Két nap alatt 200 pont: Lindsey Vonn visszahozta magát összetettben
McDave 2016.01.10. 15:21
A tegnapi lesiklás után ma Szuper-G-ben vetélkedtek a hölgyek Altenmarkt-Zauchenseen. Hiába volt technikásabb egy árnyalatnyival a pálya, Lindsey Vonn győzelme ma sem forgott veszélyben, 7 tizeddel előzte meg legnagyobb összetettbeli ellenfelét, Lara Gutot. A dobogó alsó fokára a megszokottak szerint Cornelia Hütter állhatott fel. Kilenc századdal elmaradt a pontszerzéstől Miklós Edit.
Mielőtt rátérnénk magára a versenyre, hadd emeljünk ki egy fontos, médiatörténeti pillanatot. Akárcsak egy évre visszatekintve is elképzelhetetlennek tűnt volna, hogy alpesi síelést nézhessünk a közszolgálati csatornán. Stúdiós felvezetéssel, helyszíni riportokkal, Székely Dáviddal. Minden, mi szem szájnak ingere, ugye? Mindez nem valósulhatott volna meg Miklós Edit nélkül. Az akarat diadal ez, minek és példamutató profizmusának hála sikerült leküzdenie a nagy síelő nemzetekben hétköznapinak számító infrastruktúra hiányát. Mi pedig HD-ben, teljes futamokat nézhetünk végig értő kommentálással. Bízzunk benne, ez nem csak egyszeri alkalom, sűrűbben is megtapasztalhatjuk.
Hiába írjuk lassan január közepét, mindösszesen a második szuperóriás-műlesiklást rendezik az idényben. A tegnapihoz képest sűrűbben tűzték a kapukat (36 kapu, közte 31 fordító), kanyargósabbá lett a pálya, az amerikai edző keze munkájának hála belekerült néhány trükkös kombináció.
Stacey Cook (28.) mégsem tudott megfelelni az elvárásoknak, hol túlóvatoskodta a dolgot, hol méretes hibákat vétett, a pontszerzésért is szorítania kellett. A tegnap meglepetésembere önbizalommal telve vágott neki a pályának, Larisa Yurkiw vagánysága a pálya feléig tartott ki, kaputévesztéssel fejezte be szereplését. Csak nem akart megjönni az első mértékadó idő, Romane Miradoli (23.) több alkalommal, méterekkel lesodródott az ideálisnak mondható ívről. Tessa Worley (19.) révén egy rövid időre kettős francia vezetést mutatott az eredményjelző, kijött a pöttöm sportoló technikai képzettsége, a kulcskanyarokat szépen, ám nem különösebben gyorsan síelte. Jennifer Piot (34.) a jelek szerint nem raktározta el megfelelőképp a pálya nyomvonalát, roppant pontatlan sízésével a pontszerző helyekről is lecsúszott végül.
Öt olasz érkezett egyhuzamban – na jó, egy svéd azért közéjük keveredett. A taljánok rutinosabb lesiklóik nem tettek ki magukért, mert hiába a jó kezdés, Verena Stuffer (29.) erőlködős sízése szektorról szektorra tetemes lemaradást eredményezett, míg Daniela Merighetti (22.) változatlanul keresi formáját, több helyütt bizonytalanul húzta meg az íveket. Francesca Marsaglia (6.) révén végre megsíelték azt az alapidőt, ami valós viszonyítási alapot szolgáltathatott. Másodpercen túli előnnyel állt élre, köszönhetően annak, hogy kevés fékezéssel bírta ideális nyomvonalon tartani léceit. Dobogós reményei azért nem lehettek, a különbség inkább árazta be az előző meneteket, mintsem parádéról beszélhessünk. Kajsa Kling (8.) például szépen tartotta vele a lépést, a svéd lány kiegyensúlyozottan síelte végig a pályát. Federica Brignone (10.) is elégedetten zárta a napot, a szűk folyosón némileg letért ugyan az ívről, egyébként viszont jól kamatoztatta óriás-műlesikló tudományát. Elena Curtoni (17.) menetére sem lehetett sok panasz, egészen a pálya végéig; a kanyargós részeken komoly késésbe keveredett.
Első osztrákként a Lake Louise-i meglepetésember, Tamara Tippler (13.) próbálta ki a lejtőt. Erős felső szakasz és korrekt középső rész után ő az utolsó ugratót mérte el csúnyán, így a pillanatnyi dobogóról is lemondhatott. Újfent igazolta remek formáját Nicole Schmidhofer (7.), a fiatal osztrák egyedül a középső részt bánhatja, ahol rendre teret veszített, s hiába korrigált gyorsan, túl sok időt vesztegetett el. Nagyvonalakban ugyanezt láthattuk Laurenne Ross (12.) tálalásában, talán annyi különbséggel, hogy az amerikainál továbbtartottak azok a késések. Nincs új a nap alatt, az újévben sem látszik magára találni Elena Fanchini (26.), komoly elfékezések, dadogós kapuvételek jellemezték mai szenvedését.
