-4-es menetről beszélünk.
Az élen persze gyorsan változtak a dolgok, egymásnak adták át a kamera társaságát a versenyzők. Petra Vlhovának (13.) láthatóan bejött, hogy hórihorgas termete okán hamarabb nyitotta a kanyarokat, ám mindez kevés volt Adéline Baud-val (10.) szemben, aki azzal együtt állt markáns előnnyel a lista élére, hogy a pálya második felén elbukott laza 6 tizedet a szlovákkal szemben. Hozott előnye sokat ért. A sok pontatlanság lett Elena Curtoni (16.) veszte, Ragnhild Mowinckel (11.) viszont csak kevéssel szorult a francia mögé.
A reklámszünet után sem alkotott maradandót Kirchgasser (16.), az őt követő Sofia Goggia (3.) menete éles kontrasztként jelent meg, akár dinamikát, akár pontosságot nézzük. Akár egy terminátor, úgy esett be a kanyarokba, nem a véletlen műve volt a másodpercen túli előny. Toronymagasan övé lett a legjobb délutáni futam. A jelentős előrelépés biztos volt, dobogóban azért kevesen gondolkodtak. Két menettel később már hármas olasz vezetésre állt a verseny. Francesca Marsaglia (7.) simán bejött másodiknak, ami utólag nézve remek teljesítmény volt részéről. Irene Curtoni (9.) kevéssel befért Baud elé, így teljessé téve az olaszok örömét.
Gagnon igen hamar kizúgott, az ötödik kapunál billent meg olyan szinten, hogy képtelen volt bevenni a soron következő balost. Weirather (12.) a meredeken vesztette el a fonalat, de rettenetesen, Hansdotter (14.) pedig saját edzőjének a pályáján fordult ki teljesen testével, mázli, hogy épp menetiránnyal szemben kecmergett ki a kényes szituból.
Fokozottabb üdvrivalgás hallatszott az éterbe a sok mesterségesen bekevert ujjongás közé, magyarán Mikaela Shiffrin (5.) volt soron. Az amerikaiak ásza ezúttal fent bukott rengeteget, volt a szokottnál bizonytalanabb, így hiába húzta meg remekül a folytatást, szolid tizednyi hátránnyal csupán a 2. helyet bírta megszerezni. Ana Drev (6.) részéről pár egylábas kanyarvételt jegyeztünk fel, a letörésnél elkövetett hibákkal persze nem lehetett esélye az első kettővel szemben.
Sölden hőse sem akart túlzottan elmaradni Killington olasz amazonjától. Marta Bassino (4.) sorsa két századon múlt, az ihletett formának örvendő olasz óriás-műlesiklók ma sem adták alább. Viktoria Rebensburg (19.) mozgásán másodjára látszott meg igazán az edzéshiány, a kevés óraszám. Ami ment 2-es rajtszámmal délelőtt, az kevés volt ködös időben, a mezőny vége felé indulván. Rossz pályát ment, nagyon visszazuhant a szakági tavalyi ezüstérmese.
Az osztrákok becsületét Stephanie Brunner menthette volna meg. A feltételes mód nem véletlen, nem jött össze neki. Az első szektorban csodák csodájára abszolút részidőt repesztett, hogy aztán a reszkírozás folyományaként úgy elragadja a hév, hogy kifordulva kiüssön egy kaput az útból. Osztrák részről tehát Kirchgasser 16. helye volt a csúcs. Várják vissza szeretettel Fenningert, pardon, Veith-et…
Előbbi menettel eldőlt az olasz dobogó, már csak a személynév volt kérdéses. Federica Brignone (8.) őrülten kezdett, de nem bírta végig. Úgy visszazuhant, hogy végül csak a negyedik számú olaszként fejezte be a versenyt. Elmúlt években simán kitűnt volna a többi közül, de hát nagyot fordult azóta a világ. Tessa Worley (1.) már csaknem két szekundumos előnyt hozott magával, igazából nem lehetett kérdés, át fogja venni a vezetést. A különbség azonban nem volt mellékes. Régi önmagát idéző, egyszerre pattogós és precíz csúszásával alaposan feladta a leckét Nina Løsethnek (2.). A norvégnak érdemi esélye nem volt, a második hely azonban csont nélkül összejött. Nem búslakodott, nem volt miért, a pöttöm franciát ma nem lehetett megverni.
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el.
Lassan három év elteltével nyert, s egyáltalán állt újra dobogóra Tessa Worley, a 14. VK- pódiumát és kilencedik győzelmét ünneplő világbajnoknő hosszas és rakoncátlan sérüléssorozat után talán végleg visszatért a szakág élmezőnyébe. A körülmények szerencsés összejátszásával mindenesetre a szakági pontverseny élére állt.
Nina Løseth egy rettenetesen gyönge söldeni nyitány után alkotott ma maradandót, a szakágban másodszor, összesen ötödször végzett TOP-3-ban. Egy híján 40 VK- start kellett Sofia Goggiának ugyanerre, söldeni 5. helye után elérte karrierje első nagy eredményét. Lesz még ennél jobb is.
Holnap, azaz ma szlalomban vetélkednek a hölgyek.
A képek forrása:
Alexis Boichard/Agence Zoom/Getty Images