Sankt Moritzra figyel a világ (Világkupa-döntő, felvezetés)
Síparadicsom 2016.03.15. 11:50
Október vége és nem kevesebb, mint 75 verseny után e héten lepihen a karaván, amit Alpesi Sí Világkupaként ismernek a sportszeretők telente. A Világkupa-finálét a hagyományoknak megfelelően a jövő évi világbajnokságnak otthont adó Sankt Moritz rendezi. Mint az megszokott, az alpesi összetettet kivéve valamennyi versenyszámban rendeznek egy-egy záró csörtét, pénteken pedig csapatversenyre is sor kerül. Sporttörténelmet írva első magyar alpesi sízőként Miklós Edit is szerepel a szezonzáráson. Rövidke felvezetésünk az alábbiakban. (repens és McDave)
A helyszín: Sankt Moritz
Sankt Moritz a téli sportok helyszíneinek léptékével mérve igazi világváros, hisz a kelet-svájci városka több mint 5.000 lakosnak ad otthont. Tagja az Alpok 12 leghíresebb síterepét egyesítő Best of the Alps szövetségnek. A Keleti-Alpok legmagasabb csúcsa, a Piz Bernina lábánál fekvő festői Engadin-völgy központja egyben a téli sportok nagy múltú központja is, elég csak két téli olimpiáját (1928, 1948) említeni. A St. Moritz-tó partjára épült város két részre oszlik: a tó felett elterülő St. Moritz-Dorfra, valamint a tó partján húzódó St. Moritz-Badra. Előbbi a síturizmus központja, utóbbi - ahogy nevéből is kitűnik – fürdőjével vonzza a látogatókat.
Az alpesi sí legjobbjai is rendszeresen felkeresik a várost, az elmúlt évek győzteseinek listáján ott találjuk Vonnt, Mazét, Gutot és Weirathert is. Számunkra viszont elsőként aligha az ő nevük ugrik be a helyszínről, hanem Miklós Edité. 2015. január 24. piros betűkkel írta be magát a magyar téli sportok történetébe: megszületett első Világkupa-dobogónk. Miklós Edit pedig épp Sankt Moritzot választotta a történelmi siker színteréül. A férfiak mezőnye ritka vendég ezen a helyszínen, 2014-ben rendeztek egy óriás-műlesiklást, amelyet Ligety nyert meg.
A Világkupa-döntő programja
Gyakori kérdés: Kik indulhatnak a Világkupa- döntőn?
- Adott szakág Világkupa-pontversenyének aktuális első 25 helyezettje. Amennyiben egy, vagy több síző lesérül, lemondja, stb., nem töltik fel a létszámot. A listát szakáganként feltűntetjük.
- Ezen felül az Összetett Világkupában legalább 500 pontot gyűjtő versenyző bármelyik számban elindulhat. A nőknél 16, a férfiaknál 13 sportoló érte el ezt a megsüvegelendő számot. (Vonnt és Svindalt is beleértve.) Java részük nem fog élni a kiváltsággal, nem érdemes epekedve várni Frida Hansdotter lesiklását, vagy épp Hannes Reichelt szlalomozását.
- Meghívottként indulhatnak még a regnáló junior-világbajnokok is. Ha történetesen az Európa Kupás, Észak-Amerikai Kupás érdekeltség nem szól közbe (lesiklásban vélhetően épp ez fog történni), általában rajthoz szoktak állni. A február végén, illetve március elején Szocsiban rendezett világverseny győztesei a következők:
Lesiklás: Valérie Grenier (Kanada) Erik Arvidsson (USA)
Szuper-G: Nina Ortlieb (Ausztria) Matthieu Bailet (Franciao.)
Óriás-műlesiklás: Jasmina Suter (Svájc) Marco Odermatt (Svájc)
Szlalom: Elisabeth Willibald (Németo.) Irtok Rodeš (Horvátország)
Alpesi összetett: Aline Danioth (Svájc) Štefan Hadalin (Szlovénia)
Az Összetett Világkupa két győztese: Lara Gut és Marcel Hirscher
Bár a matematika jelenlegi állása szerint négy versenyen szerezhető még 400 pont, a gyakorlat azt mondatja velünk és a szakemberekkel, hogy ugyanúgy nincs sok esély arra, hogy Henrik Kristoffersen hirtelen agyonverjen mindenkit a gyors számokban, mint arra, hogy Viktoria Rebensburg ellenállhatatlanul szlalomozzon. Már csak azért sem, mert egyikük sem fog rajthoz állni.
Az összetett dobogósok személye is szinte biztosra vehető, egyedül a férfiak pontversenyének harmadik helyéért várható harc Pinturault és Jansrud közt. 67 pont távlatából azért mi nem tennénk nagy összeget a norvég bronzérmére.
