Planica, Planica, snežena kraljica!
adammalysza 2017.03.21. 20:34
A fináléhoz érkezett a 2016/17-es síugró szezon, az utolsó hétvégén, híven a hagyományokhoz, idén is Planicára látogat a mezőny, ahol három sírepülő versennyel búcsúztatják az idényt. A itt megszokott tavaszváró, kicsit már oldottabb hangulatba viszont ezúttal egy kis feszültség is vegyülhet, hiszen ezúttal úgy érkezik meg a mezőny Szlovéniába, hogy bőven vannak még nyitott kérdések az év végi összetettet illetően.
Kraft először vagy Stoch másodszor?
Természetesen a legnagyobb kérdés, hogy ki nyeri idén a nagy kristálygömböt, hiszen azok után, hogy Vikersundban Kamil Stoch kisebb csodát tett a vasárnapi egyéni versenyen, és hosszú idő után nem is kevés pontot tudott hozni Krafton, újra nyílttá vált a mondjuk egy hete ilyenkor még kissé egyoldalúnak látszó küzdelem.
Pillanatnyilag 31 pont kettejük között a különbség az osztrák javára, ami persze két versennyel a vége előtt egyáltalán nem jelentéktelen, de nem is ledolgozhatatlan különbség. Olyannyira nem, hogy Stochnak ha úgy tetszik, a saját kezében van a sorsa, hiszen ha mindkét hátralevő versenyen begyűjtené a győztesnek járó 100 pontot, ha kizárjuk a kettejük közti holtversenyt, akkor Kraft eredményeitől függetlenül is biztosan nyerne, hiszen a 2. hely 80 pontot ér, így ebben a neki kedvező esetben minimum 40 ponttal gyűjtene többet riválisánál.
Nézhetjük persze mindezt Kraft szemszögéből is, ha a maximálisan megszerezhető 200 pontból, és a 31 pontos előnyből indulunk ki, akkor könnyen kijön, hogy a biztos sikerhez legalább 170 pont kellene az osztráknak, ami csak úgy lehetséges, ha az egyik versenyt legalább megnyeri (persze ezzel megint csak nem számolva a holtversennyel Stoch megszerezhető pontjait is csökkentené, így egy győzelmet bekalkulálva 150 pontra csökkenne a biztos sikert jelentő pontszám, ami egy 1. és egy 4. hellyel teljesíthető).
Egy lehetőség persze csak az osztráknak adott, mégpedig, hogy esetleg már péntek délután véget vessen az összetettért való csatának, amihez az kellene, hogy legalább 101 ponttal előzze meg ekkor a lengyelt. Ehhez éppen 70 pont hiányzik neki, amit úgy szerezhet meg
I. ha nyer, miközben Stoch 9. vagy gyengébb helyen végez
II. illetve ha 2. és Stoch nem végez előrébb a 21. helynél.
- Minden más esetben vasárnapra tolódik a végső döntés, vagyis igen jó esélyünk van rá, hogy két évvel az igencsak emlékezetesre sikerült Freund-Prevc csata után ismét lerágjuk a tíz körmünket a finálé alatt.
Ami kettejük múltját illeti, Stoch ugyebár a 2013/14-es idény után második összetettjét nyerhetné, míg Kraftnak ez lenne az első nagy kristálygömbje, de miután mindketten nyertek már nagy világversenyt és négysánc-összetettet is, mindkettőjüknek bőven volt már alkalma kipróbálnia magát hasonlóan kiélezett szituációban.
A nemzetek kupája és a sírepülő VK is nyitott még
Ha a nagy kristálygömb kérdése még eldöntetlen, akkor általában kevesebb hangsúlyt szokott kapni, de a sírepülő kis kristálygömb is gazdáját keresi még. Ebben az összeítésben azt lehet mondani, hogy egyszerre egyszerű és bonyolult is a helyzet, hiszen miután itt csak 3 versenyt rendeztek eddig, az első 15 a még matematikai esélyt jelentő 200 pontos határon belül van. Ha maradunk a reálisabb forgatókönyveknél, akkor az ezt az összesítést is vezető Kraftnak az 56 pontos lemaradásban levő Kamil Stochhal és a 72 pont hátránnyal álló Andreas Wellingerrel kell igazán számolnia.
