Méltóképp lépett a trónra I. Ilka, a II. Maze
repens 2017.03.15. 18:43
A szlovénok kiválósága ugyanúgy agyonverte a mezőnyt, mint tette azt az idény zömében. Lindsey Vonn bírta csak másodpercen belül tartani, a dobogó harmadik fokára pedig Sofia Goggia végzett - az egyetlen, akinek halovány reményei lehettek az idényzáró futam előtt. A szlovénoknak Tina Maze visszavonulása után is lesz kinek szurkolnia. Az olimpián, és az összetett pontversenyben egyaránt.
Az aspeni Vk-finálé folytatásaként a hölgyek is megmérkőztek lesiklásban az amerikai tavaszban. A majd 100 ponttal vezető Ilka Štuhec már gyakorlatilag megnyerte a szakági kristálygömböt, szinte tét nélküli viadallal zárult a lesiklóidény. A tétnélküliségnél csak a rajtlista rövidsége volt fájóbb, a junior-VB Alice Merryweatherrel együtt is csak 20 síelő maradt a végére. A kellemes időjárás miatt pedig bizonyosan senki nem volt boldog.
Legalább a sors igazságos volt: az kapta az 1-es rajtszámot, aki idénybeli teljesítményével leginkább kiérdemelte: Ilka Štuhec. Szemre szép síeléssel ment végig, várható volt, hogy feladja a leckét a többieknek (1.). Stephanie Venier épphogy elégségesre teljesítette a feladatot: legalább egy fokozattal lassabban kezdett, a pálya második felében kicsit magára találva is 2,62-t kapott (11.). Sofia Goggia is kezdésként kapott fél másodpercet, ám a harmadik szektorban megmutatta, hogy komoly tizedeket hagyott a pályában a szlovén. Az olasz sem jött aztán hibátlanul, a vége így másodpercen túli hátrány lett (3.). Verena Stuffer menete is jelezte, hogy a szlovén lány ellen annyi esélye van a mezőnynek, mint a fénykorában lévő Vonn ellen, 3 másodpercen túli hátránnyal zárt (15.). Az olasz sort folytató Johanna Schnarf jobban tartotta magát, sokáig veszélyeztette Goggiát is, ám a hajrára nagyon elfáradt (9.).
Tamara Tippler lassúcska kezdése után a kanyargós középső részeket jól összerakta, így 2 másodpercen túli hátrányával felfért a pillanatnyi dobogóra (7.). Tina Weirather hasonló, épp csak minden szektorban kicsivel gyorsabb síeléssel belül maradt ezen a határon, így már 1,7 volt csak a különbség az első és a harmadik között (4.)... Jasmine Flurynek esélye sem volt hasonló menetre, helyenként látványosan szenvedve csak Stuffert előzte meg (12.).
Lindsey Vonn is megkapta felül a kötelező fél másodpercet, utána viszont nagyon jól tartotta magát, kétharmad másodperces hátránnyal csapódott a cél után a reklámtáblába (2.). Az amerikai hó Breezy Johnsonnak kevésbé tett jót, gyenge csúszás végén szétcsúsztak a lábai, hatalmas spárga után brutálisat esett. Pár perc után szerencsére talpra állt.
A tervezettnél hosszabbra nyúlt reklámszünet után Viktoria Rebensburg következett, stabil menettel gyarapította a követőbolyt (8.). Jacqueline Wiles sem remekelt a hazai havon, 3 másodpercen túl zárt (14.). A dobogósokat valójában már senki nem veszélyeztette, Christine Scheyer legalább a követőbolyon belül elfogadható helyre érkezett (10.). Corinne Suter a 3 másodperces határral küzdött egy jót, sikertelenül (16.). Nicole Schmidhofer elképesztően gyenge kezdés után legalább egy-két jó szektort összerakott, végül így 2 másodpercen belül maradt (6.).
Már csak 5 síelő... Nem megbántva a mezőnyt, hisz a tavaszi meleg is ludas volt ebben, de bizony leginkább erre tudtunk gondolni - az izgalmak már kizárhatóak voltak. Ramona Siebenhofer számára is a 3 másodperc volt az ellenfél, ő legalább legyőzte (13.). Laurenne Ross váratlanul jó kezdéssel vitt némi színt a versenybe, a végére viszont jócskán belassult, épphogy kikapott Weirathertől (5.). Federica Brignone sem tudott csodát tenni - nagyon nem, fájdalmasan kilógott ma a mezőnyből (18.). Amerikaiak zárták a napot: Stacey Cooknál legalább a kezdés biztató volt (16.), Alice Merryweather viszont csak annak örülhetett, hogy kipróbálhatta magát a legjobbak csodaországában (19.).
