Messzemenőkig igazolódott a papírforma a női lesiklóknál, a szakági pontversenyt is magabiztosan vezető Ilka Štuhec egy nagy hiba ellenére magabiztosan nyerte a királykategóriát. A megfiatalított osztrák csapat újabb éremmel gazdagodott, Stephanie Venier talán végsebességét kárhoztatja egy picit. Egyébként is remek napot zártak a sógorlányok, hárman is a TOP-10-ben végeztek. A bronzérmet pedig Lindsey Vonn nyakába akasztották. Pár hónappal kéztörése után visszatért az élmezőnybe, közhely, de számára ez az érem tényleg aranyként csillog. A nap vesztese Sofia Goggia, aranyérmet érő menetet dobott sutba legvégén elkövetett durva hibájával. Távolmaradtak a dobogótól, de két TOP-8-as helyezéssel azért vállalhatóvá tették szereplésüket a svájciak. A nap legnagyszerűbb fejleménye viszont alighanem az, hogy mindenki épen, egészségesen átcsusszant a célvonalon.
A férfiak – viszontagságos időjárás miatt – törölt lesiklását átnapolták mára, ennek folyományaként a nők versenyére háromnegyed órával az előzetesen kiírt déli kezdés előtt került sor.
Szorosnak, de messze nem teljesíthetetlennek ígérkezett a program, elvégre mindösszesen 38 sportolónőt delegált nemzeti szövetségük a legkeményebb szakágban. Az alacsony létszám annak tudható be, hogy még a legnagyobb sínemzetek közül is csupán az osztrákok, a házigazda svájciak, az olaszok, az amerikaiak és a norvégok tudtak előkaparni négy indulót. A négy esztendeje Marion Rolland révén vb-címet jegyző francia lesiklás nagy válságban van női fronton, csupán két outsidert neveztek a királykategóriában. S akkor még nem szóltunk a jobb híján itt is Viktoria Rebensburgra építő németekről.
A rajtlistáról egy sor előkelően rangsorolt lesikló hiányzott, kivétel nélkül sérülés miatt maradtak távol a versenytől. Miklós Edit mellett Nadia Fanchini, Margot Bailet hiányzása már régóta köztudott volt. Hozzájuk csatlakozott Lara Gut. A svájciak legnagyobb esélyese a kombinációs szlalomot megelőző bemelegítésen esett, s szakította el belső keresztszalagját bal térdében. Számára nemcsak a vb, de a teljes idény véget ért. Helyét az összetett lesikláson jó teljesítményt nyújtó, remek szlalomjának hála ezüstérmet szerző Michelle Gisin vette át.
Lesiklásról lévén szó mindig érdemes belenézegetni az edzéseredményekbe. Abba a kettőbe, amit egyáltalán meg tudtak rendezni. Mindkétszer Ilka Štuhec győzött, méghozzá meggyőzőnek mondható fél másodpercnyi különbséggel. Mögötte rendre Fabienne Suter végzett, de jól ment a svájciak vb-újonca, Jasmine Flury is. Biztató formát mutattak az osztrákok, az utolsó tréningen Christina Scheyer meg sem állt a harmadik helyig. Ám többekre, így Lindsey Vonnra is érvényes volt, hogy szokás szerint nem adtak ki magukból mindent, zömmel a kritikus részek áttanulmányozására fordították az edzéseket.
Prominens sízővel indult a lesikló futam, a Szuper-G újdonsült világbajnoka, Nicole Schmidhofer (16.) adhatta meg az alapidőt. Sok panasz nem lehetett menetére: ritkán kóricált csak át a kék vonalon túlra, csakhogy a rövid ugratók ellenére nem síelt valami dinamikusan. Edzőivel együtt sokat mosolyogtak, mint kiderült, inkább szólt ez szerdai aranyának, mintsem mai futamának. Jacqueline Wiles (12.) sízése zaklatottabb volt, de végig teljes gázon tudott maradni, ami kifizetődött a záró szektorokban. Kis hátrányt fordított jó negyed másodpercnyi előnnyé.
