Színolasz dobogó mögött Worley nyerte az óriás-műlesiklást
repens 2017.03.19. 19:11
Az európai szemmel nézve igen távoli és szomorkásan eseménytelen aspeni Világkupa-döntő zárónapján csak a hölgyek számára volt valódi kérdés: óriás-műlesiklásban Tessa Worley elsőségét matematikailag még veszélyeztethette a hazai pálya előnyét élvező Shiffrin. A valóságban egy pillanatig sem volt kérdéses Worley elsősége, végül ezen a versenyen is megelőzte az amerikait. A mai nap viszont nem róluk, hanem az olaszokról szólt: Fderica Brignone mindkét futamban a mezőny fölé nőtt, ráadásul Sofia Goggia és Marta Bassino segítségével színolasz dobogót hozott össze.
Worley-nek valójában csak az első futamot kellett túlélnie, a második futam pályáját ugyanis saját edzője tűzte, így bizton számíthatott a célba érésre. Az első futam osztrák tűzője viszont még megtréfálhatta volna a favoritot. (Azt talán már mondani sem kell, hogy a tévéközvetítésben ezúttal is hiába bíztunk.)
Hiába a korai kezdés (helyi idő szerint 10 óra), már ekkor is virágnyitogató pluszok jelezték: épp itt az ideje, hogy véget érjen a szezon. Viktoria Rebensburg így nagyon örülhetett 1-es rajtszámának, nem biztos viszont, hogy mindent kihozott belőle (3.). Marta Bassino ugyanis a második szektorban és a végén épp annyival volt gyorsabb nála, hogy a végén egálra hozza kettejük küzdelmét (3.), majd Mikaela Shiffrin az alján majd 3 tizedes hátrányt fordított 1 századnyi előnyre (2.). Az ihletett formába lendült Federica Brignone pedig alaposan helyrerakta az előző síelőket: a pálya feléig adott nekik fél másodpercet, a végére majdnem egyet (1.). Sofia Goggia is szépen tartotta honfitársa tempóját a pálya feléig, ott egy nagyobb hiba után másodpercen túlra került (5.).
Tessa Worley megint ésszel síelt, ám kissé talán túlgondolkodta: jó pár tizedet hagyott minden egyes szektorban, 1,45-ös hátránya kissé már túl volt a komfortzónán (6.). Igaz, a pálya is nyilván romlott, Manuela Mölgg már 1,6-os hátránnyal vergődött csak el a célig (7.).
A tegnapi nap hőse, Petra Vlhová ünneplés helyett síelt még egy jóízűt - bár eredményét nézve talán a másnapos jelző jobban illett volna erre (16.). Ana Drev a szlovák lányt megelőzte, de 1,8-as hátránya még jobban aláhúzta a pálya állapotával kapcsolatos aggodalmakat (8.). Stephanie Brunner viszont nem aggódott, inkább a gyors kiesést választotta.
Nina Løseth becsülettel végigtolta a futamot, ahogyan idei halovány szezonját is - erre a menetére sem lehetett büszke (12.). Némi felüdülést jelentett a békés locspocsolásban Marie-Michele Gagnon síelése, igaz, az aljára ő is belefulladt a latyakba, és 2 másodperc fölé nőtt a hátránya (9.). Tina Weirather senkit nem tudott megelőzni (20.), majd Michaela Kirchgasser 2,4-es lemaradással tette szebbé az osztrák pályatűző napját (14.). Ragnhild Mowinckel pár századdal beférkőzött elé (13.), majd jöhetett végre egy reklámszünetnyi szusszanás, és pályakarbantartás.
Wendy Holdener menete jelezte, hogy hóolvadékból nem lehet várat építeni, Weiratherrel azonos idővel csapott a célba (20.). Simone Wild vadabb síelése épphogy 2 másodpercen túli hátrányt ért (11.), Francesca Marsaglia viszont gyenge síelést követően a kiesők táborát gyarapította. Coralie Frasse Sombet a középmezőnyt gyarapította (15.), kevéssel mögé sorolt be Adéline Baud Mugnier a francia háziversenyben (19.). Az osztrák hangulaton Katharina Truppe sem javított, tökutolsóként vergődött célba (23.), majd Sara Hector küzdött egy nagyot a dagonyában (18.). Irene Curtoni kevéssel a svéd elé sorolt be (17.), majd Melanie Meillard kiváló síeléssel épphogy 2 másodpercen túlra csúszott (10.). Ilka Štuhec aligha vette véresen komolyan már ezt a versenyt (22.), végül a junior-világbajnok olasz Laura Pirovano szorongatta Truppét, de végül hajszállal kikapott tőle (24.).
-------------------------------------------------------
A második futamot Pirovano nyithatta, szemre egész bátor síeléssel ment végig (23.). Truppe szívhatta is a fogát emiatt, nagy mázlival, 8 századdal maradt csak előtte (22.). Az első értékelhető síelést viszont nem ő, hanem Štuhec mutatta be, majd egy másodperccel vette át a vezetést (21.). Weirather tetemes hozott előnyét még növelte is (10.), Holdener viszont nem talált rá a pálya ritmusára (18.). Baud Mugnier nem ment sokra a francia tűzéssel, Holdenertől is kikapott (19.), Hector viszont még Weirathernél is gyorsabb szektorokat produkált - a végén viszont belassult, a liechtensteinivel azonos idővel ért célba (10.). Irene Curtoni Holdenerékkel küzdött, szerencsét hoztak neki a századok (17.).
