Sífelvonó V. (Kulm, Wengen)
Síparadicsom 2016.01.13. 11:31
Remek hétvége elé néznek a téli sportok szerelmesei, hiszen síugrásban alighogy véget ért a Négysáncverseny, máris itt van szezon a következő kiemelt eseménye, a sírepülő világbajnokság, míg a férfi alpesi sízők az egyik legnagyobb klasszikusnak számító helyszínen, Wengenben küzdenek az újabb VK-pontokért.
Síugrás - Bad Mitterndorf /Kulm/
Alig Másfél héttel a Négysáncverseny után itt van az újabb csúcspont a síugró-szezonban: a hétvégén rendezik ugyanis Bad Mitterndorfban a sírepülő világbajnokságot. Az itteni versenyeknek otthont adó kulmi sáncot a korábbiakhoz képest jelentősen megnagyobbítva a tavalyi évre építették újjá, az első versenyen azonban az is kiderült, hogy nem egy különösebben könnyű sánc ez (sőt) a meredek sáncasztallal és a viszonylag magas röppályával. Meg is szórta tavaly rendesen a mezőnyt, hiszen bár láthattunk egy-két kiemelkedő ugrást is, a legtöbben ugyanis rendesen megküzdöttek már azzal is, hogy a K-pontot elérjék, az összpontszámban pedig manapság még sírepülésben is ritkán látható különbségek alakultak ki.
Azt persze az osztrákok is látták, hogy ez így tavaly talán egy kicsit túlzás volt, na meg, a létesítmény bizonyos paraméterei (pl. a nekifutó hossza) egyébként ki is lógtak a FIS regulái által megadott értékekből, így erre az évre már csak ezért is eszközöltek néhány újabb módosítást, meglátjuk majd milyen eredménnyel.
Ami viszont az esélyeket illeti, a kép az elmúlt hetek eseményei után meglehetősen egyértelműnek teszik, hiszen Peter Prevc az elmúlt nyolc VK-futamból hétszer tudott győzni (és a nyolcadik sem feltétlenül rajta múlt), ráadásul egyébként is kitűnő sírepülő, nyert is már itt (igaz még az átépítés előtt). Összességében olyan formában van, hogy még a síugrás (pláne a sírepülés) közismert kiszámíthatatlanságát ismerve is bátran leírhatjuk: bármi más, mint a 23 éves szlovén ugró győzelme már legalább egy kisebb meglepetésnek hatna.
A legkomolyabb kihívónak mindenesetre ezúttal is Severin Freund tűnik, már csak azért is mert a kulmi sáncra több szempontból is címvédőként érkezik, egyfelől 2014-ben Harrachovban övé lett az aranyérem a legutóbbi vébén, másrészt ő nyerte az eddig az új sáncon rendezett egyetlen versenyt, illetve ő tartja a sáncrekordot is 237,5 méterrel.
A hétvége programja a szokásos VK-hétvégéktől eltérően már csütörtökön megkezdődik az edzésekkel és a kvalifikációval, amit ezúttal a sírepülő VB sajátos lebonyolítási rendje indokol, ugyanis itt az egyéni verseny két nap alatt, összesen 4 értékelt sorozat alapján dől el (legalábbis szerencsés esetben, mert utoljára 6 éve volt olyan, hogy mindet meg is tudták rendezni), amelyek közül a az elsőben a sírepülő-versenyeken megszokottak szerint 40-en, a többi háromban viszont már csak 30-an szerepelhetnek. Ennek megfelelően a péntek és a szombat is az egyéni verseny jegyében telik majd, míg a program vasárnap a csapatversennyel zárul.
Alpesi sí - Wengen
Regélhetnénk egy keveset a hölgyek két versenyéről, elvégre Mikaela Shiffrin hiányában régen nem látott kiélezett küzdelem zajlik mindkét technikai számban (szlalomban 4 verseny, 4 győztes). Bizonyára nem lesz ez másként a hóhiány miatt törölt Ofterschwang helyére beugró Flachauban sem, ám mi a magunk részéről vigyázó szemeinket inkább Wengenre vetjük e hétvégén.
Az alpesi síelés szerelmesei megnyalják mind a tíz ujjukat januárban, csak úgy sorjáznak a klasszikus versenyek egymás után. Nagy kár, hogy a tél nem akart beköszönteni Európában, minek eredményeként kásás havon voltak kénytelenek szenvedni az óriás-műlesiklók Adelbodenben (az óriást lehetetlen volt megrendezni), Wengen és Kitzbühel ellenben minden bizonnyal probléma nélkül lemegy, azzal együtt, hogy a tegnapi edzést törölték.
