Szlovák sítörténelem: Zuzulová 3 napon belül másodszor győzött, Vlhová is a dobogón!
McDave 2016.01.16. 00:47
Három nap telt el az előző verseny óta, érdemi dolgokban nem történt változás. Veronika Vélez-Zuzulova ismételni tudott, ergo ennyi idő alatt nyert annyi Világkupa-versenyt, mint másfél évtizedes pályafutása során összesen. Frida Hansdotter sem szorult le a dobogóról, 3. helyét a megszokott másodikra cserélte. Újdonságként Petra Vlhova került a pódiumra, leszorítva onnan az első futam után még vezető Nastasia Noenst. Felemás napot zártak a házigazdák, mert hiába kerültek nyolcan is a TOP30-ba, valós dobogós esélyük ma sem volt.
A keddi hangulatos Nightslalom után az eredeti kiírás szerint a németországi Ofterschwangba költöztek volna a hölgyek a hétvégére. A közép-európai térségben általános hóhiány miatt lehetetlenség volt a rendezés, így jobb híján ismételtek a Salzburg szomszédságában lévő, Hermann Maier nevét viselő lejtőn.
Az amerikaiak edzőjét szolgálta a szerencse, ő tűzhette az első futam pályáját. Más kérdés persze, hogy Mikaela Shiffrin hiányában miféle előnyről beszélhettek a tengerentúliak ezzel kapcsolatban?
Wendy Holdener (8.) avatta fel a ritmusosra tűzött, komoly nehézséget nem okozó pályát. (Mindösszesen nyolcan estek ki a 70 indulóból.) Gond nélkül végigtolta, azt azonban sejteni lehetett, fogunk látni ennél dinamikusabb menetet is. Šárka Strachová (4.) egy nagyobb ritmustévesztéssel együtt is 2 tizedet vert a svájcira. A kétarcú Nina Løseth (9.) délelőtt a fásultabb formáját hozott, jó fél másodpercet kapott az aktuális legjobbtól.
Veronika Vélez-Zuzulová (2.) ellenben ott folytatta, ahol kedden abbahagyta, 25 század került neve mellé előny formájában. Svédek következtek, méghozzá a megszokott szereposztásban. Maria Pietilä-Holmner (14.) fejben is szétesni látszik, csak a hó rajtszám miatt zárhatott a középmezőny derekán, Frida Hansdotter (3.) viszont hozta stabilitását, az alján gyakorlatilag ledolgozta fent beszedett minimális hátrányát. Petra Vlhová (5.) egy alkalommal nagyon hátra került, de átvészelte, szorosan tartotta az időkülönbséget.
Szó szerint századokkal követték egymást a lányok, Michelle Gisin (7.) is nagyobb döccenés nélkül, jó tempóban elérte a célvonalat. A kanadaiak ma sem remekeltek, Marie-Michéle Gagnon (12.) ritmustalanul síelt, de legalább korrekt tempóban, ez Erin Mielzynski (17.) kapcsán nem volt elmondható. Carmen Thalmann (6.) félmeztelen rajongótábora ezúttal örülhetett, kedvencük egészen a célig jószerivel egálra tartotta a szlovák éllovast, csak a végén gabalyodott kicsit bele a nyomvonalba. Anna Swenn-Larsson több necces kapuvétel után a vertikális kombinációnál fejezte be szereplését.
Michaela Kirchgasser (11.) átlépte a másodperces határvonalat, azzal együtt vesztette többször egyensúlyát, hogy több élt használt a kelleténél. Ergo rettentően bizonytalan volt ismét. Resi Stiegler (27.) révén végre megtapasztalhattuk, mire megy egy amerikai a pályán? Sok haszna nem volt belőle, a továbbjutás felé vezető út sem volt kikövezve. Amikor már úgy tűnt, az érdemi kérdések eldőltek, Nastasia Noens (1.) csillantott egy jókorát, a francia szépség végig tartotta a lépést az éllovassal, aprócska hátrányát a végén a maga javára fordította. 17 századdal állt élre, életében először várhatta élről a második futamot Világkupában.
