Svédország csodát tett: övék a női sífutóváltó aranyérme!
bendzsi98 2014.02.15. 13:35
Nincs megállás a sífutóknál: a hétvége eljövetelével a női 4x5 kilométeres váltóval folytatódott a küzdelem a XXII. téli olimpiai játékokon. A Psekhako-gerinc berkeiben fekvő Laura Complex a szokásos napsütéssel és meleggel fogadta a versenyzőket és szurkolókat, s mindenki arra várt, hogy a séma szerint a norvég hölgyek nyakába osztják az aranyérmet. Olimpia lévén ez nagyon nem így lett, és minden idők egyik legjobb versenye végén, köszönhetően egy hihetetlen felzárkózásnak majd hajrának Svédország diadalmaskodott.
A szocsi olimpia második hétvégéjéhez érkezve felszabadult nézősereg látogatott ki a Laura Complexbe, buzdítva a sífutók első csapatversenyének tagjait. 10,3 °C ide, olvadó hó oda (elvégre a jelmondat igaz: Hot, Cool, Yours.), mindenki izgalommal várta a hölgyek 4x5 kilométeres váltóversenyét (az első két tag klasszikus, a második kettő szabad stílusban futott, mindkét pálya 176 méter emelkedőt tartalmazott). Azt a viadalt, amelyet az "újkorban" mindig, minden körülmények között a norvégok nyernek, s ahol most is ők számítottak a legnagyobb favoritnak (végül az alábbi összeállítással álltak fel: Heidi Weng, Therese Johaug, Astrid Jacobsen, Marit Bjørgen) , még annak ellenére is, hogy az egész küldöttséggel együtt úgy en bloc lefelé ívelő tendenciát mutatnak.
14 csapat gyűlt össze a megmérettetésre, a címvédő norvégok legnagyobb kihívójának előzetesen a finnek (Anne Kyllönen, Aino-Kaisa Saarinen, Kerttu Niskanen, Krista Lahteenmäki) és a svédek (Ida Ingemarsdotter, Emma Wiken, Anna Haag, Charlotte Kalla) számítottak, de figyelni kellett a németekre (Nicole Fessel, Stefanie Boehler, Claudia Nystad, Denise Herrmann) és a végre érmet kívánó oroszokra (Julia Ivanova, Olga Kuziukova, Natalia Zhukova, Yulia Tchekaleva).
Az első embereknél gyorsan kialakult a szisztéma. A legerősebben a finnek kezdtek Anne Kyllönen révén, melynek köszönhetően előbb a kanadai Perianne Jones adta meg magát, majd sorra rostálódtak a többiek is, előbb 10, majd a második körre 6 váltó maradt az élen. A hosszabb emelkedőn nagy tempóra kapcsolt a Julia Ivanova-Eva Vrabcoba-Nyltova páros, melyek után az orosz és az arcán nemzete színeit magán viselő cseh néhány másodperces előnyt szerzett a váltásra, a harmadik helyen a svéd Ida Ingemarsdotter érkezett, Heidi Weng pedig egy kicsit megrogyva 6,5 szekundumos hátránnyal adta át a stafétát. Kyllönen gyöngélkedése a finn 15,7 másodperces hátrányát jelentette, míg Kikkan Randall sem mozgott jól, ezzel az amerikaiak korán lemondhattak az éremről.
A második tagoknál folytatódott az addig látott orosz kamikazeakció, Olga Kuziukova egyedül próbált elhúzni, míg mögötte heten zártak össze (a VK-éllovas norvég Therese Johaug , az időközben felzárkózó finn Aino-Kaisa Saarinen, valamint Szlovénia, Svédország, Franciaország, Németország és Csehország). Úgy tűnt, a Tour de Ski idei bajnoka a svéd Emma Wikennel hamar utoléri az oroszt, végül 20 percnyi verseny után sikerült mindez. Katja Visnar és Karolina Grohova lemaradt, míg hátulról a nagy specialista Justyna Kowalczyk száguldott nagy gyorsasággal az élcsoport felé. Saarinen tempóváltása ellenben nem kedvezett sem neki, sem pedig Johaugnak: Wikennel együtt élre állt, majd menetük végéhez közelítve az egyik emelkedőn elléptek, melynek következtében a megzsibbadó norvég még a német Stefanie Boehlertől és a francia Celie Aymonier-től is leszakadt. Boehlernek sikerült felzárkóznia, így féltávnál hárman maradtak elöl, ezzel egyetemben kezdett körvonalazódni: nem biztos, hogy címvédés lesz. Kowalczyk a negyedik helyen hozta a lengyeleket, ellenben az oroszok újfent lemondhattak az éremről: Kuziukova fél percet kipukkadt és fél percet kapott.
