Óriási formában: Tessa Worley immáron négyszeres világbajnok!
McDave 2017.02.16. 22:00
Három versenynapnyi szünet után (a csapatversenyt csak ne soroljuk már a komolyabb versenyek közé) folytatódott a világbajnokság Sankt Moritzban, mégpedig a nők óriás-műlesiklásával. A papírforma a vb során talán másodszor igazolódott, a szakági pontversenyt is magabiztosan vezető Tessa Worley egy fergeteges és egy megbízható csúszással simán nyerte a számot. Mögötte Mikaela Shiffrin első érmét szerezte szlalomon kívül, míg a dobogó harmadik fokára Sofia Goggia állhatott fel, több peches verseny után elmondható, teljesen rászolgált a bronzéremre. Archam Chiara képviselte a magyarokat a főfutamban, sajnos az első futamban kiesett, egy többeket megtréfáló kapuban.
Szép napsütéses idő fogadta a sízőket, ami a hangulatnak nem tett rosszat, sorra érkeztek is a mosolygós, egymást zríkáló felvételek a lányokról. Csakhogy az éjszaka átfagyott pálya miatt joggal aggódtak többek. Fagypont fölé emelkedett a hőmérséklet, s a hó keménysége sem hozta az idén megszokott nívót. Tegyük gyorsan hozzá, idén igencsak el voltak kényeztetve a nők e téren.
Meinhard Tatschl révén osztrák edző tűzte a pálya nyomvonalát. A lejtő alapból több kanyart tartogatott, kifejezetten tempósnak számít, ehhez egy technikás, nehéz tűzés párosult.
Tessa Worley (1.) nyitánya rögtön megadta a futam alaphangját. A szakági listavezető agresszív menettel jelezte szándékait. Hibátlantól mégis távol esett teljesítménye, a célban nem is tűnt különösebben elégedettnek. A vb-n nem először bizonyult indokolatlannak a maximalista hozzáállás.
Viktoria Rebensburg esélyei hamar tovaszálltak, a pálya közepi, sokak kiesését okozó nehéz kanyarban hegylábazott egyet, s már nem tudta kontrollálni léceit. Egy nagy esélyestől máris búcsúztunk.
Sofia Goggia (3.) sem fogta vissza magát, több kisebb korrigálással együtt hozta a két szélső szektort, épp Worley topszakaszán bizonytalankodott többet, így 48-as százados hátránya láttán zsörtölődhetett a célban. Az olasz leányzó mimikájáról portrésorozat készülhetne… Mikaela Shiffrin (3.) tanítandóan gyönyörű stílusban abszolválta a pályát, tiszta menete azonban a mérőműszer tanúsága szerint nélkülözte a tempót. Csaknem háromnegyed másodpercet kapott a franciától.
Marta Bassino (10.) egy sor kanyart húzott szélesen, a kritikus kapunál fájdalmasan lecsúszott. Másfél másodpercnyi hátránnyal keresztet vethetett éremesélyeire. A vb-t megelőző utolsó óriást nyerő Federica Brignone (4.) rengeteget kap a pálya első harmadában, talán a napsütés sem segítette, de tény, ő is feláldozta menetét a tisztaság oltárán. A dobogóról azért nem kellett lemondani másodpercnyi elmaradás birtokában. Ana Drev (7.) remekelt Worley legerősebbik szakaszán, nagy kár a kritikus résznél történt rontásért, amit több vételen át követtek késések. Nina Løseth (6.) életerős kezdés után mintha megrettent volna önnön agresszivitásától, egyszerűen nem volt eléggé gyors. Nagy bravúrral max. egy éremben bízhatott csak.
Michaela Kirchgasser (19.) stílusára nehezen lehetett ráismerni, zaklatott menetet produkált, több egyensúlyi kibillenéssel, mozgása végig rendezetlen volt. Manuela Mölgg (9.) csúszásából a kellő lendület hiányzott, de az nagyon: lassú kezdés után belelendült volna, akkor meg kövér kapuk sorjáztak egymás után.