Igazi nagyágyú következett, Tina Weirather (10.) parádés rajtjának hála pár másodperces szakaszon rögtön 2 tizednyi fórra tett szert. Egy bizonytalanabb ugratót kivéve masszív teljesítményt nyújtott, nagyon szűken vett kanyarokkal operálva 3 tizeddel állt a lista élére. Láthatóan nem volt elégedett, különösen egylábas ugratóját és a záró szektort bánhatja.
Laurenne Ross (5.) rátalált a pálya titkára, mint igazolta a kombinációs lesikláson. Ma sem vallott szégyent, közel fél másodpercet osztott ki a liechtensteininek, s ami még inkább biztathatta, nem igazán volt olyan része a pályának, ahol kifejezett hibát követett volna el.
Sofia Goggia (4.) sem adta alább, száguldott, mint a veszedelem. Szűk rádiusszal vette az íveket, végsőkig feszítette a húrt, de tökéletes testtartását egy kisebb egyensúlyvesztést kivéve a legutolsó kapukig megtartotta. Hiába a két tizednyi előny a célban, csak legyintett egyet a levegőbe. Fél másodpercet bukott egy ártalmatlan helyen történt megingás miatt, minek következtében alig tudta bevenni az utolsóelőtti kaput. Aranyérmet bukott el. De nézzük a másik oldalról: egymáson volt két léce, komoly esést úszott meg bravúrral az olasz – kétszer is.
Sokáig nem is pózolhatott a reklámtáblák előtt, Stephanie Venier (2.) ugyanis könyörtelenül kihasználta az olasz hibáját. Igaz, szinte végig vezetett, íveibe nehéz lett volna belekötni. A szűk 2 tizednyi fordítás a legvégén azért nem tette legyőzhetetlenné menetét.
Ilka Štuhec (1.) igazolta, mindig van feljebb, grandiózus meredekkel tetemes előnyt harcolt ki magának. A lankásabb, technikás részen viszont komoly teret vesztett, hirtelen pirosra váltott az eredményjelző. A záró szektort viszont úgy síelte meg, ahogy az osztráknak kellett volna, minek hála bő 4 tizeddel már az ő neve szerepelt a tabella élén. De nem nyugodhatott még meg!
Először a verseny során nem változott az éllovas személye, Elena Fanchini (14.) sok-sok bizonytalansággal tarkított, erőtlen sízése csak arra volt jó, hogy a rendezők szép légi felvételekkel ajándékozzák meg a TV-nézőket. S hogy Goggia csalódott gesztusait nézegessük.
Lindsey Vonn (3.) fent nem tudta tartani a lépést a szlovénnel, hamar 4 tized fölé nőtt hátránya. Ilka rontásának helyén érződött a tempókülönbség, lefeleződött hátránya, ám a legvégén megint visszaállt az eredeti differencia. Kevéssel még Venier is megelőzte, viszont Goggiát leszorította a dobogóról.
Az első tízest Christine Scheyer (6.) zárta. Az idén VK- lesiklást nyerő osztrák nem rúgott igazán labdába, hátránya a másodpercet súrolta alulról. Ahogy mondani szokás, a kellő átütőerő hiányzott menetéből.
Sokáig kellett várnia Svájcnak, de a reklámszünet utána megérkezett legnagyobb esélyesük. Fabienne Suter (7.) nem váltotta be a várakozásokat, már két szektor után 6 tizedre halmozta hátrányát. Az ugratói nem igazán működtek, és a kanyarok kimeneteleit sem találta jól el.
