Norvég siker született a szezon hatodik szuperóriás-műlesiklásán, Aleksander Aamodt Kilde így minimálisra csökkentette hátrányát a sérülésben lábadozó Aksel Lund Svindallal szemben. A szlovén lesiklás hagyományait a jövőben is ápolni fogják, Dél-Korea után újra Boštjan Kline nevét találjuk a második helyen. A technikában is pallérozódott sízőknek kedvező hinterstoderi lejtőn remekelt Marcel Hirscher, mai dobogójával végképp pontot tett az Összetett Világkupáért folyó verseny végére.
A tegnapi óriás-műlesiklás után ma Szuper-G-vel folytatódott Hinterstoderben a férfi alpesi sízők hétvégi Világkupa-programja. 67 síelő nevezett a viadalra, köztük Marcel Hirscher, akinek indulása garanciát jelentett arra, hogy ezúttal az óriáshoz áll majd közelebb a pálya. A lejtőről az is sokat elmond, hogy hivatalosan sem alkalmas férfi lesikló Vk-versenyre, csak Szuper-G-re. Szélcsendes, felhős, a kívánatosnál jóval melegebb idő fogadta a síelőket.
A látási viszonyok már a legelején sem voltak megfelelőek, Ralpf Weber (21.) ezzel együtt gond nélkül leírt. Egyéb pozitívumot azért nem írhattunk menetéről. Steven Nyman (18.) széles kanyarok, elfuserált ugrató mellett is lazán átvette a vezetést, ezzel mintegy beárazva saját csúszását is. A szezon egyik meglepetésembere, Blaise Giezendanner ezúttal nem alkotott maradandót. Ugyanazon ugratónál lelte vesztét, pontosabban két kapuval később szorult pályán kívülre. Patrick Schweiger (7.) neve mellé írhattuk az igazi alapidőt. Láthatóan nagyobb sebességgel hasított végig a pályán, csak a legvégén adott el keveset másodpercet meghaladó előnyéből.
A fő attrakciót azonban mégsem ő, hanem Boštjan Kline (2.) szolgáltatta. A szlovén fiatalember súlyos tizedekkel verte az osztrákot, egyedül a negyedik szektorban került porszem az amúgy tökéletesen működő gépezetbe. Háromnegyed másodperces fór került neve mellé. Rögtön utána érkezett a hozzá hasonlóan fiatal honfitárs. Klemen Kosi (10.) sem vallott szégyent, mi több, eleinte az éllovas idejével versengett, hogy aztán egy elmért ugratóval visszasoroljon a harmadik helyre.
Johan Clarey (27.) nem igazán tudott mit kezdeni a kanyargós pályával, vele ellentétben Christof Innerhofer (12.) azért úgy középtájon ráérzett a dologra, így elkerülvén a kínos különbséget. Marcel Hirscher (3.) kihasználta a néhol kimondottan óriás-műlesiklásra emlékeztető pálya nyújtotta előnyöket. Emellett persze nem hallgathatjuk el fejlődését gyorsaságban, erőnlétben. Összességében is tartotta a lépést a szlovénnal, 11 századdal kapott csak ki tőle. Erik Guay nem állt rajthoz, így Mattia Casse (13.) nem különösebben lendületes menetével folytatódott a verseny.
Majd dőlt el utána. Aleksander Aamodt Kilde (1.) kellőképp felspannolta magát, brutális lendülettel vágott neki a pályának. Egy nagyobb elfékezéssel együtt közel 25 századnyi előnnyel kezébe ragadta az éllovasi pozíciót. S már ki sem engedte onnan. Romed Baumann (23.) harmatos kezdés után némiképp összeszedte magát, Peter Fill futama épp ennek fordítottja volt: egészen jó részidők után végzetes, kieséshez vezető késéssorozatba keveredett. Alexis Pinturault (8.) tisztes különbséggel, szép íveken szelte a pályát, a végére mintha elfogyott volna a muníció, másodpercen túlra zuhant.