Kiemelkedő bravúrról a továbbiakban már nem számolhatunk be, a legjobb tíz közé még Irene Curtoni (10.) került be. Az osztrák csapat szépen teljesített tömegben, nyolcan jutottak a második futamba, többségük sikeréhes fiatal tehetség, róluk pár bekezdés múltán még szólni fogunk.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
A második futam pályáját svéd edző tűzte, a lányok szakadó hóesésben vitézkedhettek.
Kezdésként rögtön megismerhettük az elsőt, Katharina Truppe (25.) nevére ugyanakkor már felkaphattuk fejünket, amikor is Lienzben először életében befért a TOP-10-be. Ezúttal, 20. születésnapján effajta céljai nem lehettek, s igazából másodjára sem nyújtott kiemelkedőt. Denise Feierabend (23.) teljesítményén sem dobtunk hátast, egyedül a pálya legvégén kerekedett kevéssel az osztrák fölé. Susanne Weinbuchner (46-ossal a 29.) a fiatal német kontingenst erősíti, bátor kezdés után a biztos pontszerzésre hajtott, semmi egyébre. Igazat adunk, eleddig nem adatott meg neki ugyanis. Stiegler (28.) a második futamban sem alkotott semmiféle maradandót, a záró szakaszon nagyon-nagyon távol került a kapuktól. Lisa-Maria Zellernek (24.) szurkolhattak ismét a hazaiak, aki gyakorlatilag lekopírozta az előbbieket, a bújócskázós záró szakaszon sokat kapott a svájcitól, hasonlóan az óriás-műlesiklás után lassan szlalomban is komolyan veendő Eva-Maria Bremmel (26.).
No, azért nem állított fel leküzdhetetlen mércét Feierabend, jól jelezte ezt Anne-Sophie Barthet (17.), a kis francia szőkeség azzal együtt odarakott tisztes különbséget, hogy akadtak gondjai, többször kezével kellett korrigálnia. Tartósan nem vethette meg magát a reklámtáblánál, Elisabeth Willibald (41-essel a 15.) egy hajszálnyival elébe került. Nem tartogatott semmit a német tinédzser, élete első pontszerzését igyekezett minél emlékezetesebbé tenni. Két halovány menet következett, Bernadette Schild (22.) roppant bizonytalan volt végig, Manuela Mölgg (27.) csúszásáról fásultságán túl nem igazán tudunk emléket felidézni.
Julia Grünwald (38-assal a 10.) sízéséről az előbbi kettővel szemben csak úgy sugárzott az ambíció, mindent egy lapra feltéve rohamozta a kapukat. Egy pálya végi hibát kivéve mondhatni stabilan megvalósította tervét. Toronymagasan verte környezetét, meg sem állt a TOP-10-ig. Charlotte Chable is valami hasonlóra törekedett, láttuk rajta idén, képes is lehet rá képességei tükrében. De jelenleg még kétarcú, ezúttal egy késés végén lábai közé vett egy kaput. Lena Dürr (21.) nem volt tényező, nem közelítette meg a stanglikat. Mielzynski (12.) javított valamicskét renoméján, különösen a pálya alsó részét kapta el jó ritmusban. Katharina Gallhuber (47-essel a 11.) személyében lecsúszott az utolsó osztrák tehetség, s ő sem vallott szégyent, minekután kettős hazai vezetéssel következhetett az első reklámszünet.