Ranghild Mowinckel (20.) még kevésbé érzett rá a pályára, aminek elsősorban tempója látta a kárát, nem mintha ívvételei bekerülhetnének egy tankönyvbe. Megvolt az új sereghajtónk. Miközben a Štuhec- család óvatos ünneplésbe kezdett, Viktoria Rebensburg (11.) azért igyekezett beleköpni levesükbe. A felső szektort kivéve alacsony hatásfokkal. Két méretes térvesztéssel és egy síugróra vett ugratóval bukott annyi tempót, hogy a másodpercen belüli hátránytól is távol kerüljön.
A fiatal osztrák csapat utolsó reménye Ramona Siebenhofer (9.) volt. Sok rizikót vállalt, de nem bírta mindig íven tartani léceit, erős TOP-10-helyezéssel azért hozzájárult a jó csapatteljesítményhez. Johanna Schnarf (22.) válloperációja után pár nappal elvállalta az indulást. Már ezért minden dicséret megilleti, s tulajdonképpen nem is vallott szégyent, érthető óvatossága mellett se sokkal maradt el a mezőny végétől.
Breezy Johnson (15.) a semmiből lett vb-indulóvá, amit vagány stílusával igyekezett kihasználni. Be-becsúsztak persze a hibák, akadt jó pár csúnya kanyarvétel az amerikaitól. Bár egy szektorban legyorsulta a világbajnoknőt, az instabillá váló tojástartással sokat bukott a legvégén. Kajsa Kling (17.) alaposan megszenvedett az első ugratónál, s bár megfogta, nem úszta meg időveszteség nélkül. Ingataggá lett léctartással nem lehetett esélye egy előkelőbb helyre sem.
Jasmine Fluryt (12.) kicsit elvitte a lelkesedés. Megküzdött már azért is, hogy kék vonalon belül maradjon, két túlcsúszást így sem tudott megakadályozni. Másfeles hátránya ellenére szemlátomást élvezte a vb-t. Corinne Suter (18.) kezdett a legjobban a svájciak közül, a kanyargós részen azonban hamar másodperc fölé szökkent hátránya, végül csak a mezőny hátsó traktusához csatlakozhatott. Verena Stuffer (19.) révén mára befejezték szereplésüket az olasz hölgyek. Akadtak jó momentumai, de ő sem tudott a traverzeken kellő tempót gyűjteni, márpedig ennek hiányában esélytelen bárki a jó eredményre.
Ismert, ám érmes pozíciókra már reálisan nem esélyes sízők vették birtokukba a lejtőt a következő tízesben. Kezdésnek két fiatal norvég lány, de Maria Therese Tviberg (25.) és Kristin Lysdahl (24.) nem alkotott maradandót, a lista legvégét foglalták el ők ketten.
Maruša Ferk (23.) középszerű sízése után a hódeszkás világbajnok Ester Ledecká (21.) bevállalós sízése gyakran idézett elő kritikus helyzetet, célba érése azért nem forgott veszélyben. Elérkeztünk a mezőny két francia sízőjéhez. Tiffany Gauthier (25.) csupán az egyik norvégot tudta megelőzni, a valamivel azért nagyobb névnek számító Romane Miradoli (31.) még őt is alulmúlta, 3 másodpercnyi hátránnyal a lista legvégére érkezett.
Valerie Grénier (32.) képviselte ma a kanadai színeket, csekély eredménnyel, megörökölte az utolsó helyet. Még egyszer utoljára felrobbant a lelátó, Michelle Gisin (8.) pedig bátor sízésével jutalomjátékká tette ezt a váratlan lehetőséget. Alig valamennyivel maradt el honfitársától, a 8. helyezéssel jogosan volt elégedett. Kira Weidle (29.) inkább a jövő embere a németeknél, ennek megfelelően nem rúgott ma labdába. A fenti ugratóról érkezve volt egy kemény pillanata, de szerencsére megúsztuk ezt a napot bukás nélkül. Harmincadikként Alexandra Coletti (28.) küzdött egy nagyot a tisztes helytállásért, talán sikerrel, de többre nem futotta.
