Tavalyi széljárás: Jansrud dominált az olimpiai lejtőn
McDave 2016.02.06. 13:24
A papírformát igazolta Kjetil Jansrud sikere, két végigdominált edzés után magabiztosan aratta idei első győzelmét lesiklásban. A Jeongseon-i pálya méltó olimpiai helyszínnek ígérkezik, még ha lassabb is, rövidebb is a megszokott átlagnál, fifikája kellő kihívást nyújt a legjobb lesiklóknak is. A norvég mellett Dominik Paris és Steven Nyman állhatott még dobogóra.
Az alpesi síelés történetében először Dél-Korea várta a világ legjobb gyorsasági sízőit, a lassan napra pontosan 2 esztendő múlva következő téli olimpiára való készülés jegyében. A körülményekre nem lehetett panasz, hideg, napsütötte idő fogadta a sízőket. Két negatívumot jegyezhettünk csak föl. Egyrészről nemhiába nem mutatták nagyon a tribünt: borzasztó méreteket öltött az érdektelenség, kongtak az egyébként is kezdeti állapotra farigcsált lelátók. Másfelől hajnalok hajnalán, 4 órakor kezdődött magyar idő szerint a szezon hetedik lesiklása. De hát ehhez muszáj lesz hozzászoknunk…
David Poisson (17.) nyitotta a sort, a zömök testű francia testbeszédéből ítélve elégedett volt menete végén. Bryce Bennettről (32.) ez már nem volt elmondható, végig idegenül mozgott a pályán. Marc Gisin (14.) ugratói nem sikerültek tökéletesre, a pálya felső szakaszán szerzett előnye ezzel együtt kitartott. Werner Heel (35.) nem érzett rá az olimpiai lejtőre, a buckasoron döcögősen ment át, majd zárásként teljesen félrekalibrált egy ugratót. Csak kevéssel járt jobban honfitársa, Matteo Marsaglia (23.) rendre mélyről vette a kritikus kanyarokat. Benjamin Thomsen (41.) túlzottan tisztelte a pályát, senkit nem előzött meg.
Az első, igazán mérvadó alapidő Otmar Striedinger (6.) nevéhez köthető. Némi hátrányból egálra hozta a középső szakaszt, hogy aztán egy tökéletes záró ugratóval 4 tizedes előnnyel álljon a lista élére. Carlo Janka (7.) kis híján azonnal letaszította a dobogóról az osztrákot, egy hajszálnyival mérte csak el a célugratót, ott több ment el, mint ami végül hátrányként jelentkezett: 6 század. Romed Baumann (9.) remek felső szakaszát semmivé tette a Blue Dragon Valley elnevezésű nyújtott lassítón, így a végén már hiába kepesztett, kevéssel leszorult az aktuális dobogó alsó fokára.
Reményteljes edzések után csalódást okozott Erik Guay (28.), nemcsak az ívválasztással, de még a specialitásának számító ugratókkal is meggyűlt a baja. A sportcsatorna ismétléséből sajnos valamiért kikerült két síző menete. Christof Innerhofer (21.) nem rúgott labdába, akármelyik részidőjét is vesszük alapul. Az előző verseny győztese, Aleksander Åmodt Kilde ma nem alkotott maradandót, kiesett útközben. Bukott-e, vagy mi történt, információnk nincs róla. Annyi bizonyos, hogy az önkényesen beiktatott reklámszünet után visszaszámlálást láthattunk, ami egy kényszerszünetet feltételez.
Amerikaiak voltak soron. Travis Ganong (22.) a „Kék Sárkány” nevű folyosón megbillent, az ott elvesztegetett sebesség döntőnek bizonyult. Steven Nyman (3.) részéről ilyen hibát nem könyvelhettünk el. Gyönyörű íveken, remek tempóval síelt, folyamatosan növelve így előnyét. Győzelmi esélyét a legvégén dobta el, mivel késésben vette a célegyenesre való fordítót. A végén adódó bő 4 tizedes különbséget ott szedte össze.
