Sífelvonó VI. (Zakopane, Kitzbühel)
Síparadicsom 2016.01.20. 20:45
A hétvégén blogunk mindkét fő szakágának mezőnye egy-egy jeles helyszínt látogat meg, hiszen a síugrók a 2000-es évek Małysz-láza óta remek hangulatáról nevezetes Zakopanéba látogatnak, míg a férfi alpesi sízők Wengen után egy másik klasszikus helyszínt, Kitzbühelt ejtik útjukba (közben pedig azért a hölgyek is versenyeznek Cortinán).
A sírepülő világbajnokság után visszatért az élet a megszokott mederbe a síugróknál, hiszen a hétvégén folytatódik a világkupa sorozat. Nem is akárhol, hanem a szakág lengyel szentélyében, a zakopanei Wielka Krokiew sáncon, amelyet ebben a formájában alighanem idén láthatunk utoljára, a FIS ugyanis a jövőre nézve kvázi kötelezővé tette a lengyeleknek a valóban kissé „régimódi” létesítmény felújítását, ha bent akarnak maradni a sorozatban.
Erre persze lehet azt mondani, hogy majd „másik nap problémája” lesz, hiszen egyelőre mindenki a síugrás ünnepére készül, hiszen mindkét versenynapra rengeteg szurkolót várnak, annak ellenére is, hogy a lengyel ugrók formája eddig finoman szólva is hagyott kívánnivalót maga után, s különösen hiányzott eddig Kamil Stoch jó szereplése, aki a múlt héten hiába utazott nagy reményekkel Kulmba, végül már a kvalifikáció után búcsúzott az egyéni versenytől, és bizony egybehangzó beszámolók szerint ekkor lelkileg is mélyponton volt. Még szerencse, hogy nevezték a csapatversenyre is, ott ugyanis stabilizálni tudta a formáját, és minden sorozatban 200 méter fölé került, amire már legalább lehet építeni, a hazai sáncán pedig egy esetleges jó eredmény akár sorsfordító is lehet számára a szezon további részére nézve.
Na de hogy ne csak a lengyelekkel foglakozzunk, a hét legjelentősebb hírének eddig Severin Freund kisebb hátsérülése tűnik, amit még az innsbrucki verseny próbasorozatában szenvedett el, ám orvosaival csak most döntöttek úgy, hogy beiktatnak egy (egyelőre még nem tudni milyen hosszú) pihenőt, ami alatt a német világkupa-címvédő speciális edzésmunkát végez majd a minél hatékonyabb rehabilitáció érdekében. Ez pedig (főleg ha nem csak erre a hétvégére szól) a lassan a félidejéhez érő VK-sorozatot is nagyban befolyásolja, hiszen Peter Prevc így legközelebbi üldözője távollétében gyűjtögetheti a pontokat, amit ha a továbbra is topfavoritnak számító szlovén elég hatékonyan tesz, akkor – hacsak mondjuk a jelenleg 3. Kenneth Gangnes nem kezd el sorozatban nyerni – lassan elkezdheti készteni a helyet a vitrinben a nagy kristálygömbnek.
A hétvége programja a megszokott menetrend szerint pénteken kezdődik a hivatalos edzéssel és kvalifikációval, majd szombaton csapatversenyt, vasárnap pedig egy egyéni versenyt rendeznek. Ami az időjárás-előrejelzéseket illeti, szerencsére komolyabb szelet nem jósolnak a meteorológusok a hétvégére, aki azonban esetleg személyesen is kilátogatna a hazánkból is viszonylag jól elérhető futamra az jó, ha készül rá, hogy bizony csípős hideget várnak a hétvégére.
Wengen után újabb klasszikus helyszínre érkeznek a világ legjobb alpesi síelői, az évtizedes hagyomány folytán ma már csak a versenyek versenyeként aposztrofált kitzbüheli Hahnenkamm (azaz „Kakastaréj”) idén 71. alkalommal ad otthont a rajongók körében a szezon fénypontjaként emlegetett viadalnak. A Hahnenkamm- verseny hagyományosan három versenyszámot foglal magában. A lesiklást a világ legnehezebb, egyben legveszedelmesebb pályáján, a hírhedt „Streifon” rendezik. A műlesiklásnak, ill. a kombináció technikai részét a „Ganslernhangon” tartják. Alkalomadtán azonban óriás-műlesiklás, Szuper-G, esetleg még egy-egy lesiklást is betettek a programba.