Zárásként tegyünk említést a hátralévő nyolc sízőről is. Hamar lezavarták őket, apróságokat láthattunk csak belőlük. Újabb fiatalt próbáltak ki a norvégok, Kristina Riis- Johannessen (29.) számára a 3 másodpercen belül maradás lehetett csak cél. Ezt elérte, akárcsak Alekszandra Prokopjeva (27.), az orosz sízőnő érdemének legyen mondva, csak megelőzött egy kanadai és egy francia riválist. Lisa Hörnblad (33.) az Európa Kupából kvalifikálva próbált szerencsét, igencsak kilógott a mezőnyből lefelé a svéd lány. Az utána következőknél persze így is legalább másodperccel gyorsabbnak bizonyult. Ledecká szerepvállalását rögtön megértjük, ha figyelembe vesszük kolléganői szereplését. Katerina Paulathová (35.) és Pavla Klicnarová (34.) leginkább egymással voltak versenyben, hátrányuk már az 5 másodpercet is túllépte. Noelle Barahona (36.) újabb helyezést szállított Chilének, Sarah Schleper (38.) alighanem első mexikói nőként célba ért vb-lesikláson, igaz, közel 10 másodperces hátránnyal. Zárásként pedig szokás szerint Macarena Simari Birkner (37.) teljesítette a pályát, a chileitől szűk 5 tizeddel maradt el.
A verseny részletes statisztikájáért kattintsatok erre a linkre!
Ilka Štuhec az idény legnagyobb szenzációja, ez azzal együtt is kétségtelen tény, hogy a szlovén lány képességeit mindenki elismerte. Tíz esztendővel ezelőtt három különböző számban nyert junior-világbajnokságot, a két szélsőséges szakágban, szlalomban és lesiklásban (Lara Gutot megelőzve), valamint kombinációban.
A Világkupában azonban nem jöttek az eredmények, részint többszöri sérülése miatt. Gyakorta váltott edzőt, a lécekből sem tudta kihozni a maximumot. A javulás azért évről évre bekövetkezett, a rendszeres pontszerzőből lassanként stabil TOP-15-s sízővé cseperedett. A sikereket aztán a léc- és edzőváltás hozta meg, a Stöckli lécein valósággal újjászületett Slovenj Gradec büszkesége.
Öt versenyt nyert idén a Világkupában, emellé még egy dobogót szerzett, mindezt úgy, hogy előtte a TOP-10-et is ritkán közelítette meg. Mint az tudvalevő, pályafutása egy családi projekt része, a síterepet működtető apa, a vaxmesterként dolgozó mama és a legjobb barátnőből lett fizikoterapeuta közös sikere ez az idény. Szlovénia pedig határon belül tartotta a lesiklás világbajnoki címét, 2 éve Tina Maze győzött Vailben. Pjoncsgangban folytatás következik?
Stephanie Venier ezüstérme nem számított volna ekkora meglepetésnek, ha Szuper-G-ben szerezte volna. Elvégre nyert ő már junior-világbajnokságot és osztrák bajnokságot a számban, s eddigi egyetlen VK- dobogója is ezen szakághoz kötődik, amit nemrég gyűjtött be Garmisch- Partenkirchenben. Lesiklásban egyetlen TOP-10-helyezést szerzett a Világkupában, az Európa Kupában viszont akad néhány dobogója. A jövő egyik nagy osztrák lesiklója.
Lindsey Vonnt nem kell bemutatnunk. Többrendbeli csúcstartója a gyorsasági számoknak a Világkupában, sérülései miatt azonban mintha megfeneklett volna pályafutása. Gondoltuk januárig. Ötödik világbajnokságáról távozik éremmel, egy arany és két ezüst mellett most már bronzérme is van kedvenc számában.
A hölgyek számára – ha a szerdai csapatversenyt nem vesszük ide – jövő csütörtökön folytatódik a világbajnokság, amikor is óriás-műlesiklásban vívnak meg az érmekért. A szám selejtezőit viszont már holnap megrendezik – négy magyar indulóval.