Anna Haag, Kerttu Niskanen és a rövidben futó Claudia Nystad remekül összedolgozva kezdte a szabad stílusú részt, míg a norvégoknál Astrid Jacobsen próbálta hozni a norvégokat, megmenteni a becsületet. Mindhiába. A finn és a német nagyobb fokozatra kapcsolt, s Haag lemaradásával hirtelen húsz másodpercre nőtt a jóformán segítség nélkül (a francia Anouk Faivre Picon és a lengyel Sylwia Jaskowiec haladt még vele) futó Jacobsen hátránya, amely csak nőtt és nőtt. A finn zászlós arcfestett Niskanen és Nystad magabiztosan tartották a tempót, majd 4,2 kilométernél előbbi megérezte az esetleges győzelem szagát: elhúzott a némettől, mindent erőtartalékát kimerítette, és hat szekundumos fórt adott az utolsó embernek, Lahteenmäkinek. A svédek szinte együtt váltottak a norvégokkal, a franciákkal és a lengyelekkel, fél perces hátrányból várhattuk a Kalla vs. Bjørgen harcot, s azt, hogy ki lesz az olimpiai bajnok.
Krista Lahteenmäki nyugodtan kezdett, s már az első emelkedőn kezdte felengedni magára a német befejezőembert, a sprint-VK-t vezető Denise Herrmannt; talán úgy gondolta, ők eldöntik egymás közt a nagy dicsőség, a történelemírás sorsát. Azonban azt tudhatta volna, hogy Charlotte Kalla nem adja fel. A svéd méterről méterre, egyre közelebb és közelebb férkőzött hozzájuk: 3,3 kilométerrel a vége előtt már csak 18,7 másodpercet mért az óra, eközben Marit Bjørgennél 27-et, ezzel jóformán eldőlt, hogy nemhogy aranyat, medáliát sem nyernek. A célban a finn és német csapattársak nagyon szurkoltak, hisz látták: Kallát lehetetlen megállítani, főleg az emelkedőkön. A második kört kezdve már egy egyenesbe került Herrmanékkal, 13,7 másodpercet kellett ledolgoznia.
2000 méterrel a vége előtt 10 másodpercet mért az óra, a nemzetközi helyzet pedig egyre kezdett fokozódni. Lahteenmäki próbált elhúzni az utolsó előtti emelkedőn, a már-már a hajrára tartalékoló Herrmann könnyedén tartotta őt, míg néhány pillanatra úgy tűnt, a svéd elfáradt. Rosszul láthattuk. Az utolsó emelkedőn, az utolsó kilométerre érve Kalla szintet váltott, és utolérte a párost, majd pedig a célegyenesre fordulva úgy, ahogy kell, élre állt. És kilőtt, mintha nem is dolgozott volna le semmiféle hátrányt, s megnyerte Svédországnak az aranyérmet. Az ezüstérmet Lahteenmäki szerezte a finneknek, míg Herrmannak és a németeknek "maradt" a bronz, aminek azonban így is nagyon örültek. A negyedik helyet a franciák (!!!) szerezték meg, míg a norvégoknak maradt a lebőgés és az ötödik pozíció: nem tudni, mi van velük. Az oroszok lettek a hatodikok, a lengyelek a hetedikek, míg Kanada 6 és fél perces hátránnyal ért be az utolsó pozícióban.
Minden idők egyik legjobb váltóversenyét láthattuk, Charlotte Kalla pedig bemutatott egy nem mindennapi zárkózást, ezzel a svédek feltették az i-re a pontot: nyolcadik sífutóérmükkel rekordot döntöttek.
Végeredmény, női váltó:
Holnap férfi váltó, már előre kíváncsiak vagyunk, mit hoz a versenyszám...
A képek forrása: www.sochi2014.com - Szocsi 2014 közösségi média