Ragnhild Mowinckel (17.) sokkal szebb íveket húzott, ám az a bizonyos kanyar vele is kibabrált, a porhanyós hót is megjárva a folytatásban már csak mentette a menthetőt. Tina Weirather (16.) saját összeszedettségét bírálta riportjában – mi csak annyit teszünk hozzá, hogy a kis rontások mellett hátrányát nagyban előidézte a pálya nyilvánvaló romlása is. Stephanie Brunner (8.) révén megérkezett az első osztrák, a sógorok tán egyetlen mentsvára. A kritikus pontot kivéve meglehetősen jól ment, másfelen belüli hátránya miatt dicsérhető volt. Marie-Michéle Gagnon (20.) alapjáraton nehezen találta a pálya ritmusát, a szokott helyen természetesen végképp elvesztette a fonalat. Idei formájából kiindulva nem lepődtünk meg annyira. Az első szusszanó előtt a svájciaknak is kijutott a jóból, Simone Wild (5.) lendületes íveken, a kritikus szakaszt is korrektül oldotta meg, alig rekedt másodpercen kívül.
Kis túlzással túl is léptünk a kifejezett specialistákon, a reklámszünet után két szlalomos, majd egy lesikló került sorra. Petra Vlhová (13.) szokott görnyedtebb stílusában korrektül lehozta a pályát, Frida Hansdotter (21.) időeredménye néhány kisebb kicsúszással rosszabbra sikerült. Ilka Štuhec (26.) újdonsült világbajnokként próbált szerencsét a neki túl szűkös pályán. Jöttek is a széles ívek, s egy aktuális sereghajtó pozíciót. Sara Hector (14.) sérülésből visszatérve kissé komótos tempót diktált, pedig ívei nem is voltak rosszak. Adéline Baud Mugnier (17.) a csapatarany egyik letéteményeseként bátran kezdett, s a kulcskanyart is remekül oldotta meg, kár a többi méretes térvesztésért. Coralie Frasse Sombet túl nagy sebességet vállalt, nagyon hamar búcsút intett a vb-nek.
Anna Veith (23.) a világbajnokság legesélytelenebb címvédőjeként vágott neki a pályának, roppant bizonytalanul. Már a nagy kanyarig beszedett bő fél másodpercet, s bár a lapos tűrhető volt, nem tudott annyit vállalni, mint sérülése előtti időkben. Bőven két szekundumon kívül zárt, nagy csalódás ez számára. Maria Pietilä-Holmnertől (24.) sem várhattak csodát szurkolói, nemhiába, gyakorlatilag épp összedrótozták a svédek amazonját. Katharina Truppe lagymatag kezdés után némileg felpörgött ugyan, de ennek egy kiadós elhasalás lett a vége. Két kapuval a vége előtt. S kizárás. Melanie Meillard (21.) ambiciózus, lendületes menettel ajándékozta meg a nézőket. Szép vb-bemutatkozás ez a jövő egyik nagy reménységétől. Kajsa Kling (27.) lassú, enervált menete után Bernadette Schild (11.) hitegette szurkolóit a felső szakaszon egy kimagasló eredménnyel. A sok kis hiba aztán a végéig sokat ért. Tina Robnik (15.) bizonytalan kezdés után rendezte mozgását, másfeles hátrányával elégedett lehetett. A svájciak ifjú versenyzője, Camille Rast (35.) a maga pillanatnyi szintjén tisztességesen helyt tudott állni. Az első harmincast Kristin Lysdahl (12.) zárta, méghozzá egy kifejezetten lendületes csúszással, kimagaslót nyújtott a fiatal norvég.
Az amerikai hátország nem épp acélos mostanság óriásban, Megan McJames (25.) biztató részidők után a lehető legrosszabb helyen, lanka előtt vesztett tempót, míg Resi Stiegler búcsúzott elég hamar. Relatíve nagyot ment 36-os rajtszámmal Mikaela Tommy (30.), rá is fért ez Kanadára, másik kettő nem rúgott igazán labdába. Nagyot alkotott még 41-es rajtszámmal Lena Dürr (29.), valamint 48-assal a cseh Katerina Paulathová (28.).