A hazaiak legnagyobb reménysége nyitotta az elitcsoportot. Vincent Kriechmayr (4.) visszafogott középső szakasz (a GS-nél mi sem áll távolabb tőle) után a végén fél másodperc alá csökkentette hátrányát. Igaz, Hirscher ellen ez is kevésnek bizonyult. Dominik Paris (16.) laza másodpercet szedett össze a középső szakaszon, ott el is úszott minden reménye. Andrew Weibrecht (22.) stílusától meg aztán végképp totálisan idegen a hinterstoderi lejtő, ennek megfelelően végig a sereghajtók ellen versengett igazán. Két szektor után még dobogós részidőket hozott, hogy aztán az óriás-műlesikló szakaszon eltűnjön a képből, Adrien Théaux (6.) ezzel együtt korrekt eredménnyel gazdagodott. Hannes Reichelt (16.) a számára szimpatikusabb szakaszra koncentrálva tempósan kezdett, kis híján megcsúszott. A folytatásban csak az időkülönbség volt kérdéses, másfél másodpercnél állt meg az óra. Carlo Janka (5.) technikai számokban sem nyeretlen kétéves, ennek megfelelően „csak” 6 tizednyi hátránnyal érkezett a záró szakaszra. Dobogóra így sem volt semmi esélye. Kjetil Jansrud (9.) lassan már egy futamon belül sem képes egyenletesen teljesíteni, nemhogy adott hétvégén, idényen belül. Borzasztó nyitószakaszt tűrhető középső és remekbe szabott alsó rész követett. A legvégén konkrétan fél másodpercet hozott. A jó eredmény persze így is elmaradt.
Manuel Osborne-Paradis (40.) adottságai alkalmatlanná tették a mai napra, a svájci Thomas Tumlert (25.) a technikás szakasz fosztotta meg egy igazán jó eredménytől. Andreas Sander (14.) sízésén érződött aztán egy másik probléma: az enyhe időben fokozottan roncsolódott az a bizonyos középső szakasz. Ehhez mérten a német eredménye elismerésre méltó. Thomas Mermillod Blondin (11.) keserédes napon lehet túl. Egyfelől egy magához képest remek eredményt hozott Szuper-G-ben, de ha hozzávesszük, hogy a stílusához kedves középső szakasz előtt dobogóért harcolt, hogy aztán ott másodpercet kapjon, át kell értékelnünk szereplését.
Két vérbeli lesikló vergődése volt soron. Guillermo Fayed bemutatta nekünk a felső szektor addig nem látott részeit, hogy aztán a szlalom kezdetén végre kiessék. Otmar Striedinger jobb oldalára dőlve, csúszva, felpattanva, majd továbbcsúszva búcsúzott a versenytől. Beat Feuz (15.) csupán 6 századdal maradt el a listavezetőtől, kár, hogy óriás-műlesiklásban még nem tényező, igaz, a legvégén sem remekelt már különösebben. Thomas Biesemayer (28.) alig-alig pontszerző menetével zárult az első harmincas.
Igazán magas rajtszámmal keveseknek volt keresnivalója a továbbiakban. Victor Muffat-Jeandet (20.) karrierje messze legjobb eredményét jegyezte a szakágban, ez is mindent elmondott a lejtő paramétereiről. Emanuele Buzzi (26.) pontszerzése láttán megint pironkodhattunk kicsit, elvégre ismét le kell írnunk nevét. A német Klaus Brandner (19.) menete bravúrszámba ment, a pontszerzők sorát a norvég Bjørnar Neteland (29.), az olasz Riccardo Tonetti (40-essel a 24.), s végül két osztrák, Johannes Kröll (43-assal a 29.) és az élete első VK- pontjait szerző Christian Walder (39-essel a 29.) tette teljessé.
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el!
A Kandaharon aratott lesikló sikere után mintegy hónappal összejött a duplázás Aleksander Aamodt Kildének. A 24 esztendős norvég félszáz Világkupa-indulásig sem jutott eleddig, de már harmadjára állt dobogón, s nagyot lépett egy tippmixgyilkos kristálygömb beszerzése felé. Ahol Kline nyer, ott garantáltan Boštjan Kline a második. A szlovén lesiklás jövőjének ezen felül meglepően kiegyensúlyozott eredményei vannak. Marcel Hirscher 86 dobogónál tart már, ha a Szuper-G-t nézzük, harmadik pódiumát szerezte.
Holnap óriás-műlesiklással zárul a hinterstoderi hétvége.