A szakági legjobbak előtt még Johan Clarey (15.) bizonyíthatott… volna, ha jóval magabiztosabban síelt volna az ideális íveken. Adrien Théaux (8.) kevéske előnnyel érkezett a ritmustöréshez, méretes túlfordulása után csak a hátrány csökkentésén munkálkodhatott. Erre meg is volt minden esélye, az amerikai valóban sokat vesztett a záró szektorban. Dominik Paris (2.) mondjuk végig nagyon agresszíven támadott a kanyarokban, ennek köszönhetően 2 tizedes hátránya ugyanekkora előnybe fordult a célban.
Kjetil Jansrud (1.) alkalmazkodott legjobban a pálya nyújtotta lehetőségekhez. Mint a két edzés mindegyikén, úgy ma is kontrollálta futamát. Talán a legvége miatt cidrizhetett kicsit, közel fél másodperces fórját ott csökkentette le 2 tizedre. Reális veszélyforrás azonban már nem jelentkezett a továbbiakban. Guillermo Fayed (10.) ugyan januári önmagához mérten egész tisztességesen helytállt, szépen faragott is a végén, az ugratóról való leérkezésen azonban van még mit gyakorolnia. Peter Fill (4.) ment át talán a legdinamikusabban a Blue Dragon-on, az utolsó két szektorban jócskán faragott, 6 század azonban hibádzott a dobogóhoz. Beat Feuz (5.) sem vallott szégyent, tartja masszív formáját. Hasonló pályát síelt, mint az olasz, a századok vele sem kötöttek barátságot a mai napon. Az elitcsoport zárásaként Hannes Reichelt (12.) küzdött egy nagyot, mindhiába, érezhetően nem feküdt stílusának a lejtő.
A folytatásról sajnos nincsenek vizuális forrásaink, így jobb híján a rideg számokból igyekszünk levonni pár információt. Eredményes napot zárt az amerikai csapat, Marco Sullivan (18.) és az olimpiai lejtőkön rendre eredményes Andrew Weibrecht (16.) is elérte minimum az elfogadható szintet. Az osztrákok már kevésbé lehettek elégedettek, Vincent Kriechmayr (29.) az átjárón kövezhetett el egy nagyobb hibát, Klaus Kröll (24.) igazán egyik szektorban sem alkotott maradandót. Maxence Muzaton (20.) szokott pozícióját foglalta el a legvégén, Andreas Sander (27.) begyűjtött legalább néhány pontot. Ugyanezt nem mondhatja el magáról Manuel Osborne-Paradis (39.), a kanadai borzasztó formában síel 2016-ban, eddig is tudtuk. Zárásként Boštjan Kline (11.) bizonyította, nem véletlenül nyert kevés híján Garmisch-Partenkirchenben, bőségesen másodpercen belül maradt Jansruddal szemben.
Harmincon túlról pontot szerzett még a svájci Ralph Weber (33-assal a 13.), a francia Valentin Giraud Moine (34-essel a 18.) és Blaise Giezendanner (37-essel a 26.), a német Thomas Dressen (38-assal a 30.), s végül életében először egy érdekes nevű olasz fiatalember, Emanuele Buzzi (50-essel a 25.).
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el!
Parallel óriás-műlesiklás és alpesi összetett után újabb számban nyert idén Világkupát Kjetil Jansrud. A különösebben jó formának nem örvendő norvég 13. győzelmét aratta összességében. Dominik Paris idén először, teljes karrierjét tekintve 11. alkalommal állt dobogóra, míg Steven Nyman heted ízben mondhatja el magáról ugyanezt.
A szakági pontversenyben sűrűsödött a helyzet, de Aksel Lund Svindal változatlanul tartja vezető helyét. Óvatos becsléssel is legalább hatan-heten pályáznak a kis kristálygömbre.
Holnap hajnali 4 órakor Szuper-G-ben versengenek a férfiak!