Christina Geiger (19.) igencsak visszafogottan síelte a frissen letisztított pályát. Talán a sok kiesés után a biztos pontszerzésre hajtott? Pietilä-Holmner (20.) kapcsán erről nem lehet szó, bántóan széteső mozgással vergődött el a célig. Chiara Costazza (16.) darabos mozgásával gyakran lekerült a normálisnak mondható ívről, ezáltal rendre tempót vesztett. Gagnon (13.) biztató kezdés után idei szokásához híven elvesztette a fonalat. Michaela Kirchgasser (14.) előnyét két szektor után elvesztegette, s hogy tetőzze a bajt, a záró kapukba teljesen belezavarodott. Negyedik számú osztrákként fejezte be szereplését. Irene Curtoni (18.) sem büszkélkedhetett, szektoronként átlag fél másodpercet kapott az élen állóktól. Nina Løseth (7.) is kapott gazdagon, álomsízéstől messze volt, amit művelt, de hát előnye túlhaladta a másodpercet, innen már illett átvennie a vezetést.
Újabb reklámszünet, s jöhettek az első futam legjobbjai. Wendy Holdener (6.) már sokkalta jobban élt a letisztított pálya nyújtotta előnyökkel, csaknem megtriplázta hozott előnyét a norvéggal szemben. A házon belüli csatát megnyerte, sőt Michelle Gisin (8.) szemre kicsit tompa sízésével még a második helyről is lecsúszott. Négy századon múlt a kettős svájci vezetés. Carmen Thalmann (9.) a pillanatnyi dobogóról is leszorult, köszönhetően egy durva rontásnak, mikor is egy stangli eltaszította a nyomvonalról, hogy csak méretes fékezéssel tudott egyáltalán továbbhaladni.
Akár egy gép, olyan precizitással ütötte-vágta az akadályokat Petra Vlhová (3.), magas súlypontról, a végét leszámítva hibátlanul síelte meg a pályát. Négy tizednyi előnye dobogóval kecsegtetett minimum. Šárka Strachová (5.) amúgy szokott esztétikus sízésébe belekerült egy porszem, megbotlott az utolsó letörésnél. Akár azon is múlhatott a végén beszedett 2 tizedes különbség. Frida Hansdotter (2.) a pálya végét nyomta meg igazán, mondhatni simán élre állt, egyszersmind bebiztosította a dobogót.
Veronika Vélez-Zuzulová (1.) kirobbanó formáját igazolandó egy pillanatig nem rezdült meg, végig nagyon dinamikusan, tükörsimán lehozta a futamot. Megsíelte a második legjobb időt, két tizeddel állt élre. Nastasia Noens (4.) nem tudta megismételni első futamát, amivel amúgy saját magát is meglepte. Hiába a nagy akarat, sok élt használt, a dobogóról is leszorult, igazából Strachovával harcolt, egyetlen századdal ő azért maga mögött tartotta. Idén először fordult elő a nőknél, hogy az első futam győztese nem nyerte meg a versenyt.
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el!
Az alpesi sí történelmében elsőként kettős dobogót ünnepelhettek északi szomszédjaink. A 30 esztendős Zuzulová negyedik győzelmét aratta a Világkupában, vagyis ezen a héten nyert annyit, mint az azt megelőző cc. 15 évben együttvéve. Hansdotter 21. alkalommal állt dobogóra, ami mindenképpen megsüvegelendő, épp a 3-15-3 leosztás lehet nem kicsit idegesítő már számára. Petra Vlhová idén és összességében harmadik pódiumát ünnepelhette (a képek tanúsága szerint eredményesen), érdekes lesz látni, hogyan alakul a szlovák csata kettőjük közt. Mint ismeretes, Zuzulová a francia, Vlhová a szlovák nemzeti csapattal készül.
A szakági pontversenyben Hansdotter előnye nőtt, 85 ponttal vezet, most épp Zuzulovával szemben, Strachová hátránya 109 pontra nőtt. Összetettben 77 pontra megközelítette a svéd lány az éllovas Lara Gutot. Folytatás következik hó végén Mariborban, ha az időjárás is úgy gondolja…
Egy nap szünet után vasárnap óriás-műlesiklással intenek búcsút Flachaunak a hölgyek.