Vlhová helyrehozta az első futamos csorbát, stabil menettel majd 4 tizedet pakolt a legjobb időre (7.). Frasse Sombet rögtön megelőzhette volna, ám az utolsó kapuk neki sem jöttek össze (9.). Kirchgasser gyors ütemben zuhant hátrafelé, másodpercen túl állt meg (20.), majd Mowinckel is hasonló utat járt be (16.). Nina Løseth is megszenvedett a romló pályával, végül Hectorék mögé csúszott (13.). Wild a pálya tetején még növelte is előnyét, de aztán a dagonya lelassította, a két norvég közé furakodott be (14.).
Meillard már majd fél másodpercet adott el a pálya közepéig, így Vlhová ellen nem lehetett esélye - nem volt szerencséje azzal, hogy az első futamban remekelt (8.)... Gagnon előnye is elfogyott a pálya aljára, ráadásul pechje volt: egy századdal Hectorék mögé került (12.). Jöhetett egy reklámszünet, majd Drev látványos szenvedése nyitotta az utolsó blokkot (15.). Manuela Mölgg már majd egy másodperces előnyről indult, ám a pálya második felére szétesett a mozgása, végül el is csúszott. Worley nem tett meg hasonló szívességet az amerikaiaknak: különösebb kockáztatás nélkül is tartotta Vlhová tempóját, megtartotta másodperc feletti hozott előnyét - megnyerte élete első szakági kristálygömbjét (5.).
Goggia azért rögtön megmutatta, hogy a pályában van még ennél több is, az aljára belassulva is rápakolt még 4 tizedet a legjobb időre (2.). Rebensburg nem tudta kihasználni az olasz gyenge pontját, az aljára ő is túl sok tempót vesztett, 8 századdal mögé szorult (4.). Bassino széles ívekkel, de nagy tempóval is végig harcban volt velük, és végül be is furakodott kettejük közé (3.). Shiffrin a hazai pálya ellenére igencsak motiválatlanul motoszkált végig a pályán, még Worleytől is kikapott (6.) - nem szólt bele az olasz örömünnepbe. Kettős olasz vezetés után Brignone zárta ugyanis a hölgyek évét - 1,3-as előnyről tartalékolhatott volna, helyette megfutotta a legjobb második futamot (1.). Színolasz dobogó!
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el.
Federica Brignone 154. Világkupa-versenyén 19. dobogóját és 5. győzelmét szerezte. Elképesztő formában zárta az idényt, nagy reményekkel várhatja a következőt. Sofia Goggia ebben az idényben vált a dobogó állandó tartozékává, 66 verseny után 13 pódiumnál jár. Marta Bassino dobogója viszont kissé meglepő, 50. versenyét ünnepelte 3. top-3-as helyezésével. A szakági versengést végül simán nyerte Tessa Worley, Mikaela Shiffrin előtt. A három olasz lány hatalmas csatát vívott egyben a szakági 3. helyért is, végül Goggia kaparintotta ezt meg, de még Brignone is megelőzte a sérült Gutot. Bassinónak maradt a 6. hely.
Tessa Worley egyike azon sízőknek, aki rendkívül rászolgált erre a kristálygömbre. Az évtized elején két és fél szezonon át a közvetlen elit részét képezte, aztán viszont a sorozatos sérülések miatt mély gödörbe került, a TOP-10-helyezések is csodaszámba mentek tőle. Ez tavaly sem volt másként, ugyanakkor erősödő Szuper-G-eredményei sejtetni engedték, az újfajta edzésmódszerrel kezd kiemelkedni az apátiából. S valóban, a világbajnoki cím mellé kristálygömböt szerzett, de az is sokatmondó, hogy mára ő lett a francia lesiklócsapat (már ha van egyáltalán ilyen...) vezéregyénisége, aminek hála az összetett 6. helyén fejezte be az idényt. Nagy eredmény ez egy pöttöm francia lánytól.
A szakági győztes portréja:
Tessa Worley
Született: 1989. október 4., Annemasse
Klub: EMHM Grand Bornand
Sí: Rossignol
Versenyszámai: óriás-műlesiklás, szuper-G, alpesi összetett, szlalom
Olimpia: 16. helyezett (óriás-m., Vancouver 2010)
Világbajnokság: kétszeres világbajnok (óriás-m., Schladming 2013 és St. Moritz 2017), bronzérmes (G.-Partenkirchen 2011)
Junior-világbajnokság: bronzérmes (óriás-m., Formigal 2008)
Világkupa-debütálás: 2006.02.04., Ofterschwang
Világkupa-rajt: 175
Vk-futamgyőzelem: 11
Vk-dobogó: 20 (mind óriás-m.)
Vk-összetett: 6. helyezett (2016/2017), 11. helyezett (2011/2012, 2012/2013)
Vk-szakági: az óriás-műlesiklás győztese (2016/2017), óriás-m. ezüstérmese (2010/2011)
Európa Kupa: 69 start, 2 dobogós helyezés
Észak-Amerikai Kupa: egy dobogós helyezés
További eredményei: háromszoros francia bajnok (óriás-m., 2009, 2011, 2015), ötszörös ezüstérmes (háromszor óriás-m., egyszer-egyszer szuper-G és szlalom), hatszoros bronzérmes (kétszer-kétszer szuper-G és szlalom, egyszer-egyszer óriás-m és szuper-komb.); 8 győzelem és 24 dobogó különböző FIS-versenyeken