Vonn-mágia: Két hónappal kéztörése után győzött a Világkupában
McDave 2017.01.21. 14:57
A 2017-es esztendő legnagyobb visszatérését produkálta a garmischi lesikláson Lindsey Vonn. Szűk két hónappal kéztörése után, bámulatos léptékű rehabilitációt követően versenyt nyert a Világkupában az amerikaiak világklasszisa! Másfél tizeddel előzte meg a szemre hibátlant síelő Lara Gutot, míg a dobogó alsó fokára a Kandaharon elsőként lesikló Viktoria Rebensburg, hogy a hazai nézők is örvendhessenek. A szakági pontversenyt vezető Ilka Štuhecnek meg kellett elégednie a 8. hellyel.
A világbajnoksághoz közeledve sajnos egyre jobban rostálódik a mezőny a nőknél (is). Mint ismeretes, két olyan síző szenvedett súlyos sérülést a múlt hétvégi altenmarkti lesikláson, akiknek komoly éremszerzési reményei lehettek volna a vb-n. Nadia Fanchini más egyéb mellett vállát törte az edzésen, míg Miklós Editnek minden szalagja károsodott jobb térdében, de a másik lába sem úszta meg. Hosszú rehabilitációját elkezdte már az MTK sportolója, tényleg kívánjuk a legjobbakat!
Bár arról szóltak a hírek, hogy már Ausztriában visszatérne a Világkupába, végül Garmisch-Partenkirchent is kihagyta Julia Mancuso. Az amerikaiak sokszoros éremszerző versenyzője a számára oly kedves cortinai lejtőn csatlakozik a mezőnyhöz. Addig is Toblachban gyakorol egy amolyan edzőtábor keretében. A cél alighanem az olimpiai kvalifikáció lehet, a világbajnoki keretbe földöntúli bravúrral lehetne csak bekerülni.
A Kandahar egyike a legkeményebb lesikló lejtőknek, ha a nők versenynaptárát nézzük, az osztrák gleccserek mellett ez számít az etalonnak. Számos erőt próbáló traverz, fárasztó ugrató, precizitást igénylő nyújtott kanyarok sora. Mindez több mint másfél percen át. Egy szétjegesedett nyomvonalon.
Sosem könnyű itt elsőként lesiklani, legyen mögöttünk három kőkemény edzés, s fogadjon minket verőfényes napsütés, kvázi szélcsend, ezzel együtt kutyahideg.
Kivéve ha mondhatni itt nőttél fel. Viktoria Rebensburg (3.) élt a nagy eséllyel. Bár az első menetet soha nem könnyű megítélni, a szemre tiszta, avagy gyors menet is válhat idővé középszerűvé, a német lány csúszása elsőre is mértékadónak tűnt. Hozzá képest tök bizonytalanul tette dolgát Stacey Cook (18.), rendre megremegett lábán a külső sí, s egyébként sem mert eleget kockáztatni. Jó idénykezdet után érthetetlen lejtmenetbe került Kajsa Kling (29.) formája, a svédek egyetlen reménysége végig pontatlan íveken, jókora belefékezésekkel síelt. Elena Curtoni (21.) sem lehetett sokkal elégedettebb, a gyors irányváltó, kacskaringós szakaszon méretes késedelembe keveredett.
Amint az amúgy jóval acélosabb ívekkel operáló Tina Weirather (9.) sem tudta érdemben felvenni a versenyt az éllovassal, kristályozódott ki igazán, mit ment a német. A liechtensteini az FIS- Schneise nevű enyhén ferdére munkált traverzen bukta el az esetleges vezetést. Nicole Schmidhofer (6.) javára is felírhattunk pár kitűnő szakaszt, ám a kelleténél több korrigálás szűk fél másodperces hátrányt vont maga után. Ilka Štuhec (8.) szépen, pozícióban síelte végig a pálya javát, harcban volt a vezetés átvételéért. Csakhogy a kanyargósabb szakaszon vesztett valamicskét agresszivitásából, s a célegyenesre fordítóról is lecsúszott. Márpedig ez a kettő hiba tetemes hátrányt eredményezett.
Alternmarkt győztese, Christine Scheyer erőtől és önbizalomtól duzzadó menettel jelentkezett. A pálya felénél még zöldült a stopperóra, a Hölle nevű traverz előtt azonban túltolta, így a célegyenesre fordítót már nem tudta bevenni. Mint azt vártuk, az ágyúból kilőtt golyóbis módjára síző Lara Gut (2.) elemében volt a sebesebb, egyenes szakaszon, s úgy általában beleköthetetlen menetet láthattunk tőle. A végére sem lehetett panasz, 33 századdal vette át a vezetést.
Ramona Siebenhofer (4.) már az edzések során is remekelt, a dobogó várományosának tűnt, ami végső soron igazolni is tudott. Jól bejött számára az ideális ívek kemény támadása, bár az elsőségre azért nem volt esélye, a zöld szektoridők után a végén becsusszant a harmadik helyre.
Corinne Suter (20.) következett a reklámszünet után. Dinamikus sízéssel kezdett, ám aztán egy kisebb bizonytalanság sokkal többet szült. A többeket megtréfáló balos kapunál teljes kikerült a bukótérbe, onnantól érdemben véget ért számára a verseny. Mirjam Puchner (16.) túl sok élet használt a pálya legmeredekebb szakaszán, így hiába az aránylag magas végsebesség, s a sokáig szoros állás, a célban ő sem úszta meg másfél másodpercen belül. Johanna Schnarf volt a futam első kiesője. Sok tempót vesztett a lankásabb részen, így hát a végén magasabb sebességbe kapcsolt volna. A célegyenesre fordítóban hátrakerült súlypontja, elvesztette a kontrollt, de szerencsére volt hol kitérnie a még nagyobb eséstől.