Bern kantonban, Interlaken kerületben fekszik Lautenbrunnen település, amely a világ egyik legszebb és legnehezebb alpesi sípályáját rejti. Hogy nem ismert a név? Nos, egyszerű a magyarázat: a közigazgatásilag Lautenbrunnenhez tartozó településrész, Wengen neve vált ismertté a világ téli sportjában, nem pedig az „anyavárosé”. A három hegy, az Eiger, a Mönch és a Jungfrau lábánál fekvő Wengen igazi síparadicsom, a Lauberhorn lejtőjén már 1930-ban is Világkupa-versenyt rendeztek, a hazai pálya előnyét élvező Christian Rubi nyert a premieren. Diadalmaskodott ezen a lejtőn többek között Karl Molitor, Toni Sailer, Marc Girardelli, Kristian Ghedina, Lasse Kjus vagy Stephan Eberharter; a jelenlegi mezőny csúcstartója Bode Miller, aki 2007-ben és 2008-ban is diadalmaskodott. Korábban nyert már egyszer Michael Walchhofer is, a tavalyi versenyt pedig Didier Défago nyerte – 24. alkalommal győzött hazai síző.
A múlt, s főleg a jelen eredményeinek tükrében döbbenetes a tény, hogy Lasse Kjus 1999-es sikere óta, s előtte nem nyert norvég lesikló Wengenben. Így tehát azon kevés lejtők egyikéről beszélünk, ahol Aksel Lund Svindal mindeddig nyeretlennek mondhatja magát. Idei elképesztő dominanciáját érzékelve szombaton akár meg is szakadhat ez a rossz sorozat. Az osztrák, francia és olasz csapat részéről felfedezhető jelentős formajavulás ugyanakkor bizonytalanná is teszi kicsit az embert. Címvédőként Hannes Reichelt feltétlenül megnehezítheti a norvég(ok) dolgát, Christof Innerhofer teljesítménye meredeken ível felfelé, s ha nem létesít ismét közelebbi kapcsolatot egy kapuval, bőven odaérhet egyik kedvenc helyszínén. Francia részről Théaux és Fayed lehet esélyes, de Kjetil Jansrud is régóta vár a wengeni győzelemre.
Legalább ekkora hagyományra tekinthet vissza a műlesiklás a svájci szentélyben. Minden idők legjobb szlalomosai általában révbe is értek Wengenben. A legeredményebb három-három sikerével az 50’-es évek osztrák csillaga, Andreas Molterer, a francia Guy Périllat, a legendás Ingemar Stenmark, s nem utolsósorban Benjamin Raich. A kétszeres győztesek közt találjuk egyebek közt az olasz Zeno Colót (40’-es évek), Alberto Tombát (90’-es évek) és Giorgio Roccát (2000-es évek), a német Christian Neureuthert (70’-es évek), s fiát, Felixet (2013 és 2015) a jugoszláv Bojan Križajt, Marc Girardellit és végezetül Ivica Kostelićet. A mostani mezőnyből Grange és Pranger győzött Wengenben.
Említett klasszisok sorából épp egyvalaki maradt ki, mégpedig az ügyeletes ász, Marcel Hirscher. Henrik Kristoffersennel való párviadalának érdekesen pikáns állomása lehet Wengen. Hiába vesztett magabiztosságából, stabilitásából, s tempójában, hiba lenne leírni Neureuthert, s a helyszín okán a franciák előretörése sem lenne épp szenzáció. Az már sokkal inkább, ha nem előbbi kettő közül kerülne ki Wengen győztese.
Zárójeles megjegyzésként essék szó a program nyitóversenyéről, a hasonlóan patinás kombinációról, pardon, szuper-kombinációról, még pontosabban alpesi összetettről. Könnyen lehet, itt búcsúzhatunk el úgy igazán Ivica Kostelićtől, aki a 2010-es évek elején triplázott ebben a műfajban. Az utolsó komolyan vehető eredményét pénteken érheti el a Világkupában, köszönhetően a mezőny részéről eluralkodó közönynek. A dobogós helyekért vajon kik vívhatnak? Döntően az aktuális forma, s a műlesikló pálya nehézsége lehet a mérleg nyelve egy Franz és egy Ligety, egy Svindal és egy Pinturault, avagy egy Fill és egy Bank közt.
Az elmúlt évek győztesei:
Wengen
Kombináció Lesiklás Szlalom
2015. Carlo Janka Hannes Reichelt Felix Neureuther
2014. Ted Ligety Patrick Küng Alexis Pinturault
2013. Alexis Pinturault Christof Innerhofer Felix Neureuther
2012. Ivica Kostelić Beat Feuz Ivica Kostelić
2011. Ivica Kostelić Klaus Kröll Ivica Kostelić