A folytatásban már a TOP-60, vagyis a második futam merülhetett fel reális célkitűzésként. Ennek megfelelően többen kockáztattak, s hulltak el lejtmenet. Sajnos Archam Chiara is ebbe a táborba tartozott. A 75-s rajtszámmal startoló magyar bajnoknő egy egészen vállalható részidő után a „nagy kanyart” nem bírta megoldani, kicsúszott, s már nem tudta folytatni.
Összesen 98 síző rajtolhatott el a főfutamon, a sítörpék közül senki nem verekedte be magát a második futamba. Pedig voltak itt egzotikumok szép számban, a teljesség igénye nélkül ilyen országokból: Málta, Peru (félnémet), Üzbegisztán, Kirgizisztán, Irán, Libanon, Portugália, India, Dél-Afrika, és a legvégén egy induló Haitiről. Hogy a kenyai félosztrákról ne beszéljünk...
A TOP-30-hoz kevés volt a 3 másodperc, s második futamhoz pedig nem lehetett 7 szekundumnál lassabban teljesíteni a pályát. A túl sok induló, a pálya leterheltsége ügyében egyébként elég komoly szakmai viták zajlanak a helyszínen, kíváncsian várjuk, hova mozdulnak el az események a jövőben.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A pályamunkásokat nem érheti rossz szó, tökéletesen előkészített, bár valószínűleg tovább puhult pálya várta a sízőket – a nagy kádak ugyanakkor elkerültek az ideális ívet. Manuer Gamper, a kanadaiak svájci trénere tűzte a délutáni nyomvonalát. Nem nehezítette a lányok dolgát különösebben, ritmusos pályán síelhettek végig.
Első tanítványa nem járt sikerrel, túl kemény neki a lejtő, talán a vaxolással is gondjai akadhattak, merthogy szinte minden kanyarban túlcsúszott, feltűnően keveset használta az éleket. Dürr (26.) szemre rendezett, ám lassú menettel jelentkezett, s bár Paulathová (29.) komoly rontásai után még nála is rosszabbul teljesített, Kling (24.) egy kevéssel a német elé került. Közel sem ment jól, a felső szektorokban jócskán elmaradt az átlagtól. Štuhec jutalomjátékként fogta fel a dolgot, felpörgetve vágott neki a pályán, hogy utoljára még megmutassa tudását Sankt Moritzban. Közel fél másodperces hátránya is volt, amikor túldöntötte léceit. McJames (21.) szokott agresszív menetéhez ezúttal nem párosultak eget rengető hibák, így simán átvette a vezetést. Pietilä-Holmner (25.) vállalható kezdés után teljesen szétesett, sok-sok fékezéssel esélye nem volt tartani hozott előnyét.
Anna Veith (22.) másodjára sem tört ki enerváltságából, ívei legalább tökéletesek voltak, egyetlen századdal mégis csak másodiknak tudott befutni. Az új éllovast a svédek szállították, Hansdotter (16.) korábbiaknál jelentősen lendületesebb menete azonban csupán pünkösdi királyságot hozott számára, a hazaiak örömére ugyanis megint nagyot virított Melanie Meillard (13.). 19 éves létére egyszerre konszolidált és bátor sízéssel rukkolt elé, tisztes előrelépésben bízhatott. Gagnon (20.) felejtős napon van túl, valósággal sistergett mögötte a hó, magyarán minduntalan fékezgetett, így egyre jobban lecsúszta az íveket.
Michaela Kirchgasser (12.) némileg helyre tette renoméját, rendezett, higgadt menetének hála valamicskét megőrzött előnyéből. Mowinckel (18.) ezzel szemben szétesett a pálya közepén, s a kissé fásultnak, fáradtnak tűnő Weirather (19.) sem virított jobban, sok-sok elfékezett ívvételének hála.
