Worley az élen ragadt óriás-műlesiklásban
repens 2016.12.10. 16:41
Az év vége, sőt, még a jövő év eleje is elsősorban a technikai szakágakról szól a női alpesi síelők számára. Ezen a hétvégén a Nyugati-Alpok olasz gyöngyszeme, Sestriere látja vendégül a mezőnyt. Óriás-műlesiklással indult a program, és az előző, killingtoni versenyhez hasonlóan itt is Tessa Worley sikerével zárult a nap. A francia lány mögött a szezon felfedezettje, Sofia Goggia zárt a hazai havon, Lara Gut pedig egy értékes harmadik helynek örülhetett. Shiffrin hajszállal vezetett az első futam után, a végén a 6. helyre esett vissza.
Az első futam pályáját az osztrák Thomas Trinker, a másodikét a kanadai Manuel Gamper jelölte ki. Fagypont körüli hőmérséklet, és igencsak jeges pálya fogadta az indulókat.
Az első futamot nyitó Viktoria Rebensburg passzív síelése csak a biztos továbbjutásra lehetett elég (21.), másodjára pedig Nina Løseth hiába mutatott be sokkal bevállalósabb, igaz, közel sem hibátlan síelést, nem tudta végigvinni. Kevés hiányzott, az utolsó kapuk egyikébe gabalyodott bele a keze, emiatt letarolta a következő kaput. Az alapidőt így Tina Weirather adta meg, másfél másodperces előnyt mutatott az óra (2.). A jeges pálya megtréfálta Federica Brignonét, túlzottan támadta a pályát, belső léce kitört, nem tudta megmenteni. Tessa Worley hektikus, ám brutálisan gyors menettel, helyenként tizedeket eldobva a végére 4 századdal maradt el a liechtensteinitől (3.). A remek menetek sorát megszakította a pálya második felében sokat tévesztő Ana Drev (7.), Lara Gut viszont tovább tömörítette az élbolyt: fent 3 tizeddel vezetett, a végén pedig Worley-vel azonos idővel ért célba (3.). Slusszpoénként Mikaela Shiffrin érkezett, egyetlen századdal megnyerve a futamot (1.).
Éles váltásként az osztrák tűzésű pályán Michaela Kirchgasser másfél másodperces lemaradással a mezőny végére döcögött be (23.). Taina Barioz sem jött sokkal jobban (19.), és Manuela Mölgg is más ligában versenyzett (22.). A pályán nem múlott, ezt Sofia Goggia újabb hatalmas menete bizonyította: nagy tempóval majdnem végig íven tudott maradni, a legvégén egy fékezés után is csak 12 század lett a hátránya (5.). Maria Pietilä-Holmner másodpercen belüli lemaradásnak örülhetett (9.), majd a szezon másik olasz meglepetésembere, Marta Bassino egy nagyobb hibával együtt is befért a 8. helyre. Frida Hansdotter síelése még a második futamra sem volt elég (34.), Marie-Michele Gagnon másfél másodperces hátránya a középmezőnyre volt jó (19.), Nadia Fanchini viszont másodpercen belüli hátránnyal fokozta a házigazdák örömét (11.). Igaz, Wendy Holdener rögtön befuakodott elé néhány századdal (10.), Kajsa Kling viszont ma nem érezte a pályát (29.). Átalakulóban az erőviszonyok: az osztrákok legjobbjának bizonyult Stephanie Brunner (14.), az őt megelőző Irene Curtoni az olasz házirangsorban dobogóra se férhetett (13.), Francesca Marsaglia pedig a végére kicsit szétesve is megelőzte mindkettejüket (12.). A két olasz között Adeline Baud Mugnier mutatott be egy vállalható menetet (15.).
A norvégek mai napja már kevésbé vállalható: Ragnhild Mowinckel is kiesett, nem voltak érdekeltek a második futamban. Elena Curtoni bizonytalan csúszása épphogy elég volt a második futamra (30.), Petra Vlhová jóval magabiztosabban, a középmezőnybe érkezett (17.). A nap meglepetéséta svájci Simone Wild szolgáltatta, 27-es rajtszámmal produkált 4 tizedes hátrányt (6.).
Jól jött Katharina Truppe is, ám a záró szakaszban fenékre ült, sokat otthagyott ezzel (16.). A top-30-at két francia zárta, közülük némi meglepetésre Coralie Frasse Sombet lépett tovább (25.), Anne-Sophie Barthet búcsúzott (31.). Az osztrák tűzés legalább Bernadette Schildnek jól jött, 45-ös rajtszámmal fért be a 18. helyre. Rajta kívül magas rajtszámmal csak Melanie Meillardnak (24.), Tina Robniknak (26.), Resi Stieglernek (27.) és Katarina Lavtarnak (28.) jött össze a továbbjutás.