A Világkupák 1967 óta íródó története során Luxemburg legendája, Marco Girardelli bizonyult Kitz legeredményesebbjének, a 80’-as, 90’-es évek négyszeres világbajnoka hétszer győzött (3x szlalomban, 3x kombinációban és 1x lesiklásban). Didier Cuche hat (ebből 5 lesiklásból), a „Herminator” (5 Szuper-G, 1 lesiklás), valamint Pirmin Zurbriggen (3 lesiklás, 3 kombináció) egyformán hatszor-hatszor állhatott a dobogó legfelső fokára.
A „Streifon” 1937-ben rendezték az első versenyt, azóta a háború és általában környezeti tényezők (leginkább hóhiány) miatt elmaradt 8-8 versenyt leszámítva nem múlik el év Kitz nélkül. 1967 óta a Világkupa kirobbanthatatlan része. A lesikló versenyt 3312 méter hosszú pályán rendezik, már persze kizárólag optimális időjárási körülmények közepette. Szintén csak ideális esetben 1665 méteren van a rajt, és 860 méterrel lentebb a cél. Az átlagos meredekség 27 százalék, de van egy rövid rész, amely 85 (!!) százalékos.
S most következzék egy rövid pályaismertető! Előre szólok, most egy kicsit visszaköszön a Forma-1-es aszfaltcsíkok bemutatója. Rögtön a pálya elején komoly kihívás elé kerülnek a versenyzők, itt található ugyanis a „Mausefalle”, magyarul az „egérfogó”, ami a gyakorlatban a pálya legmeredekebb, már említett 85%-os szűk szakasza, ahol ugratniuk kell a delikvenseknek. Átlagosan 60 métert tesznek meg a levegőben, az 1970-es években azonban ez elérte a 80 métert is. Egy 180 fokos fordulót követően érkeznek a „Karussell” nevű sikánba. Itt – a rendezők minden igyekezete ellenére – gyakori vendég az apró felszíni egyenetlenség, így ezeket is figyelembe véve roppant nehéz megfelelő íven erős sebesség mellett fordulni. Ugyanis ahogy az autósportban, gyorsasági síelésben is kulcskérdés a sikánt követő kigyorsítás.
Az S-kanyart követően szükség is van a lendületre, hiszen egy balkanyart követően újabb meredek rész veszi kezdetét, ez a „Steilhang”, amit a pálya egyetlen, viszonylag lankásabb része követ. Vagyis itt mód nyílik apró szusszanásra. Ezt a nyugodalmas, éles kanyartól mentes övezetet három szakaszra szokás bontani: Brückenschuss, Gschöss és az Alte Schneise. Utóbbit szokás a Szuper-G versenyek kezdési pontjaként kijelölni. Újabb ugrató vezeti fel a következő nehéz szakaszt, ez a „Seidlalm”. A „Lärchenschuss” nevű jobbos forduló fordulónál a legjobbak már elérik a 140 km/h-s sebességet is. Közvetlenül a cél előtt érkeznek a „Hausbergkante” nevű ugrató, amit az utolsó erőtartalékok igénybevételével a végső ugrás követ. Ezen a ponton esett hatalmasat Scott Macartney, majd pedig Daniel Albrecht. (Az eset miatt a célugratót utóbb ledózerolták.) A svájcit három hónapig tartották mesterséges kómában, agyi és koponyasérüléseket szenvedett, de sokáig a maradandó tüdőkárosodás veszélyét sem lehetett nála kizárni. Noha később visszatért a Világkupa mezőnyébe, korábbi sikereit már nem tudta megközelíteni - de esetében aligha ez a lényeg.
Kitzbühel győztesei az elmúlt években:
Lesiklás Szlalom Kombináció
2015 Kjetil Jansrud Mattias Hargin Alexis Pinturault
2014 Hannes Reichelt Felix Neureuther Alexis Pinturault
2013 Dominik Paris Marcel Hirscher Ivica Kostelić
2012 Didier Cuche Cristian Deville Ivica Kostelić
2011 Didier Cuche Jean-Baptiste Grange Ivica Kostelić
Cortina győztesei az elmúlt években:
Lesiklás Szuper-G
2015 Elena Fanchini és Lindsey Vonn Lindsey Vonn
2014 Maria Höfl-Riesch és Tina Maze Elisabeth Görgl és Lara Gut
2013 Lindsey Vonn Viktoria Rebensburg
2012 Daniela Merighetti Lindsey Vonn
2011 Maria Riesch Lindsey Vonn (2x)