A reklámszünet után Tina Robnik váltotta volna meg a világot, agresszivitásba túl sok lendületet vitt, nos, neki sem jött be ez a taktika, TOP- szektor után nem sokkal búcsúzni kényszerült. Sara Hector (9.) sem volt adós hibákkal, legalább a lendületéből a végéig maradt magabiztos korrigálásai után. 8 pici század mellette döntött. Egy másik század pedig Petra Vlhová (8.) oldalára állt, a hórihorgas szlovák szokásos kamaszos mozgását ötözte vagánysággal. Nyilván ezen a szinten már a szerencse is sokat jelent. Kristin Lysdahl (23.) kiváló első futamát meg sem tudta közelíteni, a kapukat végig lekésve jelentősen hátracsúszott a listán. Bernadette Schild (17.) sem lehetett büszke íveire, így hiába javított valamicskét az elején, középen egy satufék után gyakorlatilag újra kellett indulnia.
Marta Bassino (11.) végig tartotta a lépést egy nem tökéletes, ám jó menettel. 3 századdal kapott ki, mégis ez épp elég volt csak a dobogóra. Manuela Mölgg (6.) élete tán utolsó vb-jén nagy durranásra készült, „minden mindegy” alapon támadta a pályát. A szélesnek tűnő íveket vehemenciával kompenzálta. A 62 századnyi előny igencsak ígéretesen mutatott az eredményjelzőn.
Az osztrák remények utolsó éltetője került sorra az újabb reklámszünet után. Stephanie Brunner (5.) pedig élni is kívánt az eséllyel, nagyon vagány sízést mutatott be, lent kibillent egyensúlyából, ezzel együtt megmaradt 3 század előnyéből. Ez egy ilyen verseny… Ana Drev (7.) menetét homlokegyenest eltérő vonások jellemezték. Hibátlanul, ám nagyon bátortalanul síelt, a merészebb célok nem realizálódtak. Nina Løseth (10.) többet vállalt, ám rossz felfogásban, széles ívekkel vette a kanyarokat. Puha hóban nem bizonyult ez jó taktikának, sokat kapott fordulóról fordulóra.
Simone Wild (14.) nem tudott élni a nagy eséllyel, mondhatni berezelt annak kapujában. Már az elején egy nagy rontással nyitott, s ezután sem gyorsított be, jócskán hátrazuhant. Federica Brignone (4.) remek ritmusban kezdte a pályát, s egy nagyobb korrigálással együtt sem vesztett érdemi tempót, masszívnak mondható szűk 4 tizeddel állt a lista élére. A vb-éremért egyetlen vetélytársát kellett csak kiszurkolnia.
Mikaela Shiffrin (2.) mozgása kicsit rendezetlen volt, de hát ez nem is egy műlesiklás, ahol csillogtathatja tökéletességét. No, a pálya aljába így sem lehetett belekötni, 58 századnyi előnyével alaposan megnyomta teherrel a hátralevő kettőt.
Sofia Goggia (3.) persze csak legyintett erre, elszántan, ám nem túl vagányon vette az akadályokat, inkább a tökéletesre hajtott. Négy tizednyi hátránnyal befért az aktuális második helyre. Joggal örvendett a célban, fixálódott a hőn áhított dobogó!
Tessa Worley (1.) erődemonstrációjával zárult a futam érdemi része. A francia nemes egyszerűséggel megmutatta, miért ő a szakág jelenlegi legjobbja. Végig szinte tökéletesen teljesített, 34 századdal nyerte második világbajnoki aranyát. (Vagyis Shiffrin adott futamban azért gyorsabb volt nála, de volt miből tartalékolnia.)
Dartsos szakzsargonból merítve következtek a hátsó pályáról érkezők, köztük azért akadt néhány egészen tűrhető menet. Alexandra Tilley (30.) csak a kiesők miatt lépegetett „pontzónába”, Nevena Ignjatović (27.) térképre tette egy pillanatra a szerb alpesi síelést, majd Camille Rast (28.) örvendeztette kicsit a svájciakat. Szépen helytállt az 51-es rajtszámmal rendelkező Maryna Gąsienica-Daniel (32.) Lengyelországból, de a finn hagyományokat életben tartó Riikka Honkanen (34.) is elismert érdemelt. S persze említést érdemel még Ester Ledecká (37.), a csehek sokoldalú sportolója a technikásabb számokban is versenyképes. A lista végén, az 51. helyen az argentin Nicol Gastaldi végzett már több mint 12 másodpercnyi hátrányt begyűjtve.