Egy ígéretesnek induló szezon kissé snassz lezárása áll tehát előttünk, ha máshol nem is, a nőknél biztosan őrületes hajrát produkált volna Vonn és Gut, ha nincs az a fránya sérülés. A férfiaknál már nem vagyunk ennyire magabiztosak, révén Marcel Hirscher már most sokkal több pontot szerzett, mint valaha (Stephan Eberharter 2. helye veszélyben az örökranglistán), márpedig ezzel a mutatóval egy egészséges Svindalnak is meggyűlt volna a baja, úgy véljük.
Innentől nézzük inkább sorjában a szakágakat. A nőknél Szuper-G-ben és óriás-műlesiklásban, míg a férfiaknál a két gyors számban nyitott még a kristálygömb sorsa.
„Kard ki kard” a királykategóriában. Miklós Edit dobogóra tör (Lesiklás)
A nőknél eldőlt minden februárban, hiába sérült le azóta, öt győzelmének hála simán védte meg címét lesiklásban Lindsey Vonn. Nyolcadszor szerzett kristálygömböt a leggyorsabb szakágban.
Ezen a szinten azonban a helyezéseknek is nagy a presztízse, márpedig a dobogós helyekért ádáz küzdelem várható Sankt Moritzban. A szezon végére visszaesni látszó Larisa Yurkiw előnye alig több mint 30 pont az ötödik Lara Guttal szemben, ez is jól mutatja, mekkora küzdelem várható szerdán.
Ebből reményeink szerint Miklós Edit is kiveszi majd részét. Nem titkolja Edit, kedvenc pályájáról van szó, mely stílusához a leginkább passzol, mint ahogy sem, hogy szeretné valóra váltani legfőbb célját, dobogóra állni ebben a szezonban is. Könnyedén bekerülhet a világ 10 legjobb lesiklója köze, de ha tényleg nagyot alkot, s a szerencse is melléje szegődik, a TOP-8 sem elképzelhetetlen.
Érdekesség, hogy – a szabadkártyás Brignonéval kiegészülve – nyolc olasz áll rajthoz, köztük a versenysportnak búcsút intő Daniela Merighetti.
Az indulók névsora: Yurkiw, Hütter, F. Suter, Gut, N. Fanchini, Rebensburg, Ross, C. Suter, Weirather, Miklós Edit, Kling, Cook, Görgl, Curtoni, Schnarf, Schmidhofer, Puchner, Merighetti, Siebenhofer, Marsaglia, Bailet, E. Fanchini, Štuhec, Stuffer.
A férfiak pontversenyének élén holtverseny alakult ki, igaz, a bukásáig a szezont végigdomináló Aksel Lund Svindal csak a fotelből figyelheti a történéseket. Legnagyobb eséllyel sporttörténelmet ír az olasz alpesi síelés, Peter Fill és Dominik Paris 54, illetve 50 pont távolsággal szakította le magáról Kjetil Jansrudot. Márpedig olasz lesikló még sosem nyert Világkupát. S bár Jansrud behúzta a kötelezőt a vasárnapi Szuper-G-s győzelmével, formája változatlanul hagy némi kívánnivalót maga után. Papíron Adrien Théaux is révbe érhet, de ehhez már sok külső körülménynek is stimmelnie kellene. Guillermo Fayed nem állhat rajthoz, térdét műtötték a hétvégén. Egy másik francia, David Poisson szintén sérülés miatt marad távol St. Moritztól.
Az indulók névsora: Fill, Paris, Jansrud, Théaux, Feuz, Nyman, Janka, Reichelt, Kilde, Innerhofer, Ganong, Clarey, Guay, Baumann, Kline, Kriechmayr, Weibrecht, Kröll, Striedinger, Giraud Moine, Osborne-Paradis, Sander.
Szuperizgalmas véghajrá – a legnagyobb esélyes nélkül (Szuper-G)
A második leggyorsabb szakág legjobbjai mindkét nem esetén kegyesek voltak a rajongókhoz: maradt izgalom a Vk- fináléra. Bár, szerencsésebb volna úgy fogalmazni, hogy a sors kegyetlen volt a szakág legjobbjához, hisz Aksel Lund Svindalt és Lindsey Vonnt is sérülés győzte le - a pályán erre aligha lett volna bárki is képes.