-------------------------------------------------
A második futam elején szorgosan gyűrték egymást a síelők, ám mint utóbb kiderült, egyikük sem alkotott igazán maradandót. Elena Curtoni legalább kicsit előrelépett (27.), ellentétben Klinggel (30.), Lavtarral (29.) vagy Stieglerrel (28.). Robnik is csak néhány századdal vette át a vezetést (25.), az első igazán jó menetet Frasse Sombet mutatta be (13.). A legújabb svájci tinicsoda, Meillard rögtön rápakolt még három tizedet a legjobb időre, ez már a top-10-re is elégnek bizonyult (10.). A rutin nem ért annyit, mint az ifjonti hév, ezt előbb Kirchgasser (18.), majd Manuela Mölgg bizonyította (14.). Rebensburg másodjára is kifejezetten csúf menetet produkált (23.), majd Barioz jó kezdés után alaposan szétesett (24.). A hazai tűzés ma nem jelentett előnyt, ezt a második futam egyetlen kanadaijának, Gagnonnak látványos szenvedése is bizonyította (21.). Bernadette Schildnek annál jobban tetszett a pálya, igaz, a végére besokallt ebben a számára kissé idegen szakágban (16.). A szlovákok szlalomosa, Vlhová is küzdött egy nagyot (22.), majd Truppe a meredeken hagyta hozott előnyét (11.). Baud Mugnier látványosan rákészült a meredekre, ám ez sem bizonyult kifizetődő taktikának (19.). Meillard uralmának aztán Brunner vetett véget: már másodperces előnye is volt, végül ennek negyede maradt csak meg (8.).
Hiába volt rengeteg olasz a második futamban, kevesen tudtak élni az eséllyel. Irene Curtoni csak keresgélte az íveket (26.), Marsaglia is csak egy nyugodt, ám erősen közepes síelést tudott produkálni (15.), majd Nadia Fanchini is hasonló menetet mutatott be (17.). Holdener szélesre vett ívekkel alaposan hátraesett (20.), Pietilä-Holmner magabiztos menete pedig csak egy tisztes hátrányra volt elég (12.).
Éledeztek az olasz remények Bassino menetét látva: az őrjöngő közönség belehajszolta néhány széles kanyarba, de így is simán átvette a vezetést (5.). Sokáig tatotta vele a lépést Drev, ám a legvégén kapott fél másodpercet (9.), majd Wild is hasonló forgatókönyvvel övendeztette meg a házigazdákat (7.). Így is élete legjobbját érte el a svájci. A nap olasz csúcspontjaként Goggia végigvitte őrült menetét - igaz, közel sem hiba nélkül. Egy jobbosban majd fél másodpercet, és ezzel a végső győzelmet dobta el (2.).
Worley ugyanis ennek a hibának köszönheti, hogy a végére jócskán belassulva is át tudta venni 15 századdal a vezetést - talán ő maga se hitte volna, hogy végig ott maradhat a szponzortábla előtt. Pedig így történt: hibák, vagy épp lassú zárás ide vagy oda, az olasz és a fancia olyan elánnal ment neki a pályának, ami a hátralévő három hölgynél hiányzott. Lara Gut felül ott hagyott több mint 4 tizedet, ezt nem lehetett visszahozni (3.), Weirather pedig túlóvatoskodta, végül kerek másodperces hátrányt szedett be (4.). Shiffrin második menetét meg sem próbáljuk magyarázni, a hátrány többet mond minden szónál: +1,04, 6. hely.
A verseny részletes statisztikáját elérhetitek, ha ráklikkeltek erre a linkre!
Tessa Worley egy hullámvölgy után a jelek szerint végérvényesen visszatért az óriás-műlesiklás legjobbjai közé, Killington után újra győzelemnek örülhetett. Összességében 162 Világkupa-verseny után 15 dobogónál jár, a mai volt kereken a 10. győzelme. Hasonlóan tartósnak tűnik Sofia Goggia remek formája, elnézve idénykezdetét a szlalom kivételével minden szakágban, így akár összetettben is lehetnek merész tervei. 43 világkupa verseny, 4 dobogó, másként fogalmazva: ebben a szezonban 6 indulásából 4 pódiumot eredményezett. Lara Gut értékes pontokat hozott Shiffrinen, már csak 8 egység a hátránya az összetettben. 197. versenyén 37. top-3-as helyezését húzta be.
A képek forrása: Christophe Pallot/Agence Zoom/Getty Images Europe