A verseny részletes statisztikájáért kattins erre a linkre!
Tessa Worley győzelme senkit nem érhetett váratlanul, az évről évre kiélezett versenyfutást hozó Világkupa-szezont idén uralta a pöttöm francia lány.
Nagy ígéretként érkezett a felnőtt mezőnybe Annemasse szülöttje, 2008-ban az aranygeneráció két másik tagjával, Anna Fenningerrel és Viktoria Rebensburggal állhatott dobogóra a junior-világbajnokságon. Még ugyanebben az évben, általános elképedésre mindössze 12. Világkupa-rajtján győzni tudott Aspenben, amit mindeddig további 10 siker követett. (Kilenc év elteltével győzött ismét francia szakági versenyen.)
Két éven át csak egyetlen jól elkapott pillanatnak tűnt az a bizonyos amerikai verseny, aztán elérkeztünk a 2010/2011-es szezonhoz, amikor csak nagy küzdelemben maradt alul Rebensburggal szemben, többek közt emlékezetes triplázást mutatott be egy hónap leforgása alatt. Két további jól sikerült év (közte egy vb-bronzzal) után kissé háttérbeszorult, ebben keresztszalag-szakadása éppúgy közrejátszott, mint a szövetséggel közösen hozott döntése: több számban is szívesen kipróbálná magát. Valamennyi szakágban pontszerzőnek mondhatja magát, Szuper-G-ben már a bő élmezőnyt erősíti, s kombinációban is egyre jobb eredményekkel rendelkezik.
A világbajnokságokra nem panaszkodhatott eddig, 2013-ban az esélyeseket megelőzve győzött kedvenc számában, a francia csapat tagjaként pedig aranyérmet akasztottak a nyakába. Akárcsak két napja. A franciák kiválósága, aki az idény végén karrierje során először minden bizonnyal kristálygömbbel gazdagodik majd, immáron négyszeres világbajnoknak vallhatja magát. Ez már súrolja a korszakos zseni fogalmát…
Bár a 2014-es söldeni idénynyitón nyert már – holtversenyben – óriás-műlesiklást, Mikaela Shiffrin számára ez a szezon hozta meg az igazi áttörést a gyorsabb szakágban. Többek közt ennek is köszönheti, hogy jó eséllyel az ép Lara Guttal szemben is behúzta volna az összetett győzelmet. Három felnőtt világversenyének mindegyikéről vitt haza aranyat, természetesen mindannyiszor kedvenc számában, vagyis szlalomban. Óriásban elért eredményei is önmagukért beszéltek: olimpiai ötödik, világbajnoki hatodik és nyolcadik helyezettje a számnak. S immáron ezüstérmese. Jövőre felkötheti mindenki Pjongcsangban…
Ha valaki, akkor Sofia Goggia igazán rászolgált erre az éremre. Az idény felfedezettjének díját már réges-rég kiérdemelte négy szakágban elért kilenc Világkupa-dobogójával. Komoly eséllyel az összetett TOP-3 is összejöhet neki. A vb-n azonban eddig nem jött ki számára a lépés. Szuper-G-ben jelentkeztek rajta a megilletődés jelei, túlfeszítette a húrt. A kombináció műlesikló futamában az élről esett ki pár kapu után, míg lesiklásban 7 aprócska századdal csúszott le a pódiumról, mindezt egy olyan hiba miatt, amit a pálya egy kifejezetten problémamentes pontján, a legvégén követett el. Igaz, legalább épen hagyta el a helyszínt, mostani bronzérmét így ki tudta harcolni. Fog ő még magasabban is állni.
Holnap a férfiak óriás-műlesiklásával folytatódik a világbajnokság programja.