Csaknem a mezőny felét teszik k az olasz (7) és az osztrák (5) versenyzők, a szakági elsőség elhódítására azonban vajmi kevés esélyük van. Egyedül Cornelia Hütter reménykedhet, ám az osztráknak feltétlenül győzni kellene, továbbá ki kellene szurkolnia egy botrányosan rossz futamot Lara Gut részéről. Konkrétan a svájci a 8. helynél nem végezhet előrébb. Az osztráknak a szakági 3. hely megtartásáért is nagyot kell küzdenie, Tina Weirather 4 ponttal követi csupán, tehát gyakorlatilag az állhat majd dobogóra kettejük közül, aki előrébb végez. (Tippler és Rebensburg esélye a pódiumra pusztán matematikai.)
Lindsey Vonn még reménykedhet, szurkolhat esetleg némi ködért, hóért, hisz 19 pontos előnnyel még mindig ő vezeti a szakági tabellát Lara Gut előtt. Ha viszont meg tudják tartani a versenyt St. Moritzban, aligha kérdéses a svájci lány első helye, tulajdonképp csak célba kell érnie ehhez. Konkrétabban egy 13. hellyel már magasba emelhetné a kis kristálygömböt, 2014 után másodszor. Minden további esélylatolgatás felesleges, van annyira stabil versenyző Gut, hogy ezt a kötelező feladatot meg tudja oldani.
Az indulók névsora: Gut, Hütter, Weirather, Tippler, Rebensburg, Brignone, Ross, Schnarf, Kling, F. Suter, Štuhec, N. Fanchini, Curtoni, Marsaglia, Görgl, Venier, Miradoli, Goggia, Worley, C. Suter, Schmidhofer, E. Fanchini, Mowinckel, Yurkiw.
A férfiaknál nem kevesebb, mint öten pályáznak a kis kristálygömbre, igaz, Andrew Weibrecht és Carlo Janka sikeréhez valami földöntúli mázli szükségeltetik.
Svindalt ugyebár kihúzhatjuk, így maradnak hárman, két norvég és egy osztrák. Aleksander Åmodt Kilde előnye nem éri el a bűvös 40 pontot, vagyis adott esetben egy futamdobogó sem lesz életbiztosítás számára, bármelyik vetélytársát is nézzük. A lesiklóedzéseken mutatott formája is biztató, az egyedüli kérdés az: elbírhatja-e a nyomást egy olyan síelő, akitől idény elején még a pontszerzés is bravúrszámba ment volna? Könnyen előfordulhat, hogy Vincent Kriechmayr azelőtt nyer – erős túlzással az ismeretlenség homályából kilépve – szakági Világkupát, hogy akár egyetlen versenyen is a legjobbnak bizonyuljon. Ez esetben Kildének a 6., illetve a 13. helyen kellene végeznie. Feltéve az osztrák dobogós helyét, aminek híján reménytelennek tűnik helyzete.
Érdekességként megjegyzendő, a norvégok két szék között a padlóra is kerülhetnek, fontos pontokat vehetnek el egymástól, elvégre mindketten ugyanazért a címért harcolnak. Kjetil Jansrud hátránya kerek 40 pont, vagyis egy győzelemmel, s egy Kilde-féle 3. hellyel biztosan megvédené címét. (Több győzelmének hála.) Minden ennél rosszabb szereplés már csak nagy mázlival hozhat kristálygömböt. Ugyanakkor sok a lehetséges zavaró elem, az olaszok, Janka, Weibrecht és Théaux is fontos pontokat vehet el a favoritoktól, így beleszólva a Világkupa-döntő legizgalmasabb versenyének alakulásába.
Még ha ki is énekli az osztrák a sajtot a norvégek szájából, egy biztos: a norvég férfi gyorssízés Svindal sérülése ellenére is fénykorát éli. Hát még ha a legnagyobb sztárjuk is felépül...
Az indulók névsora: Kilde, Kriechmayr, Jansrud, Weibrecht, Janka, Paris, Hirscher, Théaux, Fill, Reichelt, Innerhofer, Casse, Kline, Baumann, Sander, Ganong, Guay, Schweiger, Feuz, Franz, Weber, Tumler.
A nőknél még maradt némi izgalom (Óriás-műlesiklás)
Viktoria Rebensburg harmadszor, vagy Eva-Maria Brem először? Ez itt a kérdés!
Bár volt a szezonnak olyan szakasza, amikor még öten-hatan is harcban álltak a szakági kristálygömbért, mára csupán ketten maradtak versenyben. Az aktuális forma Rebensburg, a pontszámítás rendszere Brem sikerét ígéri. Az osztrák előnye 52 pont, magyarán egy 4. hely biztossá tehetné élete legnagyobb sikerét. Nos, a söldeni idénynyitót kivéve ezt minden egyes alkalommal hozni tudta idén.