Elisabeth Görgl (15.) anno két aranyérmet szerzett a Kandaharon, ám ezek az idők már elmúltak. Voltak bár egészen épületes szektorai, hibái súlyos tizedekbe kerültek. Fabienne Suter (7.) visszatérése igazán impozánsnak tekinthető, stabil, energikus sízésének hála több remek formának örvendő vetélytársat utasított maga mögé. Stephanie Venier (17.) erőteljes első félpályát követően egyetlen félresikerült kanyarvétellel kiírta magát a TOP-10 közül.
Lindsey Vonn (1.) szédületes tempóban, 4 tizednyi előnnyel kezdett, s bár a folytatásban akadt néhány lecsúszott ívvétele, ahol a leginkább kellett, a legvégén ismét észnél volt. Másfél tized maradt fórjából. Nagy örömünnep vette kezdetét a célzónában, több társa körében kezdődött az ünneplés. Mert bár a mezőny harmadánál sem tartottunk, nagy összeget nem tett volna senki arra, hogy változni fog bármi a folytatásban.
Rettenetes késésbe keveredett a szokott kanyargós részen Elena Fanchini (24.), mire nagy nehezen átvergődött rajta, 2 másodpercen kívül találta magát. Laurenne Ross (18.) saját, az elithez mérten közepes tempóját gond nélkül végigvitte, többre nem volt képes. Sofia Goggia (5.) remek edzéseredményekkel (igaz, mindannyiszor kaput tévesztett) a háta mögött kockázatvállaló menettel jelentkezett. A keresztsíző szakaszt is szép magasról vette, alternatív íveken haladt, az időeredmények alapján kijelenthető, nem mindig tette ezt jól. A dobogótól azért jócskán elmaradt.
A folytatásról sajnos lemaradtunk, elvégre az Eurosport teniszmániája mindent felülír, az osztrák közszolgálati TV pedig érthető módon gyorsan továbbállt Kitzbühelbe.
Francesca Marsaglia nem rajtolt el, így az újabb reklámszünetet Priska Nufer (32.) gyenge, majd Verena Stuffer (24.) közepes menete szakította meg. Joana Hählen pályatévesztése után egy amerikai tehetség került sorra. Breezy Johnson (11.) – immáron egész előkelő rajtszámmal – igazolta a benne rejlő potenciált, egyben feladta a leckét a szakvezetésnek, érdemes-e ő is beválogatni a vb-csapatba. Nicol Delago (35.) nem tudta megismételni előző hétvégi teljesítményét, s egy kifejezetten biztató felső szakasz után eltűnt a középszerűségbe Ragnhild Mowinckel (23.) menete is. Az első harmincast két amerikai zárta. Alice McKennis a vb-jegyért cserébe vélhetően túlerőltette a dolgot, a pálya végén kaput téveszthetett, s végül a pénteki edzésen embereset szaltózó Jacqueline Wiles (26.) ment egy biztonságit.
A folytatásban két kiemelkedő sízést láthattak a kilátogatók. Federica Brignone (14.) csúszásánál jobbat tán nem láttunk idén. (Nem tudjuk, erről lemaradtunk, de amit jelen szezonban művelt pl. óriásban, ezt se tudjuk kizárni.) Alighanem beverekedte magát a svájci csapatba Jasmine Flury (12.), egy héten belül másodjára végzett TOP-12-ben a Világkupában. Kettejük közt Christina Ager (30.) gyűjtött egy pontocskát Ausztriának. Jóval magasabb rajtszámmal került pontzónába Therese Maria Tviberg (39-essel a 22.), Denise Feierabend (44-essel a 28.), de a két legnagyobb durranás még hátravolt. Na, nem szegény Maruša Ferkre gondolunk itt, aki újabb látványos eséssel kerül be az összefoglalókba. (A videó tanúsága szerint amúgy megúszta ép bőrrel ezt is.)
Újabb bravúrt hajtott végre Ester Ledecká (46-ossal a 13.), konkrétan élete legjobbját teljesítette a Világkupában csak tavaly óta szereplő hódeszkás-síző. Slusszpoénként pedig örülhetett Ausztria is, Ricarda Haaser (53-assal a 10.) utolsóelőtti indulóként, közvetlenül a hírhedt argentin sídinasztia aktuális tagja elől startolva száguldott egy akkorát, hogy a sebességmérő pontokat elnézve Vonn sem ment nála gyorsabban. Haaser amúgy technikai síző, lesiklásban ma próbálta ki magát először a Világkupában. Így is beállította legjobb helyezését. Az osztrákok csapatszinten jó napot zártak, három versenyzőjük is beverekedte magát a TOP-10-be.
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el.
Pályafutása 77. Világkupa-győzelmét aratta Lindsey Vonn, érdekesség, hogy legutóbb ugyanitt végzett élen az amerikai fenomén. Még kilenc hibádzik Ingemar Stenmark rekordjához… Mindezt tette kevesebb, mint két hónappal azután, hogy egy edzésen kezét törte. A rehabilitáció menetéről egy megdöbbentő videót tett közzé a sportoló közösségi oldalain, érdemes belepillantani. Lara Gut kereken 40 dobogónál jár, a mostanival azért sokat hozott Mikaela Shiffrinen összetettben. Viktoria Rebensburg 33. alkalommal végzett pódiumon, a tavalyi garmischi viadalhoz hasonlóan újra harmadikként zárt.
Holnap Szuper-G szerepel a terítéken.