Ha kvitfjelli szuper-G, akkor Jansrud! Kiszámíthatatlan a szakági versengés.
repens 2016.03.13. 17:20
Sorozatban negyedik alkalommal nyerte meg a kvitfjelli szuper-G-t Kjetil Jansrud, így megőrizte esélyét a szakági első helyre. A norvégek egyik szeme nevet, a másik viszont aligha: Kilde leszorult a dobogóról, így a mai versenyen 2. Vincent Kriechmayr még elorozhatja - három norvég elől - a szuper-G kristálygömbjét. Tegnapi győzelme után ma is dobogóra állhatott Dominik Paris. A sérült Svindalt Kilde már megelőzte szakágiban, izgalmas Vk-finálé következik.
A tegnapi lesiklás után ma szuper-G-ben csaptak össze a legjobb férfi alpesi sízők Kvitfjellben az Olympiabakkenen. A Lillehammer közelében fekvő "Fehér hegyhát" norvég örömünnepre készült, hiszen a Svindal sérülése után a semmiből előtűnő Aleksander Åmodt Kilde egy jó szerepléssel bebiztosíthatta volna a szakági kristálygömböt, a verseny fő esélyesének pedig Kjetil Jansrud tűnt. 48 síelő nevezett a mai versenyre, ám rögtön az elsőként induló Johan Clarey lemondta a szereplést.
Elsőként így a szlovén Klemen Kosi ismerkedhetett meg az amerikai edző által tűzött pályával, egy szélesre vett ugratót leszámítva gond nélkül ért célba (28.). Patrick Schweiger még rosszabbul járt ennél az ugratónál - egyszerűen kirepült a nyomvonalról, látványos esést úszott meg sérülés nélkül. Thomas Mermillod Blondin ugrás nélkül jutott át a kritikus baloson, igaz, komoly fékezés árán, 3 tizeddel ki is kapott a szlovéntől (30.). Manuel Osborne-Paradis remek ívet talált az ugratónál, 6 tizedes előnyt ért neki, ám a negyedik szektor éles kanyarjaiban az egészet el is adta (20.). Végül 3 tizeddel vette át a vezetést.
Andreas Sander kiváló kezdés után hibátlanul ment át a kanyargós részen is, összességében fél másodpercnél is többet pakolt a legjobb időre (10.). Ralph Weber hasonlóan magabiztos síelést mutatott be, csak a szerencse - és 3 század - hibádzott a svájcinál (12.). Max Franz folytathatta volna a jó menetek sorát, ám a negyedik szektor elején egyre nagyobb késésbe került, végül fel is kellett adnia a küzdelmet. Mattia Casse tisztes hátránnyal végigment, a pálya legalján szorult le a pillanatnyi dobogóról (21.). Christof Innerhofer gyenge kezdés után a harmadik szektorban nagyot ment, végül két tizeden belüli hátránnyal ért célba (15.).
Romed Baumann az ugratónál épphogy befért, komoly előnyt jelentett neki a kockáztatás, a legalján viszont nagy fékezésekkel 4 tizedes hátrányt gyűjtött be (19.). Adrien Théaux a pálya második felében gyújtotta be a rakétákat, ám neki se volt szerencséje: egyetlen századdal szorult Sander mögé (11.). Boštjan Kline egy szektor alatt gyakorlatilag kiírta magát a versenyből, utána szektorról szektorra faragta ugyan hátrányát, ám végül egy újabb hibával a hátsó régiókba esett vissza (26.). Travis Ganong profitált az amerikai tűzésből, gond nélkül ment át a kritikus pontokon, végül egyetlen tizeddel kapott ki (14.). Az első blokkot záró Peter Fill a pálya közepén már 3 tizeddel is vezetett, végül 6 századot sikerült meg is tartania előnyéből (8.).
A szakági legjobbak sorát Carlo Janka nyitotta, széles ívekkel, nagy tempóval, 4 századdal vette át a vezetést (7.). Hannes Reichelt ezúttal is gyengén kezdett, hajszál híján nekirongyolt egy kapunak is, remek alsó szektorral így is 2 tizedes hátránnyal megúszta (13.). Vincent Kriechmayr viszont gondoskodott róla, hogy a mai nap is - legalább részben - Ausztriáról szóljon: nem rontotta el a pálya végét, mint riválisai, így 7 tizeddel vette át a vezetést (2.). Dominik Paris végig tartotta vele a lépést, az alján viszont nem lehetett esélye, 15 századdal kapott ki (3.). Kjetil Jansrud viszont már nem kegyelmezett: a pálya közepén akkora előnyt szedett össze, amiből 17 század megmaradt a végéig (1.). Aleksander Åmodt Kilde a középső részen behozhatatlan hátrányba került, ráadásul az alján még a dobogóról is leszorult (4.). Még semmi nem dőlt el...
Andrew Weibrecht a pálya feléig ráijesztett Jansrudra, aztán beleveszett a kanyarokba, így nem szólt bele a legjobbak dolgába (5.). Az újabb reklámszünet után előbb Blaise Giezendanner csorgott be a mezőny hátsó részébe (23.), majd Beat Feuz érkezett jó helyre, 8 tizedes hátránnyal (6.). Thomas Tumler csak pár pontnak örülhetett (22.), Steven Nyman kevéssel volt jobb nála (17.). Váratlanul ráijesztett még a legjobbakra Klaus Brandner: két szektor után vezetett, aztán viszont hibázott, végül a középmezőnybe zuhant hátra (16.). Thomas Biesemeyer magabiztosan haladt az utolsó hely felé, míg aztán a pálya alján búcsúzott. Otmar Striedinger nem mentette meg magát hasonló búcsúval, becsorgott az utolsók közé (25.), majd Erik Guay másodpercen belüli hátránnyal zárta a top-30-at (8.).
(Marco Sullivan Chamonix-ban, ahol élete egyetlen Világkupa-győzelmét aratta 2008-ban)
Magasabb rajtszámmal fért be a pontszerző zónába Adrian Smiseth Sejersted (18.), Marc Gisin (24.), Martin Čater (27.) és Klaus Kröll (29.). A verseny érdekessége, hogy az első 30 indulóból mindenki pontot is szerzett, aki célba ért. Nem sikerült a pontszerzés Marco Sullivannek, a mindig kiszámíthatatlanból lassacskán kiszámíthatóan lassú kategóriába csúszó amerikai ezzel be is fejezte pályafutását.
A lejtő ura, Kjetil Jansrud sorozatban negyedszer nyerte meg a szuper-G-t Kvitfjellben. Összességében 256 verseny után 32 dobogónál és 14 győzelemnél jár. Vincent Kriechmayr 62. versenyén 3. pódiumának örülhetett, még akár az is lehet, hogy előbb lesz kristálygömbje, mint versenygyőzelme. Dominik Paris két dobogóval zárta hétvégéjét, így 129 verseny után már 15 top-3-as helyezést tud felmutatni.
Biztossá vált, hogy Aksel Lund Svindal nem nyerheti meg a szakági kristálygömböt, hisz Kilde megelőzte sérült honfitársát. Ugyanakkor a vikingek meglepetésembere sem ünnepelhet még, hisz csak 37 pont az előnye Kriechmayr előtt, ugyanakkor 40 pontos hátránnyal ott van a másik norvég, Jansrud is. Hármuk közül fog kikerülni a győztes - Weibrecht és Janka csak matematikai eséllyel bír.