Rebensburg számára gyakorlatilag csak a győzelem hozhat némi reményt, de a nagy cél érdekében szüksége lesz például a dobogó harmadik fokáért harcoló Gut- Brignone páros, s még legalább egy sporttárs segítségére.
Az indulók névsora: Brem, Rebensburg, Gut, Brignone, Weirather, Løseth, Drev, Worley, Pietilä-Holmner, Hansdotter, Mölgg, Bassino, Kirchgasser, N. Fanchini, Gagnon, I. Curtoni, Barioz, Brunner, Shiffrin, Goggia, Marsaglia, Mowinckel, Baud, E. Curtoni.
Ted Ligety kiválásával (vagy már annak előtte) a férfiak óriás-műlesiklása Marcel Hirscher diadalmenetéről szólt, s bár bődületes fölénye tovaszállt az új naptári évben, kicsit olyan érzések kavarognak bennünk, mintha a Mercedes Formula–1-es istállóját látnánk. Amint biztossá vált Hirscher összetett győzelme (Svindal kidőlésével márpedig ez történt), tudat alatt is kicsit visszavett az iramból. A zsinórban aratott négy győzelem mérföldkő Alexis Pinturault pályafutásában, érdemben azonban már nem osztott-szorzott. Egy sikeres szezonzárás ettől még nyílt kihívás lehet a következő idényre. A dobogó alsó foka minden bizonnyal Kristoffersené lesz.
A szakág extraklasszisa, egy igazi egyéniség búcsúzik a Világkupától Massimiliano Blardone személyében.
Az indulók névsora: Hirscher, Pinturault, Kristoffersen, Muffat Jeandet, Faivre, Neureuther, Schörghofer, Fanara, Luitz, Eisath, Nani, Feller, Haugen, Myhrer, Murisier, Tonetti, Blardone, Dopfer, Jansrud, Mölgg, Sandell, Caviezel, Jitloff, Leitinger.
Tűzijáték minden tét nélkül (Szlalom)
Vagy mégsem?
Faramuci helyzet állt elő a nőknél. Frida Hansdotter a végső győzelem biztos tudatában érkezik Sankt Moritzba. Tény, kiegyensúlyozottsága jószerivel példátlan a női mezőnyen. Pechszériája közismert, 22 dobogójából mindössze hármat váltott győzelemre, miközben 15-ízben végzett másodikként. Mindezek ellenére minden szakértő, minden sportszerető, versenyző, s talán ő maga is tudja, hogy a nagy sikerhez nagyban kellett Mikaela Shiffrin sérülése, s bő kéthónapnyi kihagyása.
Rekordfölénnyel nyert pár nappal a fájdalmas sérülése előtt az amerikai, majd mintha mi sem történt volna, két domináns versennyel tért vissza. Egy siker nagy elégtétel lenne a svéd számára.
Ezen felül a szakági dobogó kérdése még nem tisztázott. Velez-Zuzulová 36 pontnyi előnye nem életbiztosítás az élete formájának örvendő Holdenerrel szemben. A fiatal svájcinak azonban vigyáznia kell, mert egy esetleges nullázás esetén Strachová egy 2. hellyel még akár be is előzheti.
Az indulók névsora: Hansdotter, Vélez-Zuzulová, Holdener, Strachová, Shiffrin, Vlhová, Noens, Løseth, Pietilä-Holmner, Gagnon, Kirchgasser, Thalmann, Gisin, Stiegler, Barthet, I. Curtoni, Swenn-Larsson, Schild, Mielzynski, Wikström, Truppe, Costazza, Geiger, Grünwald, Dürr.
A férfi szlalom kétemberessé vált ezen a télen, Kristoffersen és Hirscher egyformán kétszer annyi pontot gyűjtött, mint a tabella harmadik helyét elfoglaló Neureuther. A norvég hat versenyt nyert, az osztrák hétszer végzett dobogón. Bődületes erődemontráció!
Kristoffersen minden idők legfiatalabb kristálygömböse a szlalomosok körében, ha nyer, győzelmek és pontszám tekintetében is rekordot állíthat fel.
A dobogó alsó fokára négyen felérhetnek még, Neureuther helyzetét a honfitárs Dopfer, a felfelé igyekvő Gross, de még akár Horosilov is megnehezítheti – nagyjából ebben a sorrendben.
Az indulók névsora: Kristoffersen, Hirscher, Neureuther, Gross, Dopfer, Horosilov, Myhrer, Schwarz, Lizeroux, Thaler, Pinturault, Chodounsky, Hargin, Yule, Foss Solevåg, Muffat Jeandet, Digruber, Grange, Mölgg, Stehle, Nordbotten, Byggmark, Ryding, Feller.