A verseny teljes hosszában megtekinthető az alábbi linken - norvég nyelven!
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el.
A szezon három szenzációja egy fényképen. Ilka Štuhec, aki a középmezőnyből egy csettintésre a mezőny élére ugrott. 12 dobogójának, 7 győzelmének mindegyikét a héten záruló szezon során szerezte. Emellett február óta ő lesiklás világbajnoka, s holnap minden bizonnyal háromszoros kristálygömbösnek vallhatja majd magát.
Lindsey Vonn, aki pár héttel kéztörése után visszatért a gyorsasági szakági élmezőnyébe. Győznie csak egyszer sikerült, de ha jövőre egészséges lesz, kiélezett küzdelmet folytathat a fiatalokkal. Egyébiránt 130 pódiumnál jár már a Világkupában.
Sofia Goggia neve mellett szintúgy tucatnyi dobogó áll, mint Ilkánál, emellé két koreai siker is bekerült statisztikájába. Minden a mostani tél termése.
A 2016/2017-es Lesikló Világkupa győztese:
Ilka Štuhec
Ami a horvátoknak nem sikerült, a szlovénoknak igen. Úgy tűnik, meg se kottyant a szlovén alpesi síelésnek, hogy Tina Maze hosszas vacillálás után ebben a szezonban már csak azért húzott sílécet, hogy elbúcsúzzon mindenkitől. Van helyette másik klasszisuk! Magunk között többször élcelődtünk azzal, hogy valójában Maze vett fel egy vörös parókát, és őt látjuk Štuhec néven versenyezni. Nos, ez már csak azért sem lehet igaz, mert Maze soha nem járt annyival a mezőny felett lesiklásban, mint ahogyan Štuhec ma is. Éveken át a középmezőnyben vegetált, a Kostelićeket idéző "családi vállalkozásban" állt össze a csapata (ezért is említettük a horvát párhuzamot) - és a semmiből az élre tört erre az idényre.
A Világkupa-győztes portréja
Született: 1990. október 26., Slovenj Gradec
Versenyszámai: lesiklás, Szuper-G, óriás-műlesiklás, alpesi összetett, szlalom
Olimpia: olimpiai tízedik helyezett (lesiklás, Szocsi 2014), 13 helyezett (Szuper-G, Szocsi 2014), 31 helyezett (óriás-műlesiklás, Szocsi 2014)
Világbajnokság: világbajnok (lesiklás, Sankt Moritz 2017), hatodik helyezett (Szuper-G, Schladming 2013, hetedik helyezett (alpesi összetett, Vail 2015), 11. helyezett (Szuper-G, Sankt Moritz 2017)
Junior-világbajnokság: háromszoros aranyérmes (szlalom és kombináció, Flachau 2007; lesiklás, Formigal 2008)
Világkupa-debütálás: 2007, Lenzerheide
Világkupa-rajt: 131
Vk- futamgyőzelem: 7 (négy lesiklásban, kettő Szuper-G-ben, egy kombinációban) – az összes a jelenlegi idényben
Vk- dobogó: 12 (6 lesiklásban, 3-3 Szuper-G-ben és kombinációban) – az összes a jelenlegi idényben
Vk- összetett: 31. helyezett (2015/2016), valamint biztos TOP-3 (2016/2017)
Vk- szakági: a lesiklás győztese (2016/2017), az alpesi összetett győztese (2016/2017), a Szuper-G 12. helyezettje (2015/2016), valamint idén biztos TOP-2 Szuper-G-ben
Európa Kupa: az óriás-műlesiklás 2. helyezettje (2007/2008), a kombináció ötödik (2006/2007) és hatodik helyezettje (2011/2012), a lesiklás nyolcadik helyezettje (2012/2013) és a Szuper-G kilencedik helyezettje (2011/2012), valamint 10 dobogós helyezés, ezen belül két futamgyőzelem
Egyéb: kilencszeres szlovén bajnok (2x szlalomban, Szuper-G-ben, lesiklásban, kombinációban és 1x óriás-műlesiklásban); az óriás-műlesiklás és a szlalom győztese az Európai Ifjúsági Olimpiai Fesztiválon (EYOF 2007); a Grandenissima ötszörös győztese; valamint 8 győzelem különféle FIS- versenyeken.