A ranglista legjobbjait a topfavorit nyitotta, s gyakorlatilag le is rendezte a versenyt a maga részéről. Nem akadt olyan szektor, ahol ne Lindsey Vonn (1.) lett volna a leggyorsabb, még a Marsaglia-féle pazar kanyargós részt is jobban síelte, valóságos oktatófilmet bemutatva csaknem másfél másodpercet vert az olaszra.
Lara Gut (2.) azonban nem rettent meg az amerikai erődemonstrációjától (nyilván nem is szerzett róla tudomást), a tegnapi kiesés után felvette a kesztyűt, odatette magát. Az utolsó időmérési pontnál egyetlen századdal még előrébb is tartott, a célban azonban 7 tizednyi hátránnyal számolhatott már el. S hogy megvalósuljon a papírformába illő dobogó, Cornelia Hütter (3.) sem tétovázott, egy rosszkor elkapott buckát kivéve tükörsimán lehozta a pályát, ami Gut viszonylatában is bő fél másodperces hátrányt eredményezett.
Századokon múlt az utolsó dobogós hely sorsa, Elisabeth Görgl (5.) összes fél tizeddel szorult fiatal honfitársa mögé, ennek dacára boldog volt a célban, nemhiába, gyatra szezonkezdet után ez a siklás lehet egy szebb folytatás előjele. Nadia Fanchini (4.) lett a nap pechvogele, őt egyetlen század választotta el Hüttertől azok után, hogy mindenki másnál jobban megközelítette Vonnt a záró szakaszon. Viktoria Rebensburg (11.) csúszása egészen az utolsó szektorig akár dobogóra esélyesnek is tűnt, ekkor azonban a lehető legrosszabb helyen, amikor már nincs mód sebességet szerezni, jött egy méretes fékezés. Tina Weirather (21.) idegeire a jelek szerint teljesen ráment a tegnapi bukta, két elmért kanyar után nyomott egy satuféket, szinte nulláról indulva a pontszerzésért is meg kellett küzdenie.
Stephanie Venier (13.) visszafogott kezdést követően magára talált, Tipplerrel holtversenyben sorolt a középmezőny elejére. Margot Bailet (24.) enervált sízése után hátra volt még egy nagy durranás olasz módra, Johanna Schnarf (9.) a pálya feléig a dobogósokkal is pariban volt, egyetlen elmért kanyarral dobta el esélyét. Mivel Ramona Siebenhofer visszalépett, Valerie Grénier volt soron, a kanadai komoly tempót vállalt, talán képességeihez mérten túl nagyot is, egy neccesen bevett kanyar után jobban látta, ha kiáll. Priska Nufer (26.) több jelentős korrigálással csak a biztos pontszerzésben reménykedhetett. Ragnhild Mowinckel botját vesztette út közben, majd egy szűk jobbosban végképp pályán kívül rekedt. Ilka Štuhec (13.) okosan választott íveket, s többé-kevésbé gyorsan is haladt a pályán, rajtszámához mérten szép eredmény lett érte jutalma. Mirjam Puchner (25.) végig visszafogottan síelt, a pontszerzéshez ez is elégnek bizonyult.
Harmincon, pontosabban 31-en túl hátravolt még néhány kiemelkedően jó menet. A svájci lányok tettek ki elsőként magukért, Corinne Suter (18.) és Joana Hählen (16.) bevállalós sízése pontossággal párosult, bő 2 másodperccel maradtak el csupán Vonntól. Életében először szerzett pontot a Világkupában hazai színekben Dajana Dengscherz (36-ossal a 30.), s végül újabb értékes pontmennyiséggel gazdagodott Sabrina Maier (52-essel a 20.).
Miklós Editnek (56-ossal a 32.) nem volt szerencséje a századokkal, 9 választotta el ugyanis a pontszerzéstől. Maieren kívül senki más nem tudott a környékén ennyire jól síelni. Innentől átvesszük olimpiai 7. helyezettünk szavait: „Az alsó részen rontottam, nem sikerült továbbvinnem a sebességet, s az utolsó kanyarokat kínlódva vettem. Sajnos szuper-G-ben mindig nagyon kicsin múlik a pontszerzés, de már egyre közelebb kerülök hozzá.”
A verseny részletes statisztikáját a linkre kattintással érhetitek el!
Lindsey Vonn 73. Világkupa-győzelmét (szakágban a 26-ikat, ami már régen rekordszámba megy) aratta a Világkupában, dobogók tekintetében már 120-nál tart. Szuper-G-ben tehát duplázott idén, összetett pontversenyben pedig továbbcsökkentette hátrányát a ma másodikként záró Lara Guttal szemben. A svájci 36. alkalommal állt dobogón. Cornelia Hütter sorozata nem szakadt meg, idén, s összességében véve is hatodik ízben végzett dobogós helyen.
Kedden a közeli Flachauban folytatják a hölgyek, méghozzá a hagyományos éjszakai szlalommal.