Ezen kívül érdekes lehet még a Nemzetek Kupája is, ahol a lengyelek nagy lehetőség előtt állnak, hiszen először nyerhetnék meg az egy ország síugrósportjáról általában a legtöbbet eláruló címet. Az utolsó hétvége előtt 263 ponttal vezetnek Ausztria előtt, ami egy elég magabiztos előnynek mondható. Miután az egyéni versenyeken itt az összes ugró pontszáma összeadódik sokkal nehezebb egyszerű matematikai feltételeket megfogalmazni arra, hogy mi is kell a győzelemhez, de számolni azért lehet úgy, hogy általában egyéni versenyeken tipikusan olyan 50-70 pontokat tudnak egymáson hozni az élcsapatok, 100 pont vagy nagyobb differencia már elég extrém teljesítménybeli különbséget feltételez. Igen ám, de szombaton lesz még egy utolsó csapatverseny, ahol viszont egy helyezés különbség kereken 50 pont különbséget jelent, így alighanem a lengyelek végső sikere szempontjából is az lesz a legfontosabb, hogy itt jól szerepelnek-e. Az eddigiek alapján egyébként bizakodhatnak, hiszen a szezonban mind az öt versenyen dobogón állhattak, illetve Lahtiban ők lettek a szám világbajnokai is.
Lehet-e itt világcsúcsot ugrani?
Nagy kérdés, és alighanem előre nem is adható rá egyértelmű válasz, hogy vajon ez a sánc, ami méreteit tekintve lényegében azonos „súlycsoportban” van, mint a vikersundi vajon alkalmas lehet-e hasonló repülésekre, mint amit a múlt hétvégén láttunk. Már csak a helyi hagyományok miatt is érdekes ez, hiszen a világcsúcs hosszú évekig Planica privilégiuma volt, elég ehhez talán annyit hozzátenni, hogy ha csak annyit írok, hogy 239, a legtöbb sportágat kedvelő szurkolónak nem kell külön elmagyarázni, mire gondolok.
Ami biztos, hogy a jelenlegi 248,5 méteres sáncrekordot Peter Prevc ugrotta a felújítást követő első versenyen még 2015-ben, amit elég stabilan, telemarkkal együtt tudott megállni, ami azért azt mutatja, hogy van még azért itt is némi tartalék a sáncban, és egyáltalán nem lehetetlen 250 fölé jutni. Ez egyébként egy fiatal szlovén ugrónak, név szerint Tilen Bartolnak ténylegesen is sikerült tavaly az előugrók edzésén, más kérdés, hogy ő olyan magasról „esett le” 252 méternél, hogy esélye sem volt megfogni a repülést, ami persze nem jelent azt, hogy ne lehetne egy ilyen ugrást megállni, ha valakinek sikerül elég jól megsiklani a lejtő felett, de jól rámutat arra, hogy az alapvetően magasabb röppálya miatt itt egy kicsit nehezebb dolga van az ugróknak, mint Norvégiában.
Azt tehát nem garantáljuk – bolondok is lennénk – hogy Stefan Kraft 253,5 méteres rekordja megdől már most, de azért negyed kilométeres repülések bőven elképzelhetőek, és a minden zsáritávolság feletti ugrásért járó Planica-dalt is sokszor hallhatjuk ezen a hétvégén is.
A program:
Március 23. csütörtök 11:00 Kvalifikáció
Március 24. péntek 15:00 1. egyéni verseny
Március 25. szombat 10:00 Csapatverseny
Március 26. vasárnap 10:00 2. egyéni verseny (VK-finálé)